سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

آلودگی هوا : خطری که قدرت باروری زنان را تهدید می‌کند!

  • تیم سلامگ نویسنده: تیم سلامگ
  • نظرات: 0
  • بازدید ها: 1054
  • تاریخ : 1398/04/07

ناباروری به معنای عدم بروز بارداری پس از یک سال مقاربت و بدون استفاده از روش های پیشگیری از بارداری است. ناباروری امروزه به عنوان یک مشکل جدی و عدیده پزشکی مطرح است، به گونه ای که میزان آن از سال 1955 میلادی تاکنون بیش از 50 درصد افزایش یافته و هم اکنون 10 الی 15 درصد زوجین از این مشکل رنج می برند.

 

ناباروری

 

 برای بسیاری از زوجینی که مشکل ناباروری دارند همیشه این سوال مطرح است که دلیل ناباروری آنها چیست؟ برخی از آنها با تعجب بیان می کنند که در خانوده ما هرگز سابقه ی چنین مشکلی وجود نداشته و چرا این مشکل برای ما پیش آمده است!

 

آلودگی هوا و ناباروری

 

یافتن پاسخ این سوال و یا به عبارتی یافتن مهمترین دلایل ناباروری برای محققین نیز همواره مورد توجه بوده و پژوهش های متعددی در این راستا صورت گرفته است و دلایل متعددی شناسایی شده است. در این بین آلودگی هوا به عنوان یکی از علل بروز ناباروری در زنان مطرح شده و مورد توجه قرار گرفته است.

 

آلودگی هوا و ناباروری

 

گروهی از متخصصان ایتالیایی در بررسی های خود به مطالعه تاثیر آلاینده‌ها بر قدرت باروری پرداخته و دریافتند زنان ساکن در مناطق شهریِ آلوده نسبت به زنانی که در مناطق پاک و با هوای سالم زندگی می‌کنند، سه برابر بیشتر احتمال دارد که فرآیند تخمک‌گذاری در آنان با مشکل روبه‌رو شود.  محققین اظهار داشتند در حالیکه این شرایط لزوماً احتمال بارداری زنان را در دهه ۲۰ سالگی و اوایل دهه ۳۰ سالگی از بین نمی‌برد، اما می‌تواند به کاهش سال‌های باروری آنان و یائسگی زودهنگام منجر شود.

 

درمان ناباروری

 

متخصصان با اشاره به اینکه تخمدان حاوی تعداد مشخصی سلول فولیکول است، اظهار داشتند، در بررسی‌هایی که پیش از این انجام شده، آمده‌ است سیگار به این فولیکول‌ها آسیب می‌زند و در این مطالعه نیز مشخص شد که آلاینده‌های نیتروژن دی‌اکسید  (NO2)، دوده و ذرات فلزات سنگین ناشی از سوخت خودروها و بخش صنایع در این زمینه تاثیر مشابه سیگار را دارند.

 

سیگار و ناباروری

 

در این پژوهش محققین ایتالیایی نمونه خون ۱۳۱۸ زن را مورد آزمایش قرار دادند تا وضعیت تخمک‌گذاری آنان مشخص شود. همچنین میزان آلاینده‌های موجود در محیط زندگی این افراد ارزیابی شد و نتایج نشان داد که زنانی که در محیط‌هایی با سطح بالایی از آلاینده (NO2) زندگی می‌کردند فرآیند تخمک‌گذاری آنان با مشکل روبه‌رو شده و میزان ذخیره تخمک آنان کمتر بوده‌ است و همین موضوع می تواند منجر به بروز مشکلات ناباروری در زنان شود.  

 

برگرفته از: ایران پزشک

 

11
salamooz loading ...