سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

آیا می دانید سبزیجات چقدر برای سلامتی مفیدند؟

 • تیم سلامگ نویسنده: تیم سلامگ
 • نظرات: 0
 • بازدید ها: 1689
 • تاریخ : 1396/09/15

سبزیجات باعث بهبود سلامت میشوند و شرایط بالقوه و مناسبی را برای اعضای داخلی بدن فراهم میکنند. مصرف سبزیجات از سیستم اسکلت وگوارش محافظت کرده و به دفع سموم بدن کمک مینمایند. همچنین سطح فشارخون را تنظیم میکنند و با مصرف یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات می توان، آنتی اکسیدان های زیادی دریافت کرد که سرطان ها، سکته ها و مشکلات قلبی عروقی را از شما دور میکند. 

سبزیجات حاوی مقدار زیادی ویتامین هستند از جمله فولات، ویتامین های A ،K و غیره. همچنین بتاکاروتن موجود درهویج برای تقویت بینایی، و لیکوپن موجود درگوجه برای پیشگیری از سرطان و غیره مفید هستند. سبزیجات به کنترل وزن کمک می کنند و باعث سلامت پوست و مو می گردند.

 

ارزش غذایی سبزیجات:

 

 • سبزیجات حاوی مقادیر قابل توجهی از آنتی اکسیدان ها هستند. مصرف سبزیجات راحت ترین راه برای سالم ماندن است. سبزیجات دارای کالری کم و سرشاز از مواد مغذی هستند. و این مواد مغذی برای عملکرد صحیح بدن ضروری بوده و کمبود این مواد سبب مشکلات جدی در سلامت دندان، استخوانها و دیگر اعضای بدن می شود.  آنتی اکسیدان موجود در سبزیجات به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و از بروز انواع بیماری ها و عفونتها جلوگیری می نماید. سبزیجات آبی رنگ(چغندر،انگور،بادمجان،آلو ،کلم بنفش و..) در سلامت وجوان ماندن پوست تاثیر بسزایی دارند.

 

 • برخی سبزیجات حاوی مقادیر قابل توجهی از پروتئین ها هستند. لوبیا، اسفناج، نخود و غیره سرشار از پروتئین هستند. اگر محصولات حیوانی کم استفاده میکنید و یا مثلاً گیاهخوار هستید، حتما باید سبزیجات پروتئین دار را در رژِم غذایی خود بگنجانید.

 

 • سبزیجات آب فراوان دارند. معمولا در سبزیجات مقدار زیادی آب وجود دارد به این علت با مصرف سبزیجات، آب بیشتری به بدن می رسیده و سم ها و مواد زاید راحت تر دفع می گردد.

 

 • سبزیجات غنی از مواد معدنی هستند. سبزیجاتی که برگ سبز دارند سرشار از منیزیوم هستند و برای بیمارانی چون مبتلایان به انواع دیابت بسیار مفید می باشند. همچنین این سبزیجات حاوی آهن وکلسیم نیز می باشند.

 

 • سبزیجات منبع مفیدی از انواع ویتامین ها هستند.  ویتامین k معمولا در اکثر سبزیجات وجود دارد، که برای سلامت استخوان بسیار مفید میباشد و سبب کاهش شکستگی استخوان ها میگردد. سبزیجات سبز رنگ (بروکلی،کیوی،کاهو،کلم ،اسفناج و غیره) سرشار از ویتامین C هستند که به سلامت لثه و دهان کمک می نماید.

 

 • مصرف سبزیجات از بروز فشار خون در شما پیشگیری می نماید: سبزیجات حاوی روغن های مفید برای بدن می باشند و به داشتن فشار خون طبیعی کمک مینمایند.

 

 • سبزیجات حاوی موادی چون لیکوپن وبتاکاروتن هستند، که بسیار مفیدند. سبزیجات زرد رنگ (هویج ، سیب زمینی، پرتقال وزردآلو) سرشار از بتاکاروتن هستند و از چشمان شما در برابر بیماری ها محافظت کرده و به سلامت پوست شما کمک میکنند. سبزیجات قرمز رنگ (مانند گوجه فرنگی، پیاز قرمز و فلفل )سرشار از لیکوپن هستند که از پوست دربرابر اشعه ی خورشید محافظت میکنند. باید توجه شود گوجه پخته لیکوپن بیشتری دارد.

 

 

 

 

 

چه مقدار از سبزیجات باید استفاده کنید تا از اثرات سودمند آن بهره مند شوید؟

 

توصیه میشود روزانه 3 تا 5 واحد سبزیجات استفاده گردد. هرچه سبزیجات تازه تر باشند مزایای بیشتری دارند. هر چه تنوع سبزیجات بیشتر باشد مزایای آن باز هم بیشتر است. از هر سبزی و یا میوه ای در فصل خود استفاده کنید زیرا در زمان و فصل رویش طبیعیشان، غنی تر هستند.

 

سبزیجات برای سلامت پوست بسیار مفیدند. سعی کنید بجای استفاده از انواع کرم ها و روشن کننده های مصنوعی که فاقد مواد مغذی هستند، میو ها وسبزیجات را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید. زیرا به روشن کردن و شفاف سازی پوست کمک میکنند.

 

در نهایت توجه داشته باشید که همه سبزیجات باید در کنار هم وبه گونه ای متنوع استفاده شوند و نباید فقط از نوع خاصی از آنها استفاده کرد.  رژیم سرشار از میوه و سبزی به سلامت مو نیز بسیار کمک می کند واز شکنندگی موها پیشگیری کرده و رشد مو را افزایش می دهد.

1
salamooz loading ...