سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

کارهای سیسیفوسی را کنار بگذارید!

  • تیم سلامگ نویسنده: تیم سلامگ
  • نظرات: 0
  • بازدید ها: 1371
  • تاریخ : 1398/08/14

سیسیفوس نام قهرنامی در ادبیات اساطیری یونان است که بر اثر گناهی، موجب برآشفتگی و خشم دیگر خدایان یونان شد. او به علت گناهی که مرتکب شده بود، به مجازاتی بی‌حاصل و بی‌پایان محکوم شد که در آن می‌بایست سنگ بزرگی را تا نزدیک قله‌ای ببرد و قبل از رسیدن به پایان مسیر، شاهد بازغلتیدن آن به اول مسیر باشد؛ و این چرخه تا ابد برای او ادامه داشت. به همین دلیل و از طریق تأثیر آثار کلاسیک یونانی بر فرهنگ مدرن امروزه انجام وظایفی که در عین دشواری، بی‌معنی و تمام نشدنی هستند را گاهی "سیسیفوس وار" می نامند.

 

سیسیفوس

 

اگر خوب دقت کنید می بینید که خیلی از آدم ها در این زمانه درگیر کارهای سیسیفوسی هستند و هر روزشان را با انجام کارهایی تکراری که هیچ سود و نتیجه‌ای به دنبال ندارد و صرفاً از روی اجبار و در ازای دریافت هزینه انجام می دهند، سپری می‌کنند. مطمئنناً شما هم با ما هم عقیده‌اید که انجام کارهای سیسیفوسی صرفاً اتلاف وقت بوده و اگر فردی درگیر آن شود امیدی به آینده‌ای درخشان در آن نیست، چراکه پیشرفت و موفقیت نیازمند خلاقیت و انجام فعالیت‌های هدفمند و با کیفیت است.

 

انتخاب شغل دلخواه

 

اما متاسفانه امروزه کم نیستند افرادی که درگیر مشاغلی با فعالیت‌های سیسیفوسی هستند، کم نیستند دانشجویانی که بدون علاقه وارد رشته‌ای تحصیلی شده‌اند و با سپری کردن روزهایی بی‌حاصل و بی‌نتیجه، مسیر سیسیفوسی را در پیش گرفته‌اند. کم نیستند محققانی که به جای انجام پژوهش‌های به درد بخور و حل کننده مشکلات واقعی جامعه، دلخوش به چاپ مقالاتی بی‌حاصل شده‌اند. کم نیستند کسانی که اهدافی که در هر سال برای خودشان تعیین می‌کنند را سال به سال به تعویق می‌اندازند چون رسیدن به مقصد با فعالیت‌های بیهوده امکان پذیر نیست و بالاخره کم نیستند کسانی که اجازه‌ی چشیدن طعم شیرین موفقیت را با ترک کارهای سیسیفوسی به خود نمی‌دهند. همین است که این افراد هر روزشان مانند دیروزشان است و جرات تغییر به خود نمی‌دهند. باید بدانید که اگر به این موضوع توجه نداشته باشید، در منجلاب سیسیفوسی ها غرق می‌شوید و در نهایت خودتان را در همین کارهای تکراری و بیهوده خواهید یافت. اعتماد به نفستان را از دست می‌دهید و تصور می‌کنید که توانتان همین قدر است. دیگر کم کم عادت می‌کنید و دست نیافتن به آمال و آرزوهایتان را سهمتان از زندگی می‌دانید. هرچه بیشتر پیش روید بازگشتتان دشوارتر است.

 

موفقیت تحصیلی

 

دوست من اگر از زندگی و کارتان رضایت کافی را ندارید، اگر به هر دلیل روزانه درگیر کارهایی تکراری و بی‌هدف هستید، ولی در سر رویایی شیرین می‌پرورانید، باید بگوییم که مسیری که در پیش گرفته‌اید شما را به مقصد نخواهد رساند و بیراهه رفته‌اید اما اینکه هنوز به وضعیتی بهتر فکر می‌کنید جای امیدواری دارد. این یعنی خود را محکوم به این وضعیت نمی‌دانید، یعنی هنوز غرق نشده‌اید و اگر کمی هوشیار باشید، اراده کنید و خلاقیت به خرج دهید، می‌توانید آنی شوید که آرزویش را دارید.

