سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

28 آوریل: روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای

  • تیم سلامگ نویسنده: تیم سلامگ
  • نظرات: 0
  • بازدید ها: 991
  • تاریخ : 1398/02/05

روز ۲۸ آوریل (هشتم اردیبهشت) از سوی سازمان بین‌المللی کار (ILO) به عنوان روز جهانی ایمنی و سلامت شغلی نامگذاری شده‌ و شعار سال جاری این سازمان، " آینده کاری ایمن و سالم" اعلام شده است. روز جهانی ایمنی وسلامت شغلی در واقع یک هدف‌گذاری سالیانه بین‌المللی برای نهادینه کردن کار سالم و ایمن در سرتاسر جهان است. برگزاری این مراسم بخش مهمی از استراتژیهای جهانی سازمان بین‌المللی کار برای ارتقای ایمنی وسلامت شغلی در همه محیط‌های کاری است که باعث ارتقای آگاهی‌های مردم و همچنین افزایش امنیت وسلامت در محیط کار می‌شود.

 

بهداشت حرفه ای

 

متاسفانه سالانه 2.78 میلیون کارگر به علت حوادث شغلی و بیماریهای شغلی ( 2.4 میلیون نفر مربوط به بیماریهای شغلی) جان خود را از دست می دهند و 374 میلیون کارگر دیگر نیز از حوادث شغلی غیر کشنده رنج میبرند. گذشته از این هزینه های اقتصادی، هزینه های نامشهودی نیز وجود دارد که به طور کامل در این ارقام دیده نشده است که شامل رنج بی حد وحصر انسانی ناشی از شرایط ضعیف ایمنی و سلامت شغلی در محیط های کاری است. این موضوع غم انگیز و نگران کننده است، زیراهمانطور که تحقیقات و تجارب بارها در قرن گذشته نشان داده است، این رنج و مشقت عمدتاً قابل پیشگیری می باشد.

 

 بهداشت حرفه ای

 

امروزه بسیاری از کارگران با مخاطرات شغلی زیادی روبرو هستند و مشکلات روانشناختی، استرس های شغلی و انواع بیماری های غیر واگیر در بین شاغلان در محیط های کاری شیوع فراوانی یافته است و چیزی که اهمیت دارد این است که نباید این جمعیت را در دنیای کار در حال تحول، نادیده گرفت. لذا این روز فرصت مناسبی است تا اذهان عمومی نسبت به موضوع بهداشت و ایمنی محیط كار حساس گشته و تامین سلامت نیروی کار بیش از پیش در اولویت قرار گیرد.

 

بهداشت حرفه ای

 

مهندسین بهداشت حرفه‌ای از فعالان عرصه ایمنی محیط کارهستند که خطرهای بالقوه‌ای که در محیط کار وجود دارد را شناسایی می‌کنند و در مراحل بعد به اندازه‌گیری و ارزیابی این خطرات و کنترل آن‌ها می‌پردازند. در واقع مهندسی بهداشت حرفه‌ای را می‌توان به‌طور خلاصه علم و هنر تأمین سلامت در محیط‌های شغلی تعریف نمود و یک مهندس بهداشت حرفه‌ای یا متخصص سلامت شغلی کسی است که از طریق بررسی، ارزیابی، اندازه گیری وکنترل عوامل زیان آورمحیط کار، درصدد سالم سازی و بهسازی محیط کاربرآمده و از این طریق باعث کنترل بیماری‌ها، عوارض و آسیب‌های شغلی و در نهایت تامین سلامت شاغلین می‌گردد.

 

بهداشت حرفه ای

 

سلاموز، روز ایمنی و بهداشت حرفه ای را به تمامی زحمتکشان و تلاشگران این عرصه تبریک عرض می نماید.   

 

6

نظرات
ثبت نظر
salamooz loading ...