سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز


5 +

آیا واریکوسل با دارو درمان می شود؟

با سلام من پنچ سال هست ازدواج کردم و بچه دار نشدیم در سونویی که همسرم دادند گفتند واریکوسل خفیف در یکی از بیضه ها وجود داره. سوالم اینه که با دارو ممکنه این مشکل حل بشه و یا حتماً باید عمل کنه؟ متشکر

مرتب سازی پاسخ ها
 • 6 +

  سلام پری عزیز

  امیدواریم که در هنگام مطالعه این پاسخ در سلامتی و شادابی باشی. در مورد مشکلی که باهاش مواجه شدید متاثر هستیم و آرزوی کامیابی برای شما داریم.

  برای شفافتر شدن پاسخ شما ابتدا کمی در خصوص واریکوسل توضیح خواهیم داد. 

  درون کیسه‌ی بیضه آقایان علاوه بر غدد جنسی بیضه، سرخرگها و سیاهرگهایی که وظیفه‌ی خونرسانی به این اندام رو دارند رو هم وجود داره. واریکوسل زمانی پدید میاد که رگهایی که وظیفه‌ی خونرسانی به بیضه رو دارند دچار مشکل بشن. در واقع واریکوسل به بزرگ و متورم شدن رگهای خونرسان درون کیسه‌ی بیضه گفته میشه. 

  در اثر واریکوسل ممکن هست که کاهش تعداد اسپرم و همچنین افت کیفیت اسپرمها رخ بده. دقیقا به همین خاطر در برخی از موارد علت ناباروری زوجین مشکل واریکوسل شناخته میشه. این خونرسانی ضعیفتر در اثر واریکوسل در بعضی از موارد حتی ممکن هست که باعث کوچک شدن اندازه بیضه هم بشه. 

  واریکوسل یک مشکل نسبتا شایع در جوامع هست. در میان مردان بزرگسال از هر 6 نفر یک نفر و در سنین نوجوانی از هر 5 نفر یک نفر با این مشکل مواجه میشن. شاید جالب باشه که بدونید بیشترین میزان شیوع اون در بازه سنی بین 15 تا 25 سال هست.

  شروع مشکل واریکوسل معمولا با آغاز دوران بلوغ همزمان هست و در بیضه‌ی سمت چپ بیشتر از بیضه‌ی سمت راست دیده میشه. این به این دلیل هست که آناتومی بیضه‌ی چپ و راست با هم تفاوت میکنن. در موارد بسیار اندکی از افراد هر دو بیضه دچار واریکوسل میشن و البته همه‌ی افرادی که به واریکوسل دچار میشن به مشکل ناباروری برخورد نخواهند کرد. بنابراین واریکوسل خفیف همسر شما نبایست باعث نا امیدی شما در فرزندآوری بشه و امیدتون رو خدشه دار کنه.

   

  شاید برای شناخت راههای درمان واریکوسل بهتر باشه که اول ببینیم چه چیزی باعث ایجاد واریکوسل میشه؟

  بیضه ها توسط یک لوله با نام علمی Spermatic Cord به بدن متصل هستن که علاوه بر اینکه مجرای عبور اسپرم در زمان انزال هست، سرخرگ و سیاهرگهای خونی رو هم برای تغذیه بیضه در بر می‌گیره. در بیضه‌ی سالم خون از طریق سرخرگ روی این لوله به بیضه فرستاده میشه و از طریق سیاهرگ به سمت قلب بر می‌گرده تا دوباره اکسیژن و قند رو در چرخه‌ی خونرسانی بدن دریافت کنه. اما گاهی اوقات خون برگشتی از بیضه به سمت قلب اونطور که باید حرکت نمی کنه و تجمعش در سیاهرگ روی لوله‌ی اسپرم باعث متورم شدن اون میشه. اینطوری میشه که به مرور زمان واریکوسل یا همون تورم وریدهای درون کیسه بیضه شکل می‌گیره.

  در مورد عوامل خطر ایجاد کننده ابتلا به واریکوسل هنوز پاسخ دقیق علمی وجود نداره. 

   

  وارکوسل چه عوارضی ایجاد می‌کنه؟

  ابتلا به واریکوسل همونطور که پیشتر اشاره کردیم تاثیراتی بر روی قدرت باروری مردان می‌گذاره. در 35 تا 45 درصد از مردانی که به اصطلاح ناباروری اولیه دارند و در 45 تا 81 درصد از مردانی که ناباروری ثانویه دارند مشکل واریکوسل مشاهده شده.

   

  شاید بپرسید ناباروری اولیه چیست؟

  این اصطلاح زمانی استفاده میشه که یک زوج بعد از دستکم یک سال تلاش برای بچه دار شدن موفق نشدن. و ناباروری ثانویه در توصیف زوجهایی به کار میره که دستکم یکبار بچه دار شدن و حالا تلاشهای بعدیشون بی نتیجه مونده.

  این که واریکوسل چطور تشخیص داده میشه هم همونطور که خود شما تجربه داشتید توسط پزشک متخصص اورولوژی و با معاینه بدنی و در صورت لزوم تصویربرداری پزشکی انجام میشه. تصویربرداری سونوگرافی بیضه برای این انجام میشه که شدت واریکوسل به درستی تخمین زده بشه. شکر خدا در مورد همسر شما نتیجه واریکوسل خفیف رو نشون داده.

