سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

معرفی اپلیکیشن Sleep Cycle: آلارمی که هوشمندانه شما را بیدار می‌کند


صدای آلارم گوشی برای بیدار شدن صبح حتی اگر ناخوشایند هم باشد، برای رسیدن به کار و زندگی گریز ناپذیر است. در سالهای اخیر با فراگیر شدن تلفنهای همراه هوشمند، خیلی از کاربردها درون این دستگاه همیشه همراه ما گنجانده شده است. در مورد آلارم یا زنگ بیدار کننده صبحگاه اما تاکنون شاهد خلاقیت خاصی نبودیم! همان کاری را که یک ساعت زنگوله‌دار آنالوگ قدیمی می‌کرد با این تفاوت که شما امکان تنظیم چند زمان مختلف، به تاخیر انداختن (Snooze)، برنامه ریزی برای اینکه روزهای تعطیل ساعت متفاوتی برای بیدار شدن داشته باشید و نظایر آن را با اپلیکیشن پیش فرضی که روی تلفن همراهتان نصب شده است، در اختیار دارید.

 

 

اپلیکیشن Sleep Cycle اما آمده است تا هوشمندانه‌تر صبحها ما را از خواب بیدار کند! شاید این اپلیکیشن به شما کمک کند که هیچ وقت از دنده‌ی چپ بلند نشوید!

 

 

واقعیت این است که کیفیت خواب شبانه ما تاثیر بسزایی در سطح انرژی و خلق و خوی ما در طول روز خواهد داشت. البته پدیده‌ی خواب به عنوان یکی از پیچیده‌ترین و ابهام آمیزترین موضوعات همیشه مورد بحث برای دانشمندان بوده و داشتن خواب با کیفیت یک دغدغه مهم برای خیلی از ما آدمها است. همانطور که احتمالاً می‌دانید، خواب سه مرحله دارد. این سه مرحله بطور پیاپی در هر تقریباً 90 دقیقه‌ای که در خواب به سر می‌بریم تکرار می‌شوند و یک سیکل یا چرخه‌ی خواب را پدید می‌آورند. در یک خواب شبانه شما چندین بار این سیکل های خواب را پشت سر می‌گذارید.  هر یک از سه مرحله‌ای که در یک سیکل از خواب پشت سر می‌گذارید دارای ویژگیهای خاص خود می باشد. در مرحله‌ی اول که به آن خواب سبک گفته می‌شود شما به راحتی می‌توانید از خواب بیدار شوید و با احساس سبکی و سرحالی بیشتری از رختخواب جدا شوید. مرحله‌ی دوم که خواب عمیق غیر REM نام دارد جاییست که در آن عضلات بدن سرد و بی‌حرکت هستند و در مرحله آخر هر سیکل 90 دقیقه‌ای خواب REM اتفاق می‌افتد که در آن تقریباً عضلات ارادی بدن به نوعی فلج موقت دچار هستند و تنها چشمها در زیر پلک حرکت دارند. این مرحله همانجاییست که شما در حال خواب دیدن هستید.

 

 

 

اگر زنگی که برای بیدار شدن در صبح تنظیم کرده‌اید جایی وسط مرحله‌ی دوم و یا سوم از سیکل خوابتان به صدا در بیاید، بیدار شدن برای شما سخت خواهد بود و احتمال اینکه بدون اینکه متوجه شوید دست برده و حالت Snooze برای چند دقیقه بیشتر خوابیدن را انتخاب کنید زیاد است! گاهی این چند دقیقه بیشتر خوابیدن به قیمت دیر رسیدن به یک قرار مهم و یا جلسه‌ی امتحان خواهد بود که شاید همه‌ی ما به نوعی چنین تجربه‌ای را در زندگی داشته ایم.

