سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

با این 8 ماده غذایی شادتر باشید !

  • تیم سلامگ نویسنده: تیم سلامگ
  • نظرات: 0
  • بازدید ها: 1541
  • تاریخ : 1398/04/04

شادی یکی از بهترین موهبتهای زندگی هر انسان به شمار می‌رود و بسیاری از کارهایی که در زندگی انجام می‌دهیم در جهت تقویت این احساس هستند. کار و تلاش برای بدست آوردن امکانات رفاهی بیشتر، ارتباط بهتر با اطرافیان، کمک کردن به دیگری، ورزش و فعالیت بدنی، دیدن یک کلیپ خنده‌دار و ... همه و همه راه حلهایی برای شادتر شدن هستند. اما آیا تا بحال به این فکر کرده‌اید که نقش غذایی که می‌خوریم در شادتر زیستن چیست؟ آیا می‌توان با تغییرات ساده در رژیم غذایی شادتر شد؟ در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ این پرسشها و راهنمایی‌هایی در این زمینه را دریافت کنید.

 

سلاموز شادی

 

به خاطر داشته باشید که در بدن ما در هر لحظه میلیاردها میلیارد فعل و انفعال صورت می‌گیرد و مواد مختلفی در درون جسم ما به یکدیگر تبدیل و بازتبدیل می‌شوند بدون آنکه ما حتی از آنها آگاهی پیدا کنیم. گاهی با کمبود یک ماده‌ی ساده‌ی زیستی (بیوشیمیایی) در خون ممکن است احساس اندوه به ما دست دهد. در این حالت ممکن است به دنبال دلیل این اندوه در دنیای بیرون بگردیم و حتی به سادگی آن را به یک سوژه‌ی بیرونی ربط دهیم. این در حالیست که می‌توان با تغییرات و بهبودهایی در سبک زندگی چرخه‌ی مواد مورد نیاز بدن برای تولید و ترشح این چنین هورمونهایی را همیشه سالم نگاه داشت. البته این نکته را هم نمی‌توان انکار کرد که شادی و غم تا حدود زیادی تحت تاثیر جهان بیرون و رویدادهای آن هستند. اما چه بپذیرید و چه نه، احساس شادی و غم تنها و تنها پدیده‌هایی درونی اند. یک رخداد ثابت ممکن است در یک نفر احساس شادی و در دیگری غم را ایجاد کند. مثال ساده‌ و بارز آن را در نتیجه‌ی مسابقه‌ی فوتبال می‌توان دید. بازی فوتبال با نتیجه‌ی برد یکی از تیمها به اتمام می‌رسد و گروهی شاد و گروهی غمگین هستند و این به انتخاب و داستانهای درون ذهن این افراد بستگی دارد. 

 

 شادی و غم یک احساس درونیست

 

"تو چیزی هستی که می خوری". شاید این جمله را شنیده باشید اما علم تغذیه می گوید این فقط یک جمله نیست. غذایی که شما می خورید، تاثیر قوی روی روحیه شما می گذارد. همانطور که انتخاب های غذایی ناسالم به همراه کمبود ویتامین ها یا مواد معدنی، شما را افسرده می کند، عکس این قضیه هم وجود دارد. وقتی شما غذاهای سالم می خورید، مغزتان مواد شیمیایی از قبیل سروتونین، استیل کولین، نوراپی نفرین و دوپامین آزاد می کند که باعث ایجاد احساس شادی می شوند، افسردگی را کاهش و انرژی را افزایش می‌دهند. 

 

مواد غذایی بر شادی تاثیر دارند

 

 

با گنجاندن مواد غذایی زیر در برنامه غذاییتان شادتر خواهید بود:

 

گردو:

مغزها و دانه ها و به خصوص گردو سرشار از اسيد آلفا لينولنيک هستند. کسانی که از گردو در غذای خود استفاده می کنند، کمتر دچار افسردگی می شوند. علت این است که وقتی که مقدار اسيد آلفا لينولنيک خون کم می شود، التهاب در بدن افزایش پيدا می کند و این موضوع با بروز افسردگی در ارتباط است.

