سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

دانستن زمان تخمک گذاری در هر ماه: کلیدی برای لقاح و باردار شدن


مهم‌ترین موضوعی که می‌تواند در افزایش شانس بارداری شما مؤثر باشد، رابطه جنسی به میزان کافی و در زمان مناسب است. با دانستن زمان تخمک‌ گذاری می‌توانید با اقدام در روزهای نزدیک به زمان تخمک‌گذاری، شانس باروری خود را به میزان زیادی افزایش دهید.

 

 

 لازم است بدانید که در هر چرخه­ عادت ماهانه تنها یک بار تخمک‌گذاری انجام می‌شود و تخمک حداکثر ۲۴ ساعت زنده می‌ماند. به همین دلیل، اگر در زمان تخمک‌گذاری اسپرمی در رحم شما وجود نداشته باشد، شانس بارداری وجود نخواهد داشت. شما با تعیین زمان حدودی تخمک گذاری به روش‌های مختلف می‌توانید در روز‌های منتهی به زمان تخمک‌گذاری با رابطه جنسی، شانس حضور اسپرم هنگام آزاد شدن تخمک و در نتیجه باروری خود را افزایش دهید. برای مثال برای زنی با سیکل 28 روز زمان مناسب نزدیکی از روز 11 تا 16 بعد از شروع عادت ماهیانه می باشد.

 

اگر دوره‌های نامنظم عادت ماهانه دارید یا حوصله تعیین زمان تخمک‌گذاری را ندارید، بهتر است وقتی تصمیم به باردار شدن گرفتید، پس از پایان خونریزی حداقل هفته‌ای دو تا سه بار نزدیکی داشته باشید. با توجه به این که اسپرم می‌تواند به مدت سه تا شش روز در بدن زن زنده بماند. با این کار احتمال این که در زمان تخمک‌گذاری به میزان کافی اسپرم زنده در رحم شما وجود داشته باشد افزایش پیدا می‌کند.

 

توجه داشته باشید اگر شما و همسرتان برنامه‌ریزی کرده‌اید که در زمان تخمک‌گذاری و روز‌های نزدیک به آن رابطه جنسی برقرار کنید، ابتدا مطمئن شوید که پیش از آن موعد، مدت زمان زیادی را بدون رابطه جنسی سپری نکرده‌اید. زیرا همسر شما باید در روزهای قبل از رسیدن زمان تخمک‌گذاری حداقل یک بار انزال را انجام داده باشد. این کار باعث می‌شود که اسپرم‌های تازه بیشتری هنگام نزدیکی جنسی شما در مایع منی وجود داشته باشد تا وارد رحم شما شود و شانس باروری را افزایش دهد. اگر هنگام رابطه جنسی از روان‌کننده‌‌ها استفاده می‌کنید، دقت کنید که برخی از روان‌کننده‌ها ممکن است خاصیت کشتن اسپرم داشته باشند. برخی از روان‌کننده‌های طبیعی یا بر پایه آب نیز می‌تواند در حرکت اسپرم به سمت رحم اختلال ایجاد کند. بهتر است با پزشک خود برای استفاده از روان‌کننده مناسب مشورت بگیرید.

 

از کجا بدانم چه زمانی تخمک گذاری من در حال وقوع است؟

در اینجا راهکارهایی را به شما معرفی میکنیم که کمک می کند زمان تخمک گذاری را تشخیص دهید:

 

در تقویم ثبت کنید.

 

 

 

یک تقویم برای ثبت سیکل قاعدگی داشته باشید و به مدت چند ماه یادداشت کنید. بدین ترتیب متوجه می­شوید که سیکل طبیعی شما چگونه است. برای استفاده از این روش، اقدامات زیر را انجام دهید. 

