سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

روش تهیه و نحوه استفاده از محلول ضد عفونی کننده جهت از بین بردن ویروس کرونا

 • تیم سلامگ نویسنده: تیم سلامگ
 • نظرات: 4
 • بازدید ها: 18629
 • تاریخ : 1398/12/12

با توجه به انتشار ویروس کرونا، هم اکنون یکی از مهمترین دغدغه افراد نحوه ضد عفونی کردن محیط و وسایلشان می باشد که بر آخرین اساس گزارش ارائه شده توسط دانشگاه های علوم پزشکی کشور، برای گندزدایی سطوح، جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا (کووید-۱۹) می توانید یک محلول ساده اما مؤثر را برای ضد عفونی کردن محیط تهیه نموده و استفاده کنید.

 

 محلول خانگی ضد عفونی ویروس کرونا

 

روش تهیه محلول کلر از وایتکس برای گندزدایی سطوح و محیط

به ازای هر یک لیتر آب (4 لیوان)، 2 قاشق غذاخوری وایتکس خریداری شده از فروشگاههای معتبر را اضافه نموده و در ظرف دربسته ترجیحاً پلاستیکی ریخته درب آن را ببندید و در جای خنک و تاریک نگهداری کنید. محلول کلر تهیه شده به مدت 24 ساعت قابلیت استفاده برای گندزدایی سطوح بصورت اسپری یا با استفاده از دستمال مرطوب را دارد.

 

محلول ضد عفونی برای کرونا

 

نحوه گندزدایی سطوح با استفاده از محلول کلر تهیه شده از وایتکس

الف) گندزدایی سطوح به روش اسپری محلول کلر

قبل از گندزدایی ابتدا سطوح مورد نظر را با استفاده از یک دستمال تمیز برای حذف گرد و غبار و آلودگی ها تمیز کنید و سپس محلول کلر را بر روی سطح مورد نظر اسپری نمایید به گونه ای که لایه خیلی نازکی از قطرات محلول بر روی سطح قابل مشاهده باشد. پس از گذشت زمان 5 دقیقه، سطح مورد نظر گندزدایی شده و بدون هیچ گونه نگرانی قابلیت استفاده را دارد.

 

 ضد عفونی کردن خانه برای کرونا

 

ب) گندزدایی سطوح به روش آغشته کردن دستمال یا تی با محلول کلر

قبل از گندزدایی ابتدا سطوح مورد نظر را با استفاده از یک دستمال تمیز یا تی خیس برای حذف گرد و غبار و آلودگی ها تمیز کنید و سپس دستمال تمیز یا تی تمیز را در محلول کلر غوطه ور کرده و سطح مورد نظر با استفاده از دستمال یا تی گندزدایی نمایید. پس از گذشت زمان 5 دقیقه، سطح مورد نظر گندزدایی گردیده و بدون هیچ گونه نگرانی قابلیت استفاده را دارد.

نکته:  محلول کلر را به اندازه نیاز روزانه تهیه و استفاده کنید.

 

روش ساخت محلول ضد عفونی خانگی برای کرونا

 

روش تهیه محلول کلر از وایتکس برای گندزدایی البسه، فرش، موکت و مبل های پارچه ای

الف) گندزدایی لباسها با استفاده از ماشین لباسشویی

به ازای هر بار استفاده از ماشین لباسشویی 5 لیتری، 4 قاشق غذاخوری وایتکس خریداری شده از فروشگاههای معتبر را هنگام شستشو به ماشین لباسشویی اضافه نموده و پس از اتمام شستشوی لباسها و خشک شدن آنها، لباس ها قابلیت استفاده را دارند.

 

 ضد عفونی کرونا

 

ب) گندزدایی فرش، موکت و مبل های پارچه ای

به ازای هر یک لیتر آب (4 لیوان)، 1 قاشق غذاخوری وایتکس خریداری شده از فروشگاههای معتبر را اضافه نموده و در ظرف دربسته ترجیحا پلاستیکی ریخته درب آن را ببندید و در جای خنک و تاریک نگهداری کنید. محلول کلر تهیه شده بمدت 24 ساعت قابلیت استفاده برای گندزدایی فرش، موکت و مبل های پارچه ای بصورت اسپری یا استفاده از دستمال مرطوب را دارد. محلول مورد نظر را می توانید بر روی فرش، موکت و مبل های پارچه ای اسپری نموده و پس از خشک شدن محل مورد نظر از گندزدایی آن اطمینان داشته باشید و یا می توانید از دستمال تمیز آغشته به محلول کلر تهیه شده برای گندزدایی فرش، موکت و مبل پارچه ای استفاده کنید.

 

 کرونا ضدعفونی

 

روش تهیه محلول ضدعفونی دست با پایه الکلی با استفاده از الکل 96 درصد (الکل طبی)

جهت تهیه الکل 70 درصد از محلول الکل 96 درصد خریداری شده از فروشگاه ها یا داروخانه، به ازای هر سه لیوان الکل 96 درصد یک لیوان آب به آن اضافه نموده و سپس برای ضدعفونی دست یا گندزدایی سطوح به روش اسپری استفاده کنید.

 

16

نظرات
ثبت نظر

 • . goli دوشنبه 19 اسفند 1398
  • پاسخ
  • 0
  • 2

  خیلی عالی بود ممنون

  ارسال بستن

  سلآموز رسمی دوشنبه 04 فروردین 1399
  • 0
  • 0

  سپاس از شما، تندرست و شادمان باشید.

 • ناشناس یکشنبه 03 فروردین 1399
  • پاسخ
  • 0
  • 1

  با تشکر از مطلب مفیدتون،مواردی رو جهت رفع اشکال و تکمیل مطلب عرض میکنم. با توجه به فایل منتشر شده به نام "راهنمای گندزدایی جهت حفاظت در برابر کرونا ویروس جدید" از دانشکده بهداشت و ایمنی و گروه مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی ، محلول وایتکس حتی با غلظت مورد اشاره برای سطوح فلزی خورندگی ایجاد میکنه و مناسب نیست. برای گندزدایی البسه،یک قاشق غذاخوری وایتکس 5 درصد را به چهار لیوان آب سرد اضافه میکنیم. با این شیوه غلظت محلول به پنج صدم درصد میرسه، البسه را باید به مدت 15 دقیقه در این محلول غوطه ور نمود و سپس شستشو داد. غلظتهای بالاتر باعث ایجاد لکه روی البسه می شود. خیساندن مدت بیشتر در محلول،سبب ضعیف شدن الیاف آنها می شود. استفاده از وسایل حفاظتی مانند دستکش و ماسک در موقع تهیه مواد گندزدا و یا کاربرد آن ضروری است. باز بودن درها و پنجره ها برای تهویه مناسب ضروری است. از بکار بردن وایتکس همراه جوهر نمک و موادی مثل آن باید جدا خودداری کرد زیرا باعث رها شدن گاز سمی و کشنده کلر می گردد.

  ارسال بستن

  سلآموز رسمی دوشنبه 04 فروردین 1399
  • 0
  • 1

  سپاس بی کران از شما دوست عزیز بابت وضیحات تکمیلی ارایه شده.

salamooz loading ...