سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز


2 +

دیابت بارداری

سلام

من ۲۹ ساله هستم و در هفته ی ۱۹ بارداری هستم. ۱۲ کیلو تا الان اضافه وزن داشتم و توی این هفته دکترم برام آزمایش دیابت بارداری نوشته و انجام دادم. قند ناشتام ۸۶ بود. قند خون ساعت اولم ۲۲۲ بود و دو ساعت بعد ۱۹۰ و ساعت سومم ۹۹ بوده. HbA1c  ۵.۹

متاسفانه خیلی خیلی احساس گرسنگی می کنم و اگه شبها بلند نشم و یک لیوان شیر و موز نخورم حالم بد میشه و احساس تهوع می گیرم. مثلا مدتیه که به همین دلیل شبی یک یا دو تا موز می خورم.بعضی .وقتها تا سه تا موز در روز هم شده که بخورم. الان با این جواب آزمایشم خیلی نگرانم و می خواستم راهنماییم کنید که چکار باید بکنم. دکتر قرص متفورمین برام نوشته که صبح و شب بخورم ولی می ترسم از اینکه بخورم و می خوام برم پیش یک دکتر غدد.

 • 8 +

  با سلام  

  در مورد اضافه وزنی که تا کنون داشته اید، وزن پیش از بارداری شما چقدر بوده؟

  بارداری شما تک قلو یا دو قلوست؟

  در مورد اضافه وزن وآزمایش قند خون شما باید به این مسئله دقت داشته باشید که همه به نحوه تغذیه شما در این دوران حساس بر میگردد. خود بارداری بخاطر تغییرات هورمونی و فیزیولوژیک خاصی که دارد باعث مقداری افزایش در میزان قند خون میشود اما باید توجه کرد نحوه تغذیه و تحرک لازم در این دوران باعث جلوگیری از ابتلا ویا افزایش میزان قند خون میشود. توصیه میشود دراین موارد حتما به مدت دوهفته رژیم غذایی کم کر بوهیدرات ( مواد قندی نشاسته ای) مثل برنج  ماکارونی، سیب زمینی، انواع نان ها را کم کرده، نوشابه ها  و دلستر، انواع بیسکویت ها، کیک ها، حلوا و از این دسته غذاهای کم ارزش و گاها بی ارزش رو قطع و مصرف سبزی و میوه شیر ولبنیات ومواد پروتئینی را جایگزین کنید. بعد از دوهفته به مدت ۲۴ ساعت رژیم را کنار گذاشته ومجدد آزمایش قند خو ن خود راتکرار نمائید. در صورت بالا بودن مجدد قند خون حتماً به پزشک زنان مراجعه و درمان لازم کنترل قند خون را بصورت انسولین دریافت کنید و در صورت پائین بودن میزان قند خون، همین رژیم را تا پایان بارداری رعایت نمائید. میتوانید برای کنترل اشتها از تعداد قرصهای مولتی ویتامین خود کم کنید وبه جای مصرف غذاها ومیوه های پر کالری مثل موز آن هم چند عدد در روز از جایگزین های کم کالری تری استفاده نمائید. کنترل قند خون در دوران بارداری بسیار مهم است. چرا که افزایش قند خون وعدم کنترل آن عوارض زیادی برای مادر وجنین در پی دارد. نگران نباشید امیدوارم با رعایت کردن این توصیه ها مشکل احتمالی شما حل شود.

 • زهرا مرآثی زهرا مرآثی
  • 20 فروردین 1398
  1 +

  خیلی متشکر هستم از توضیحات و راهنمایی های شما وزن قبل از بارداری من ۶۳ کیلو بوده و الان ۷۵ کیلو شدم. بارداریم یک قلو هست.

 • 5 +

  با توجه به افزایش وزن ناگهانی و افزایش قند خونتان حتما توصیه ها را جدی بگیرید و به پزشکتان مراجعه نمائید .

 • زهرا مرآثی زهرا مرآثی
  • 21 فروردین 1398
  1 +

  خیلی ممنونم از راهنماییتون 

 • زهرا مرآثی زهرا مرآثی
  • 25 فروردین 1398
  1 +

  سلام دوباره خانم احمدی

  به متخصص غدد مراجعه کردم. درست مثل توصیه‌ای که شما فرموده بودید یک رژیم غذایی چاپ شده دو هفته ایه تقریبا سختی بهم دادن . گفتن بعد از دو هفته باید دوباره  برم مطبشون. توی این فاصله هم باید روزی ۴ بار قندم رو با دستگاه بگیرم و یادداشت کنم. الان رژیمم رو رعایت می کنم و قندم رو می گیرم. فقط مشکلی که برام پیش اومده چون باید هر روز قند ناشتا بگیرم شبها به شدت گرسنم میشه و دل ضعفه می گیرم، حتی از گشنگی شدید حالت تهوع بهم دست می‌ ده .این گرسنگی زیاد برای بچم آسیب زننده نیست؟ اگه شب یه چیز کوچیکی بخورم اشکالی داره؟

  ممنون از وقتی که می‌ گذارید

 • 4 +

  سلام عزیزم 

  برای حالت ضعف وگرسنگی ای که دارید و کاملا طبیعی هم هست نگران وضعیت جنین نباشید این مسئله فقط مقداری مادر را اذیت میکند .میتوانید با مصرف میوه یا سبزیجات  در هنگام گرسنگی این مشکل را حل کنید.ولی تا جایی که امکان دارد فاصله زمانی بین آخرین باری که غذا خورده اید ، با آزمایش قند خون تان در صبح را رعایت کنید که حدود ۸ ساعت است .با این حال اگر نتوانستید، میتوانید از سبزیجات یا میوه هایی که قند کمی دارند استفاده کنید. امیدوارم با رعایت این رژیم غذایی مشکل احتمالی شما حل شود.ارسال پاسخ

جهت ارسال پاسخ وارد حساب کاربری خود شوید