 

  •  ثبت طول دوره های قاعدگی طی 6 تا 12 ماه

 

  • کم کردن اعداد (18 از کوتاهترین سیکل) و (11 از طولانی ترین سیکل)

 

  • بدست آوردن اولین و آخرین روزهایی که در آن احتمال بارداری وجود دارد.

 

  • مثال: طولانی ترین سیکل قاعدگی خانمی 32 روزه و کوتاه ترین سیکل وی 28 روزه است. عدد 18 را را از 28 کم کرده و عدد 10 به دست می آید. حال عدد 11 را از 32 کم می کنیم و عدد 21 بدست می آید. به طور تقریبی می توان گفت تخمک گذاری بین روز 10 ام تا 21 ام پس از شروع قاعدگی با احتمال بیشتری ممکن است اتفاق بیافتد.

 

به ترشحات واژن دقت کنید.

 

 

مقدار و نوع ترشحات دهانه رحم در زمانهای مختلف سیکل قاعدگی متفاوت خواهد بود.در زمان تخمک گذاری ترشحات واژن نسبت به روز های قبل افزایش یافته، غلیظ، چسبناک و سفید رنگ (شبیه به سفیده تخم مرخ خام) می شوند. این علامت نشانه بارز نزدیک شدن به تخمک گذاری می باشد. 2 تا 3 روز قبل و بعد از مشاهده ی این ترشحات احتمال باردار شدن بیشتر از سایر زمان هاست.

 

به تغییرات دمای بدن خود دقت کنید.

 

 

در هنگام تخمک گذاری به دلیل تغییرات هرمونی، دمای بدن به سرعت افزایش می­یابد ولی این علامت معیار دقیقی نمی­باشد. دمای بدن در نیمه اول سیکل پایدار است سپس هنگامی که نوسانات پروژسترون وجود داشته باشد دما کاهش می یابد که نشانه شروع تخمک گذاری است. سپس دمای بدن به میزان نیم درجه افزایش می یابد در این زمان تخمک گذاری در حال انجام است. بهترین زمان نزدیکی دو روز پیش از تخمک گذاری است دقیقا پیش از افزایش دما چون زمان می برد که اسپرم خود را به تخمک برساند. 

 

 از کیت های تشخیصی تخمک گذاری استفاده نمایید.

 

 

یکی از دقیق‌ترین روش‌ها برای پیش‌بینی زمان تخمک‌گذاری، سنجش سطح هورمون با استفاده از کیت پیش‌بینی تخمک‌گذاری است. کیت آزمایش تخمک گذاری سطح هورمون لوتنزینگ را مشخص می کند. این هورمون پیش از آزادسازی تخمک ها ترشح می شود و زمان باروری را تعیین می کند.

 

با استفاده از این کیت که طریقه مصرف آن مانند تست تشخیص بارداری است و برای استفاده از آن مانند بی بی چک به نمونه ادرار نیاز دارید، می‌توانید یک یا دو روز قبل از تخمک‌گذاری، زمان دقیق تخمک‌گذاری را مشخص و بر اساس آن رابطه جنسی خود را زمان‌ بندی کنید. برای تعیین تخمک‌گذاری باید تست را قبل از زمان احتمالی شروع تخمک‌گذاری استفاده کنید. به عنوان مثال برای یک دوره ۲۸ روزه باید تست را از روز ۱۱ بعد از شروع عادت ماهانه خود آغاز کنید. این تست را تا زمان مثبت شدن نتیجه، هر روز تکرار کنید.

 

برخی از متخصصان توصیه می‌کنند برای گرفتن نتیجه مطلوب و دقیق‌تر، از کیت تشخیص زمان تخمک‌گذاری در میانه روز استفاده کنید. درصورتی‌ که نتیجه تست مثبت شود، تخمک‌گذاری معمولاً ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد انجام خواهد شد و بهتر است در این مدت نزدیکی جنسی داشته باشید تا در زمان تخمک‌گذاری اسپرم در رحم موجود باشد.

 

 

 

  

7
salamooz loading ...