سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

در دوران بارداری چقدر وزن اضافه کنیم؟

  • تیم سلامگ نویسنده: تیم سلامگ
  • نظرات: 0
  • بازدید ها: 2185
  • تاریخ : 1398/09/28

یکی از پرسشهای پرتکراری که مخاطبین عزیز سلاموز پرسیده بودند در مورد مقدار اضافه وزن طبیعی در دوران بارداری بوده و به همین جهت تصمیم گرفتیم تا در این مقاله بطور دقیق و شفاف به این موضوع بپردازیم. با ما همراه باشید.

 بارداری بعنوان رویداد مهم در زندگی همراه با تغییرات متعدد در جسم و روح هر مادری است. یکی از بارزترین این تغییرات مربوط به وزن مادر است. رشد و نمو جنین و مجموعه تغییراتی که بدن برای مهیا ساختن محیط مناسب برای این شگفتی خلقت خداوند فراهم می‌کند، نمود خود را بصورت افزایش وزن در دوران بارداری نشان می‌دهد. بسته به اینکه وزن شما پیش از بارداری چقدر بوده باشد، میزان طبیعی وزنی که اضافه می‌کنید در هر یک از ماههای بارداری مشخص می‌شود. بسیار مهم است که مراقب میزان وزنی که اضافه می‌کنید باشید تا این دوران حساس را با بهترین کیفیت و نتیجه و به سلامتی تمام پشت سر بگذارید.

 
 اضافه وزن در بارداری
 
 اگر باردار هستید و یا یکی از عزیزانتان در حال گذراندن این دوران ویژه از زندگیست و به همین واسطه در حال مطالعه این مقاله هستید، باید بدانید که افزایش وزن در دوران بارداری یک فرایند طبیعی است. آنچه در مورد افزایش وزن در دوران بارداری اهمیت دارد این است که بدانید در طول ماههای 9 گانه بارداری به چه میزان از افزایش وزن، طبیعی محسوب می‌شود. افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری خطر بیماریهایی نظیر دیابت بارداری، فشار خون بالا و مسمومیت حاملگی و عوارض زایمان را افزایش می‌دهد. جالب است بدانید که نتایج برخی مطالعات حاکی از آن بوده که در نزدیک به نیمی از مادران باردار افزایش وزن بیش از حد مطلوب رخ می‌دهد که همین موضوع مسبب مشکلاتی در دوران بارداری و زایمان خواهد بود. امیدوار هستیم که شما با کسب آگاهی و عملکرد مناسب بر اساس مشاوره‌هایی که دریافت می‌کنید از این مشکل در امان باشید. 
 
افزایش وزن در بارداری
 

در دوران بارداری به چه میزان باید افزایش وزن داشته باشم؟

ارایه پاسخ دقیق به این سوال بستگی به شرایط متعددی دارد. بعنوان مثال سطح سوخت و ساز بدن میزان فعالیت بدنی و حتی عوامل ژنتیکی شما دارد. به همین خاطر نیاز دارید که در طول این دوران از مشاوره‌ی متخصصین چه در مرکز جامع خدمات سلامتی که تحت پوشش آن هستید و چه در مطب یا کلینیکهای خصوصی بطور منظم بهره‌مند شوید تا بر حسب ویژگیهای شخصی شما بهترین توصیه‌ها ارایه شود. البته در ادامه در این مقاله جدولهایی را آماده کرده‌ایم که در آن می‌توانید بر حسب شاخص توده‌ی بدنی (BMI) خود میزان وزنی که در هریک از ماههای بارداری باید اضافه کنید را بیابید. این که بارداری شما از نوع تک قلویی است و یا دو قلویی هم اهمیت زیادی دارد. در جدول زیر کل اضافه وزن توصیه شده (به کیلوگرم) در بارداری تک قلویی و دوقلویی را مشاهد می‌کنید.

 
میزان اضافه وزن طبیعی در دوران بارداری
 

 افزایش وزن در سه ماهه اول بارداری

در سه ماهه نخست بارداری جنین شما بسیار کوچک است و اضافه وزنی که در این مدت اتفاق می‌افتد معمولاً بیشتر از 2 کیلوگرم نخواهد بود. اگر از تهوع صبحگاهی رنج می‌برید، ممکن است هیچ وزنی اضافه نکنید و یا حتی وزن از دست دهید. این موضوع مشکلی ایجاد نمی‌کند. البته مهم است که وضع تغذیه‌ای شما مطلوب باشد و بتوانید وزن از دست رفته احتمالی را در سه ماهه دوم جبران کنید. در جدول زیر میزان طبیعی اضافه وزن (به کیلوگرم) در سه ماه اول بارداری بر حسب شاخص توده بدنی مادر در بارداری تک قلویی و دوقلویی را مشاهده می‌کنید.