 

خواص گردو در شادی

 

قهوه:

کافئين این خاصيت را دارد که در عرض ۳۰ دقيقه؛ نقل و انتقالات دوپامين و سروتونين را افزایش می دهد. اما مانند هر ماده غذایی دیگر، نباید در مصرف کافئين و قهوه زیاده روی کنید.

 

خواص قهوه در شادی

 

تربچه:

تربچه از طریق تحریک ترشح دوپامين و نوراپینفرین، به بهبود خلق و خویتان کمک می کند.

 

خواص تربچه

 

ماست و کفير:

محصولات لبنی به دليل وجود باکتریهای مفيد در آنها و با افزایش تعداد باکتریهای مفيد موجود در بدن، هم به سلامتی روده ها کمک می کنند و هم استرس را کاهش می دهند. به خصوص محصولات پروبيوتيک مانند ماست پروبيوتيک در بهبود خلق و خو نقش دارند. لبنیاتی مانند کفیر خواص بی‌نظیر زیادی دارند که در اینجا در مورد آن توضیحات بیشتری داده‌ شده است.

 

کفیر چه خاصیتی دارد

 

شکلات:

این سرشار از ترکيبات شيميایی مثل پلیفنول ها است که باعث احساس آرامش می شوند.

 

شکلات برای شادی خوب است

 

زردآلو:

این ميوه مملو از ویتامين ب 12 است و دریافت کافی این ویتامين مانع افسردگی می شود. علاوه بر این زردآلو حاوی ترکيبات آنتی اکسيدان بتاکاروتن، لوتئين و زئاانتين است که همگی با بهبود خلق و خو در ارتباط هستند.

 

خواص زردآلو

 

کلم بروکلی: 

وقتی به پاستا، برنج یا سالاد افزوده می‌شود، تاثیر معجزه ‌آسایی در ایجاد شادی دارد. كلم بروكلی سرشار از ویتامین‌های گروه ب است كه به كاهش ترس، اضطراب، نگرانی و استرس و حتی افسردگی كمک می ‌كنند. فیبر موجود در این سبزی نیز برای مقابله با یبوست و سندرم روده تحریک ‌پذیر مفید است. این سندرم بر اثر استرس بلندمدت به وجود می‌ آید.

 کلم بروکلی و خاصیتهای بی شمار آن

 

سوپرفود اسپیرولینا:

اسپیرولینا به عنوان یکی از محبوبترین مکمل‌های غذایی در سرتاسر جهان؛ به عنوان بهترین مکمل غذایی درسال 2018 انتخاب شده است. این جلبک سبز-آبیِ دریای شور فراتر از یک ماده غذایی، به عنوان یک "سوپر فود یا اَبَرغذا" شناخته می‌شود تا جایی که ناسا اسپیرولینا را برای ساکنین در ایستگاه فضایی بین المللی به عنوان غذای فضانوردان انتخاب کرده است. بسیاری از آن به عنوان بهترین غذای آینده انسان یاد می‌کنند. تاثیرات شگرف این جلبک بر حفظ قدرت و حجم ماهیچه، افزایش انرژی، تناسب اندام، جبران نیازهای گیاهخواران، کاهش التهاب، جوانسازی، پیشگیری از سرطان و دیابت، درمان کم‌خونی، سلامت کبد، چشم، مغز و پوست غیرقابل چشم پوشی است. این ماده‌ی غذایی که از یک نوع جلبک به همین نام بدست می‌آید به دلیل دارا بودن انواع ویتامینها و مواد مغذی مورد نیاز بدن، در ایجاد احساس شادی و سرزندگی تاثیرات قابل توجهی دارد.

 

 

حتماً بخوانید: اسپیرولینا سوپرفودی که شما را از هر مکملی بی‌نیاز می‌کند!

 

برگرفته از: آوای سلامت

10
salamooz loading ...