 

رهایی از تنبلی

 

اما چند راهکار ساده برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی و افزایش خلاقیت

 

اول از همه مشخص کنید اولویتهای زندگیتان چیست و چه چیزی برای‌تان مهم است. برای زندگیتان برنامه ریزی کنید. اگرچه ممکن است کار سختی باشد اما باید برای خودتان دقیقاً مشخص و روشن کنید که چه چیزهایی برایتان راضی کننده و معنی دار هستند؟ موفقیت به‌نظر شما چه شکلی است؟ اگر قدرت آن را داشتید که زندگی‌تان را همین حالا تغییر دهید، زندگی‌تان چه شکلی می‌شد؟ چه کاره بودید؟ کجا زندگی می‌کردید؟ وقت‌تان را چگونه سپری می کردید؟ زمان‌تان را با چه کسی سپری می‌کردید؟ پاسخ به این سوالات وضعیت را تا حدود زیادی برایتان روشن خواهد ساخت.

 

نوشتن اهداف

 

سپس تعیین کنید که کدام بخش از زندگیتان را می خواهید تغییر دهید؟ برای تغییر، بخشی از زندگیتان که از همه مهمتر و تاثیر بزرگتری بر بهبود زندگی شما خواهد داشت را انتخاب کنید و برای شروع تغییر تصمیم بگیرید. تصمیم شما می‌تواند در خصوص شغل شما باشد یا تغییری در روند کاری و یا در روابط خانوادگی شما. شاید برای سلامت خود و یا حتی بچه دار شدن تصمیماتی داشته باشید. برای درک بهتر از اینکه چرا این تغییرات را می خواهید در زندگیتان اعمال کنید، از خودتان بپرسید چه چیزهای خوبی از تغییر این بخش از زندگی‌تان به‌دست خواهید آورد. پاسخ به این سوال شما را مصمم تر خواهد کرد.

 

متفاوت زندگی کردن

 

برای خودتان و ایجاد تغییرات در زندگی، هدف تعیین کنید. تعیین اهداف، یک مهارت بسیار مهم است که برای دستیابی به موفقیت لازم بوده و شما را قادر می‌سازد بهتر بر جزئیاتِ تکمیل یک کار تمرکز کنید و در‌عین‌حال به شما کمک می‌کند تمام ابزارهای موردنیاز برای به‌انجام‌ رساندن هدف‌تان را به‌کار بگیرید.

 

هدف گذاری

 

تلاش کنید سبک زندگیتان را بهبود بخشید. برای این کار تغذیه صحیح و ترجیحاً گیاهخواری، ورزش و خواب کافی را جزیی از سبک زندگی خود قرار دهید. در پژوهشی الگوی غذایی 405 نفر طی یک دوره 13 روزه  بررسی شد و نتایج نشان داد که افرادی که میوه و سبزی بیشتری می خوردند، سطح خلاقیت بالاتر و میزان کنجکاوی بیشتری در مقایسه با افرادی داشتند که میوه و سبزی کمتری مصرف می کردند. براساس پژوهشی دیگر نیز که دانشگاه استنفورد در سال 2014 انجام داد، پیاده روی و قدم زدن به میزان قابل توجهی خلاقیت افراد را افزایش داد.