 
میزان اضافه وزن طبیعی در دوران بارداری سه ماهه اول
 

 میزان افزایش وزن طبیعی در سه ماهه دوم بارداری

 در سه ماهه دوم بارداری رشد و نمو جنین سرعت بیشتری به خود گرفته و با افزایش وزن جنین، افزایش حجم مایعات رحمی و دیگر تغییرات باعث سرعت گرفتن افزایش وزن شما می‌شود. میزان افزایش وزن طبیعی در سه ماهه دوم بارداری برای بارداری تک قلویی و دقلویی را متناسب با شاخص توده‌ی بدنی خود می‌توانید در جدول زیر ببینید.
 
 میزان اضافه وزن طبیعی در دوران بارداری سه ماهه دوم
 

 میزان اضافه وزن طبیعی در سه ماهه سوم بارداری

 در سه ماهه سوم بارداری در مقایسه با سه ماهه اول و دوم، میزان وزنی که اضافه می‌کنید بیشتر است. جنین شما در سه ماهه سوم به سرعت وزن می‌گیرد و برای قدم گذاشتن به دنیا خود را آماده می‌کند. این وزن گیری در سه ماهه سوم ممکن است به تدریج با رسیدن به هفته‌های پایانی بارداری آهسته و متوقف شود. در برخی مادران هم در سه ماهه سوم وزن ثابت می‌ماند. در جدول زیر می‌توانید میزان اضافه وزن طبیعی خود را بر حسب شاخص توده‌ی بدنی پیش از بارداری و اینکه بارداریتان از نوع تک قلویی یا دوقلویی است پیدا کنید.
 
میزان اضافه وزن طبیعی در دوران بارداری سه ماهه سوم
 

 برای کنترل وزن در محدوده‌ی طبیعی چقدر کالری باید دریافت کنید؟

دستیابی به وزن مطلوب و حفظ آن در دوران بارداری موضوع مهمی است که برای رسیدن به آن باید رژیم غذایی خود را کنترل کنید. به عبارتی باید هوشمندانه و متعادل غذا بخورید. مهمترین چیزی که به عنوان یک خانم باردار در مورد تغذیه خود باید در نظر داشته باشید و رعایت کنید این است که به جای زیادتر خوردن، غذاهای مغذی و پر انرژی را انتخاب کنید و در وعده‌های بیشتر اما با حجم کمتری غذا بخورید. این کار باعث می‌شود که علاوه بر تامین نیاز بدن خود شما و جنینتان، از دچار شدن به حالت تهوع که بخشی از آن به خاطر فشار وارد شده به دستگاه گوارش در اثر رشد جنین است جلوگیری کنید. به خاطر داشته باشید که آنچه می‌خورید تامین کننده نیاز بدن جنین برای ساختن تک تک اندامهای بدن اوست؛ از استخوانها گرفته تا دستگاه عصبی و گوارش و ...

اگر متابولیسم سریع و بالایی دارید، فعالیت بدنی زیادی دارید و یا چند قلو حامله هستید، ممکن است خیلی آهسته‌تر وزن اضافه کنید و در این شرایط نیاز دارید که کالری بیشتری دریافت کنید. اگر پیش از بارداری اضافه وزن داشتید یا چاق هستید، به کالری بیشتر احتیاج نیست. در مورد میزان مناسب اضافه وزن و رژیم غذایی مناسب خودتان حتما با پزشک، ماما و یا مراقب سلامت خود در مراکز خدمات جامع سلامت مشورت کنید. 

 
کالری مورد نیاز بدن در بارداری
 

وزن اضافه شده در بارداری بعد از زایمان چه می‌شود؟

بسیاری از خانمها (شاید بشود گفت همه‌!) نگران این هستند که وزنی که در دوران بارداری اضافه می‌کنند را نتوانند بعدا کم کنند. داشتن اندامی متناسب و زیبا دغذغه‌ای است که ممکن است شما هم آن را داشته باشید. در این مورد جای نگرانی نیست. چیزی که نیاز خواهید داشت این است که به بدن خود زمان کافی بدهید تا خود را پس از زایمان بازسازی کند. راه حلهای زیادی برای کم کردن وزن بعد از بارداری وجود دارد. جالب است بدانید که مادرانی که از شیر خود نوزادشان را تغذیه می‌کنند در مقایسه با سایرین سریعتر به وزن ایده‌آل خود می‌رسند.

 

شیر مادر برای کاهش وزن بعد از زایمان

 

شروع کردن فعالیت بدنی منظم طبق توصیه پزشک هم یکی از قدمهایی است که باید بردارید. یه یاد داشته باشید که کنترل میزان افزایش وزن در طول دوران بارداری و حفظ آن در محدوده‌ی مطلوب بهترین کاری است که می‌توانید در این باره انجام دهید. اگر در طول دوران بارداری بصورت طبیعی وزن بگیرید، پس از زایمان نیز بصورت طبیعی به وزن ایده‌آل خود خواهید رسید.

 
10
salamooz loading ...