سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

مادرانی که در دوران بارداری وزن اضافه نمی کنند، بخوانند!

  • تیم سلامگ نویسنده: تیم سلامگ
  • نظرات: 1
  • بازدید ها: 11667
  • تاریخ : 1398/09/14

برای اغلب زنان، افزایش وزن در بارداری امری آسان است و اغلب مادران باردار بیشتر باید مراقب افزایش بیش از حد وزن در بارداری باشند، این در حالیست که برای برخی مادران این وضعیت کاملاً برعکس است و آنها به اندازه کافی وزن اضافه نمی کنند. این موضوع می تواند دلایل مختلفی مانند تهوع صبحگاهی، کاهش جذب مواد غذایی به دلیل عفونت، فعالیت بدنی‌ زیاد و استراحت کم، از دست دادن اشتها  و .... داشته باشد.

 

تغذیه در بارداری

 

اضافه نکردن وزن در بارداری می تواند به جنین آسیب برساند؟

ممکن است اولین سوالی که در ذهن این مادران نقش می بندد، سلامت جنینشان باشد و اینکه اضافه نشدن  وزن می تواند به او آسیب برساند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که کودکانی که مادرانشان طی بارداری زیر 9 کیلو، وزن اضافه کنند، احتمال بیشتری هست که زودتر از موعد به دنیا بیایند، یا نسبت به سن بارداری کوچک باشند یا به دلیل محدودیت رشد در رحم، دچار مشکل شوند. بنابراین این نداشتن اضافه وزن در بارداری موضوع مهمی است که باید سعی کنید آن را برطرف کنید.  البته توجه داشته باشید که زنان چاق و دارای اضافه وزن از این قاعده مستثنی هستند و باید تحت نظارت پزشک کمتر از 10 کیلو اضافه کنند.

 

اضافه وزن در بارداری

 

بسیاری از زنان در هفته های اول بارداری برای اضافه کردن یک گرم هم مشکل دارند حتی گاهی چند گرم هم ازدست می دهند. این موضوع در این زمان چندان نگران کننده نیست چراکه حتی اگر شما تهوع زیادی داشته باشید یا نتوانید غذا بخورید، طبیعت بدنتان از جنین محافظت می کند. چون جنین اوایل بارداری بسیار کوچک است و نیازهای تغذیه ای محدودی دارد، بنابراین نداشتن اضافه وزن شما تاثیر چندانی بر سلامت جنین نمی گذارد. اما در ادامه باید تلاش کنید اضافه وزن داشته باشید و اگر وزنتان اضافه نشد، با پزشکتان و یا یک متخصص تغذیه مشورت کنید، چراکه آنها به شما کمک خواهند کرد تا طبق برنامه غذایی صحیح پیش بروید و مشکلتان برطرف گردد.

 

وزن در بارداری

 

در این مقاله ما نیز قصد داریم نکاتی را به شما در رابطه با اضافه وزن صحیح در بارداری در میان بگذاریم. پس با ما همراه باشید.

  • کالری بیشتری بخورید.

اگر مقدار مناسبی کالری می خورید و اضافه وزن ندارید باید میزان آن را بیشتر کنید. اگر اشتهای خود را از دست داده اید بر کیفیت کالری در وعده های غذایی کوچک تمرکز کنید و انتخاب های خوب غذایی مانند مواد غذایی با چربی سالم مثل آووکادو و آجیل ها با کالری بالا، حبوبات، نان و برنج سبوس دار، پاستا، لوبیا و نخود داشته باشید.

 

رژیم غذایی باردرای

 

  • فعلاً مصرف سالاد در حجم زیاد را کنار بگذارید.

اگر عادت دارید سالاد زیاد بخورید و خصوصاً قبل از خوردن غذای اصلی، توصیه ما به شما این است که برای اینکه اشتهایتان سرکوب نشود، نصف محتوای سالادتان را بعد از غذای اصلی میل کنید. همچنین میتوانید منابع غنی تر و پرکالری را انتخاب کنید و به ظرف سالادتان اضافه کنید. زردآلوی خشک حاوی مقادیر زیادی ویتامین B  و آهن است که پیشنهاد می کنیم روزانه این ماده غذایی را به ظرف سالادتان اضافه کنید.

 

غذاهای بارداری

 

  • تنقلات بیهوده و مواد فرآوری شده مصرف نکنید.

اگرچه توصیه ما به شما استفاده مقادیر بیشتری کالری است اما بدین معنا نیست که مواد غذایی ناسالم مصرف کنید. توجه داشته باشید که نباید این شکاف کالری را با مواد غذایی خمیری مثل شیرینی خامه ای و یا به طور کلی مواد غذایی که شکر زیادی دارند و یا سرخ کردنی های چرب پر کنید. در واقع این مواد غذایی اگرچه ممکن است وزن شما را اضافه کنند، ولی سالم نیستند و شما باید هر دو مورد را در نظر بگیرید. یعنی دریافت کالری بیشتر با مواد غذایی سالم.

 

 تغذیه در بارداری

 

  • صبح زود یا آخر شب در تمام اوقات خوراکی بخورید.

مادر عزیز به جای خوردن سه وعده غذای اصلی در طول روز، 6 وعده غذای کوچک بخورید و بهتر است هر دو ساعت چیزی میل کنید.

 

 غذاهای سالم در بارداری

 

  • روند آرامی را در پیش بگیرید.

اگر همیشه از یک رویه ورزشی شدید پیروی می کردید الان باید کمی استراحت به خود بدهید. هر چه بیشتر کالری بسوزانید، سخت تر وزن اضافه می کنید. پس سعی کنید ورزشهای سبک تر را انتخاب کنید. اگر هم برنامه کاری و زندگیتان به گونه ای است که همیشه باید تحرک زیادی داشته باشید و همچنین نمی توانید به اندازه کافی غذا بخورید؛ این روند را حتما تغییر دهید.

 

ورزشهای بارداری

 

نکته آخر هم اینکه اگر تهوع و استفراغ شدید دارید به طوری که تهوع  استفراغ شما مثل حالت ویار حاملگی معمولی نیست و خیلی شدیدتر است (این وضعیت بیشتر برای زنانی پیش می آید که چند قلو دارند یا سابقه تهوع داشته اند) و هیچ ماده غذایی در معده شما نمی ماند و مشکل ساز است، حتماً با پزشکتان در این باره مشورت کنید. ممکن است برای شما دارو تجویز کند و یا با تغییراتی در شیوه تغذیه و زندگیتان علائم را در شما کاهش دهد.

 

11
salamooz loading ...