 

مزایای گیاهخواری

 

به دنبال یادگیری واقعی باشید و مفاهیم را به خودتان توضیح دهید. خلاق‌ترین افراد در هر زمینه‌ای، کسانی هستند که دانش فوق العاده‌ای دارند. پس یادتان باشد اگر می‌خواهید خلاق باشید باید علم و دانش‌تان را گسترش دهید. البته امروزه به راحتی آب خوردن می‌توانید درباره چیزی که نمی‌دانید در گوگل جستجو کنید، اما این کار عملاً شما را از یادگیری واقعی دور می‌کند و دیگر به چیستی و کارکرد پیرامون‌تان فکر نخواهید کرد؛ چرا که اگر فراموش هم کنید باز دوباره همان روند را طی خواهید کرد و گوگل می کنید. پس بار دیگر که به دنبال پاسخ سوالی می‌گردید و البته به دنبال یادگیری واقعی هستید، زمانی را صرف گوش دادن، یادگیری و سپس توضیح کل آن مفهوم برای خودتان کنید تا مطمئن شوید آن را کاملاً درک کرده اید.

 

راهکارهایی برای شادی

 

ذهنتان را آرام کنید. در این زمانه و با این حجم از تکنولوژی، انواع و اقسام گجت‌ها و تعهدات‌ و مشغولیات روزمره‌، آرام نگه داشتن ذهن شاید به این راحتی امکان پذیر نباشد. اما باید بدانید که آرام کردن و استراحت دادن به ذهنتان می تواند روش خوبی برای جرقه های خلاقانه باشد. شاید برای شما هم پیش آمده که گاهی هرچقدر تلاش می‌کنید و به ذهنتان فشار می‌آورید، حتی یک فکر کوچک خلاقانه نیز جرقه نمی‌زند. در این زمانها سعی کنید در طی روز چند دقیقه ای را با هر روشی که خودتان ترجیح می دهید، به آرام کردن ذهن تان اختصاص دهید. مدیتیشن، یوگا و سایر ورزشها و یا رسیدگی به گل و گیاه و حیوان خانگی تان هرکدام روشهایی هستند که می توانند شما را به این آرامش ذهن برساند.

 

زهن آگاهی

 

 تجربه‌ های جدید را امتحان کنید. افراد خلاق نسبت به ایده‌ها و تجربه های جدید ذهن بازی دارند، چرا که این تجربه‌ها، موقعیت ها و رویدادهای جدید امکان بررسی احتمالات جدید در محیط‌های ناآشنا و کشف واقعیت های تازه را برایشان فراهم می‌سازد.

 

شاد زیستن

 

رویاهایتان را روی کاغذ بیاورید. فرقی نمی‌کند چقدر رویایتان بزرگ باشد، در هر صورت سعی کنید رویاها و آرزوهایتان را روی کاغذ بنویسید. در یک مطالعه از نیمی از شرکت کنندگان خواسته شد تا هرروز به مدت یک ماه رویاها و آرزوهایشان را بنویسند و نیمی دیگر این کار را انجام ندهند و هر روز از شرکت کنندگان آزمون خلاقیت گرفته ‌شد. نتایج مطالعه جالب توجه بود و نشان داد که افرادی که آرزوهایشان را به صورت روزانه می‌نوشتند به طور معناداری نمره  بیشتری نسبت به افرادی کسب کردند که آرزوهایشان را روی کاغذ نیاورده بودند.

 

راهکارهایی برای شادی

 

اتاق تان را رنگ کنید. پژوهش ها نشان داده اند رنگ کردن دیوارهای اتاق می تواند باعث خلاقیت بیشتر شما شود. در این بین اتاقهایی با دیوا‌رهای آبی رنگ فضایی مطلوب و مناسبی برای خلاقیت هستند. همچنین دیوارهای سبز رنگ نیز موجب تحریک نوآوری و تقویت عملکرد خلاقانه در شما می گردد.

 

راهکارهایی برای شادی

 

دیگران را در ذهن خود داشته باشید.  هر کاری که انجام می دهید، این را در ذهن داشته باشید که دیگران هم از این کار نهایتاً استفاده خواهند کرد. براساس نتایج یک مطالعه، افرادی که این ذهنیت را دارند که نتیجه کارشان مورد استفاده سایرین نیز قرار می‌گیرد بهتر کار می کنند و ایده‌های نوین تری نسبت به افرادی دارند که خود را تنها مصرف کننده کارهایشان می‌دانند.

 

13
salamooz loading ...