سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

هوش مصنوعی در خدمت سلامت: پیش‌بینی بیماری قلبی

  • تیم سلامگ نویسنده: تیم سلامگ
  • نظرات: 0
  • بازدید ها: 1333
  • تاریخ : 1398/06/26

محققین دانشگاه MIT هوش مصنوعی جدید را توسعه داده‌اند که قابلیت پیش‌بینی سکته قلبی را تا 30 روز پیش از وقوع آن داراست. این هوش مصنوعی پیش بینی خود را تنها با با 15 دقیقه نوار قلب گرفتن انجام می‌دهد.

 

دانشگاه ام آی تی

 

این هوش مصنوعی با دریافت داده های نوار قلب یا همان ECG و سنجش فشار خون و با کمک یادگیری ماشینی می‌تواند احتمال بروز بیماریهای قلبی عروقی را تا 30 روز و حتی تا 1 سال آینده با دقت قابل توجهی پیش بینی کند.

 

این سامانه که نام آن را RiskCardio گذاشته اند، قدرت پیش بینی کنندگی خود را از بررسی داده‌های واقعی تعداد زیادی از بیماران قلبی بدست آورده است. یادگیری ماشینی دنیایی از فرصتهای جدید را در حوزه سلامت پدید آورده است و در آینده‌ی نه چندان دور به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما بدل خواهد شد. 

 

هوش مصنوعی در سلامت

 

البته ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی در عرصه‌ی سلامت هنوز در ابتدای راه خود هستند و محققین تیم ریسک کاردیو نیز بر این باور هستند که این سامانه جای کار بسیار دارد. این تیم در تلاش است تا با افزایش دقت سامانه ود بتواند در بازه سنی بزرگتر و برای افرادی با پیشینه‌های متفاوت با دقت بالاتری عمل کند. در نظر بگیرید که کوچکترین اشتباهی در نتیجه‌ی پیش‌بینی این هوش مصنوعی چه تبعاتی خواهد داشت! و البته خود اعلام این که یک فرد در مدت زمان مشخصی در آینده احتمال عارضه‌ای نظیر سکته دارد هم تبعاتی نظیر استرس و ترس را به دنبال خواهد داشت.

 

هوش مصنوعی در سلامت

 

این تیم تحقیقاتی امیدوار است که آنچه که توسعه داده است بتواند بعنوان یک ابزار کاربردی به پزشکان برای بررسی سوابق و ارزیابی ریسک بیماریهای قلبی کمک کند تا از این طریق نجات بخش جان افرادی باشد که به ظاهر سالم هستند اما در معرض خطر سکته قرار دارند. 

شاید روزی نه چندان دور ساعت مچی هر یک از ما به اندازه‌ی یک بیمارستان امروزی در خدمت سلامتمان باشد! شما چه فکر می‌کنید؟

 

منبع: Engadget 

 

 

8
salamooz loading ...