  در واقع شدت واریکوسل در سه درجه خفیف، متوسط و قوی دسته بندی میشه که اونها رو واریکوسل درجه 1، واریکوسل درجه 2 و واریکوسل درجه 3 نامگذاری می کنن. این درجه بندی بستگی به اندازه توده متورم شده در بیضه داره. واریکوسل درجه 1 کوچکترین و واریکوسل درجه 3 بزرگترین حالت این توده هستن.

  اندازه توده واریکوسل الزاما روی روند و شیوه درمان افراد تاثیری نداره. چون ممکن هست که هیچ درمان خاصی برای اون توسط پزشک پیشنهاد نشه. نقش تعیین کننده در نوع درمان بستگی به میزان آزردگی فرد در اثر واریکوسل و یا تاثیری که بر روی ناباروری اون زوج گذاشته داره.

   

  اما در خصوص راههای درمان واریکوسل

  در بسیاری از موارد فرایند درمانی برای واریکوسل انجام نمیشه. البته در مواردی که واریکوسل منجر به درد در بیضه، کوچک شدن بیضه و یا ناباروری بشه حتماً پزشک شما گزینه های درمانی رو معرفی خواهد کرد. در این موارد هرچه درمان سریعتر آغاز بشه نتایج بهتری در کیفیت و تعداد اسپرم قابل مشاهده خواهد بود. برای برطرف شدن درد بیضه پوشیدن لباس زیر مناسب که نه گشاد و نه زیادی تنگ باشد کمک کننده خواهد بود.

  عمل جراحی واریکوسلوکتومی هم یک راه حل در درمان واریکوسل هست.این عمل توسط متخصص کلیه و مجاری ادراری انجام می گیره. تو این عمل، جراح از طریق شکم و یا لگن به سیاهرگ متورم شده در بیضه دسترسی پیدا می کنه و با بستن سیاهرگ متورم شده جریان خون رو به سیاهرگ سالم دیگه ای که در بیضه وجود داره منتقل می کنه. اگر راه حل درمانی با جراحی برای همسر شما پیشنهاد شده در مورد آماده شدن برای این عمل و مراقبتهای لازم پیش و پس از انجام عمل واریکوسلوکتومی از پزشک معالجشون مشورت بگیرید.

  یک روش جراحی ساده تر هم برای درمان واریکوسل وجود داره. این روش که به وسیله یک کتتر (یک لوله‌ی باریک که از طریق اون وارد بدن میشن و در محل گرفتگی یا تورم عروق درمان رو انجام می دن) انجام میشه. در این روش که معمولا نیاز به بستری یک روزه در بیمارستان داره هم شبیه به روش قبلی، پزشک با تغییر مسیر دادن جریان خون به سیاهرگ سالم مشکل واریکوسل رو برطرف می کنه.

  در مواردی که مشکل ناباروری از جانب مرد باشه، درمان واریکوسل به شیوه جراحی می تونه در بهبود کیفیت اسپرم برای درمان ناباروری به روش IVF کمک کننده باشه.

  راه حل درمانی جراحی با تشخیص پزشک صورت خواهد گرفت و در مورد واریکوسل درجه یک ممکن هست که تنها به تجویز مسکنهایی مثل ایبوپروفن و پوشیدن لباس زیر حمایت کننده از بیضه برای تورم کمتر عروق بیضه اکتفا بشه. 

  در پایان و بعنوان جمع بندی  باید خدمت شما عرض کنیم که انجام عمل جراحی برای درمان واریکوسل  تنها زمانی ضروری میشه که واریکوسل منجر به درد در بیضه ها شده باشه و یا مثل مورد شما روی باروری تاثیر گذاشته باشه. بنابراین با گفتگوی بیشتر با پزشک متخصص اورولوژی و همچنین یک متخصص در زمینه باروری و ناباروری بهترین راه حل درمانی رو خواهید یافت.

  امیدواریم و باور داریم که به لطف خدا و کمک تیم درمان مشکل شما برطرف خواهد شد و مشتاق هستیم خبرهای خوشی رو از شما همینجا بشنویم.

   

 • 1 +

  سلام ما 3 سال ازدواج کردیم که الان  2 سال فهیمیدیم که همسرم واریکوسل خفیف درسمت چپ داره رفتیم دکتر عمل کرد الان 6 ماه از عملش میگذره ولی هنوز خبری نیسته خیلی نا امیدم آیا خوب میشه یا نه 

 • 1 +

  سلام عزیزم آیا شما هم از نظر باروری بررسی شدین؟؟؟همسرتون بعد از عمل آزمایش اسپرم دادن؟؟؟لطفا توضیح کامل بدین تا من بتونم بهتون کمک کنم در نهایت باید بدونید این مشکل حل شدنی هست نگران نباشید

 • 0

  سلام من چهل و دو سالمه و هشت سال هست که واریکوسل دارم ولی درد نداره میخواستم ببینم با دارو میشه درمان کنم چون نمیخوام عمل کنم و بچه دار بشم چون بچه دار نشدیم 

 • 0

  سلام.ماتقریبا یک ساله اقدامبه بارداری کرده ایم اماتازه متوجه شدیم که همسرم واریکوسل دارد بیشتر در سمت بیضه راست ومقداری در بیضه سمت چپ ومایع هیدروسیل دراطراف بیضه چپ وجود داره بنظرشما همسرمن باید عمل شود تامشکل رفع بشعارسال پاسخ

جهت ارسال پاسخ وارد حساب کاربری خود شوید
create new topic
salamooz loading ...