 

 

 

به لطف خلاقیت و دانش تیم توسعه دهنده اپلیکیشن Sleep Cycle راه حل جالبی برای رفع این مشکل پدید آمده است. این اپلیکیشن با این پیش فرض علمی که در هر مرحله از خواب حرکات بدن و صداهایی که ایجاد می‌کنید متفاوت هستند و با کمک میکروفون و برخی سنسورهای تلفن ( و اگر مچ بند هوشمند داشته باشید حرکات دقیق بدن در هنگام خواب) به شما کمک خواهد کرد تا در مرحله‌ی اول از سیکل خواب بیدار شوید. برای این کار متفاوت از دیگر اپلیکیشنهای آلارم، شما از این اپلیکیشن می‌خواهید که مثلا در بازه‌ی زمانی بین 6:15 تا 6:45 صبح من را بیدار کن. اپلیکیشن Sleep Cycle در این بازه‌ی زمانی هر موقع که وارد مرحله‌ خواب سبک شدید زنگ خود را به صدا در خواهد آورد تا صبح را پر انرژی‌تر شرورع کنید. 

 

 

 

البته به لطف یادگیری ماشینی، این اپلیکیشن الگوها وعادات خواب و همچنین صدای خور و پوف شما را فرا خواهد گرفت  تا هر بار دقیقتر از قبل درست در مرحله‌ی خواب سبک شما را بیدار کند. حتی صداهایی که بعنوان زنگ برای بیدار کردن شما در این اپلیکیشن قرار داده شده تفاوتهایی با انواع معمول موجود روی تلفن همراهتان دارد که به بیدار شدن بهتر شما کمک خواهند کرد. دستکم اسمهایی که برای این زنگها انتخاب شده است حس خوبی منتقل می‌کند. اگر از مچ‌بند و یا ساعت هوشمند هم استفاده می‌کنید امکان بیدار کردن شما با لرزشهای نرم و آرام روی مچ دست از دیگر امکانات این اپلیکیشن است. 

 

 

یک ویژگی جالب دیگر که با نصب این اپلیکیشن از آن بهره‌مند می‌شوید "قطع کنِ خور و پوف" است. به ادعای توسعه دهندگان این اپلیکیشن اگر ساعت هوشمند خود را در هنگام خواب روی دست بسته باشید، در هنگام خور و پوف کردن با الگوی مشخصی با استفاده از لرزاننده ( همان ویبره) روی ساعت هوشمند، به آرامی و به گونه‌ای که از خواب بیدارتان نکند، باعث می‌شود که حالت بدنتان را تغییر دهید و به این شکل خور و پوف را قطع خواهد کرد!

 

 

بیش از 84 هزار نفر از استفاده کنندگان نسخه آندرویدی این اپلیکیشن در گوگل پلی به آن رای داده‌اند و امتیاز 4.5 از پنج را در جلب رضایت این کاربران داشته است.  24 هزار نفر کاربران نسخه iOS این اپلیکیشن هم به آن امتیاز 4.6 از 5 داده‌اند که نشان از رضایت بالای خیلی از کاربران این اپلیکیشن دارد.

 

اگر شما هم علاقه مند بری بیدار شدن بهتر و شروع کردن شاداب‌تر روزتان هستید، می‌توانید از لینک های زیر آن را دانلود کنید:

 

 

 

 

اگر این مطلب را مفید یافتید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید؛ بویژه آنهایی که سابقه خواب ماندن برای یک قرار مهم را در رزومه خود دارند. 

 

21
درباره نویسنده
دکتری تخصصی آموزش و ارتقاء سلامت/ فلوشیپ یادگیری الکترونیک/ عضو هیئت علمی دانشگاه/ همبنیانگذار سلاموز
دیگر نوشته های  دکتر همام الدین جوادزاده

نظرات
ثبت نظر

 • . goli دوشنبه 27 خرداد 1398
  • پاسخ
  • 0
  • 0

  سلام آقای دکتر مقالتون خیلی جالب بود سپاس

  ارسال بستن

 • نیما دوشنبه 27 خرداد 1398
  • پاسخ
  • 0
  • 1

  چه خوب بود. من لازمش دارم :)

  ارسال بستن

salamooz loading ...