سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

مهمترین اقداماتی که پیش از بارداری باید به آنها توجه داشته باشید!


 اگر تصمیم به باردار شدن دارید، بهتر است شروعی آگاهانه داشته باشید، حس امیدواری و برنامه ای از قبل طراحی شده به شما کمک می کند که به عنوان یک مادر از شرایط بدنی و وضعیت جسمانی تان بیشتر شگفت زده شوید. زن و مرد هر دو باید قبل از انجام فعالیت های جنسی، برای بارداری آماده باشند و یا حداقل از 3 ماه قبل آمادگی داشته باشد. بارداری سالم مستلزم تدابیری مهم است. ما در اینجا به چندی از این تدابیر می پردازیم.

 

 

 حتماً بخوانید: استرس در دوران بارداری را جدی بگیرید! 

 

مهمترین اقداماتی که پیش از بارداری برای بهبود سلامتی خود و فرزندتان بایستی انجام دهید:

 

 • برای مراجعه به پزشک نوبت بگیرید.

بهتر است پیش از بارداری حتی اگر قبلا هم تجربه بارداری دارید، ویزیت شوید. این کار موجب می­شود از با انجام آزمایشاتی که برای شما درخواست می شود از وقوع مسایلی که میتواند بارداری شما را به خطر بندازد به موقع آگاه شده و اقدامات لازم را انجام دهید. در این زمان معمولاً آزمایش هایی چون شمارش کامل خون، قند خون ناشتا، آزمایش تیروئید (TSH)، در صورت نیاز HIV برای تشخیص بیماری ایدز،  VDRL برای تشخیص سفلیس و در صورت عدم سابقه  واکسیناسیون هپاتیت B آزمایش HBsAg، توسط پزشک درخواست می شود. آزمایش پاپ اسمیر نیز آزمایش دیگری است که در صورت نیاز شما و عدم سابقه انجام آن در فواصل توصیه شده، ممکن است توسط پزشک برای شما در این زمان درخواست شود.

 

 

 • وضعیت دهان و دندان خود را چک کنید.

یکی از مراقبت های پیش از بارداری اطمینان از سلامت دهان و دندان است، بنابراین مراجعه به دندانپزشک را جز لیست خود قرار دهید. خوشبختانه بیماری های دهان قابل پیشگیری می باشد. اکثر افراد پوسیدگی دندانی دارند ولی زنان باردار بیشتر در معرض این مسئله قرار میگیرند وعلت آن نیز عمدتاً افزایش اسید در حفره دهان، تمایل به خوردن وقت و بی وقت مواد غذایی و توجه کمتر به بهداشت دهان و دندان به دلیل بی حوصلگی می باشد.

 

 

 • سیگار ومصرف نوشیدنی الکلی را ترک کنید.

تنباکو و الکل برای بارداری کاملا مضر هستند، برای رشد جنین ضرر دارد و زمانی که نوزاد بزرگتر می­شود منجر به مشکلات جسمانی می­شوند. مصرف این مواد باردار شدن را سخت کرده و خطر سقط جنین را افزایش میدهد. اگر از این مواد استفاده می کنید حتماً با پزشک خود برای ترک این عادات صحبت کنید.

 

 

 • مصرف کافیین را کاهش دهید.

نوشیدن بیش از 2 فنچان قهوه یا نوشیدنی انرژی زا حامله شدن را دشوار می­کند و خطر سقط جنین را افزایش می­دهد. بهتر است در هفته اول لقاح و بارداری به طور کلی مصرف کافیین را کنار بگذارید.

 

 

 

 

 

 • اضافه وزن خود را کاهش دهید.

این امر موجب مشکلاتی مثل دیابت بارداری وفشار خون بالا طی بارداری که آن را پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری می گویند، می شود. در زمان بارداری کاهش وزن، ایده خوبی نیست پس از الان به فکرش باشید.

 

 

 • از نظر وضعیت واکسیناسیون با مراقبین سلامت مراکز مشورت کنید.

درباره واکسیناسیونی که الان برای شما ضروری است با متخصصین سلامتی صحبت کنید. درباره واکسن توام، آنفلوانزا و سرخچه با پزشک خود مشورت کنید. چرا که برخی بیماری ها در بارداری عواقب جبران ناپذیری دارد. در صورت تزریق واکسن سرخجه حداقل تا یک ماه از یک روش موثر جلوگیری از بارداری استفاده کنید تا باردار نشوید. 

 

 

 • درباره دارو هایی که مصرف میکنید دقت کنید.

درباره هر دارویی که مصرف می­کنید (ویتامین ها، داروهای گیاهی وداروهای بدون تجویز) به پزشک اطلاع دهید. مصرف مکمل های بارداری و فولیک اسید را شروع کنید تا خطر نقص مادرزادی را کاهش دهید. مصرف روزانه 400 میکروگرم اسیدفولیک (ترجیحاً سه ماه قبل از بارداری) توصیه می شود.

 

 

 

 • غذاهای دریایی مصرف کنید.

مصرف ماهی برای رشد وترمیم سیستم عصبی و همچنین پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی بسیار مفید است. خوردن دو وعده ماهی در هر هفته مناسب است.

 

 

 • ورزش کنید.

ورزش نه تنها کمک می کند به وزن ایده ال برسید بلکه بدن شما رو برای بارداری و زایمان نیز آماده می کند.

 

 

برای مشاوره رایگان برای مراقبت های لازم در پیش از بارداری به نزدیک ترین مرکز خدمات جامع سلامت محل سکونت خود مراجعه نمایید. 

مدت اعتبار مشاوره پیش از بارداری یک سال است. این بدان معناست که پس از یک سال و عدم وقوع بارداری برای بررسی های بیشتر و تکرار این مراقبت ها باید مجدداً مراجعه نمایید. 

 

 

 • توصیه ای برای پدران:
 • نکات تغذیه ایی که به قدرت باروری مردان کمک میکند

استفاده از ویتامین ها می تواند به کیفیت و تقویت اسپرم و همچنین یک حاملگی سریع تر و احتمال نوزادی سالم تر منجر شود. در توصیه پیش از لقاح به آقایان، دریافت ویتامین موضوعی بسیار مهم است. مهم ترین ویتامین های مورد نیاز که می تواند به تکمیل فرایند باروری وبارداری کمک کند ویتامین B12 ، C، E، روی و سلنیوم است. مصرف روزانه میوه وسبزیجات تازه بهترین روش تامین این ویتامین ها هستند. 

 

 

 

8
salamooz loading ...