سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

ماریجوانا و تاثیرات آن بر بدن

 • تیم سلامگ نویسنده: تیم سلامگ
 • نظرات: 1
 • بازدید ها: 8291
 • تاریخ : 1398/01/27

ماریجوانا از قسمت های خرد شده و خشک شده گیاه شاهدانه، از جمله گل، دانه، برگ و ساقه آن ساخته می شود. این گیاه با اسامی وید و گل، علف هم در بین مردم شناخته شده است. در حالی که بسیاری آن را به شکل دود استفاده می کنند، برخی دیگر ماریجوانا را به عنوان یک ماده خوراکی در غذا یا چای می ریزند. روش های مختلف مصرف ماریجوانا با سرعت های متفاوتی بر بدن تاثیر می گذارد. هنگامی که ماریجوانا به ریه ها وارد می شود، به سرعت به جریان خون شما آزاد می شود و راه خود را به مغز و سایر اعضای بدن شما باز می کند. اگر ماریجوانا را بخورید یا بنوشید، تاثیرات آن دیرتر دیده می شود. راجع به تاثیرات ماریجوانا بحث های زیادی وجود دارد، مخصوصاً که راجع به استفاده های پزشکی و تاثیرات درمانی این گیاه تحقیقاتی انجام شده است. افراد بسیاری تاثیرات روانی و فیزیکی همچون کاهش درد را گزارش کرده اند.

 

 

 

در اینجا ما به بررسی اثرات این ماده هنگامی که به بدن وارد می شود، می پردازیم:

در بعضی کشورها مصرف این ماده منع قانونی ندارد، اما در نظر داشته باشید که صرف نظر از میزان استفاده از این ماده، ماریجوانا باعث تغییرات در ضربان قلب می شود. همینطور در طولانی مدت ماریجوانا باعث بروز مشکلاتی برای سلامتی می گردد.

 

 تاثیرات مصرف ماریجوانا بر ارگان های مختلف بدن:

1. دستگاه تنفسی

مانند سیگار کشیدن و استفاده از تنباکو، ماریجوانا نیز از بسیاری مواد شیمیایی سمی، از جمله آمونیاک و سیانید هیدروژن تشکیل شده است که می تواند لوله های تنفسی و ریه ها را تحریک کند. اگر به طور منظم سیگار می کشید، احتمال بیشتری برای ابتلا به خس خس سینه، سرفه و خلط دارید. شما همچنین در معرض خطر ابتلا به برونشیت و عفونت ریه هستید. ماریجوانا ممکن است بیماری های تنفسی مانند آسم و فیبروز سیستیک را تشدید کند. دود ماریجوانا حاوی مواد سرطان زا است، بنابراین ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه نیز افزایش یابد. با این حال، مطالعات در مورد این موضوع نتایج متفاوتی داشته اند. براساس گزارش موسسه ملی مواد مخدر (NIDA)، شواهد قطعی وجود ندارد که ماریجوانا باعث سرطان ریه شود. در نتیجه در این زمینه تحقیقات بیشتری لازم است انجام گردد.

 

 

2.دستگاه گردش خون

مواد موجود در ماریجوانا که با نام THC نیز شناخته می شود، از ریه ها به جریان خون و به تمام نقاط بدن شما حرکت می کند. در عرض چند دقیقه، ضربان قلب شما ممکن است 20 تا 50 ضربه در دقیقه افزایش یابد. این ضربان قلبِ سریع می تواند تا سه ساعت ادامه پیدا کند. اگر بیماری قلبی دارید، این موضوع می تواند خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش دهد. یکی از نشانه های مشهور استفاده از ماریجوانا قرمز شدن چشم است. چشم ها به دلیل اینکه ماریجوانا باعث منبسط شدن عروق خونی می شود، به نظر خون آلود و قرمز رنگ می رسند. THC همچنین می تواند فشار چشم را کاهش دهد، در نتیجه علائم گلوکوما برای چند ساعت کاهش می یابد. تحقیقات بیشتری برای درک مواد فعال در ماریجوانا و اینکه آیا درمان مناسب برای گلوکوما است یا خیر، نیاز می باشد. ممکن است ماریجوانا تاثیر مثبتی روی سیستم گردش خون داشته باشد، البته تحقیقات هنوز این موضوع را کامل ثابت نکرده است. فرضیاتی در این خصوص که ماریجوانا ممکن است به توقف رشد عروق خونی که تومورهای سرطانی را تغذیه می کنند، کمک کند، وجود دارد. هم پیشگیری و هم درمان انواع سرطان ها با ماریجوانا پیش بینی می شود، اما به تحقیقات بسیار بیشتری نیاز است.

 

 

3. دستگاه عصبی مرکزی

اثرات ماریجوانا در سراسر سیستم عصبی مرکزی (CNS) گسترش می یابد. به نظر می رسد ماریجوانا درد و التهاب را کاهش می دهد و به کنترل اسپاسم و تشنج کمک می کند. با این حال، برخی از اثرات منفی درازمدت بر CNS نیز وجود دارد. ماریجوانا باعث می شود مقدار زیادی دوپامین، یک ماده شیمیایی که مسئول ایجاد احساس رضایت است در بدن آزاد شود. این موضوع به شما احساس شادی می دهد. مصرف این ماده همچنین ادراک حسی را افزایش می دهد. THC در هیپوکامپ مغز نحوه پردازش اطلاعات را تغییر می دهد، بنابراین قدرت قضاوت شما ممکن است مختل شود. هیپوکامپ مسئول حافظه است، در نتیجه هنگامی که شما ماریجوانا مصرف کرده اید، مغز توانایی ایجاد خاطرات را به خوبی قبل ندارد. 

 

 

 

تغییرات در مخچه و گره های مغزی که در حفظ تعادل نقش بازی می کنند، دور از انتظار نیست. ماریجوانا ممکن است تعادل، هماهنگی و پاسخ رفلکسی شما را تغییر دهد. همه این تغییرات به این معنی است که راندن اتوموبیل ایمن نیست. دوزهای بسیار بالایی از ماریجوانا یا غلظت بالایی از THC می تواند باعث توهم و "چِت کردن" شود. مثل وقتی که سوزن گرامافون بر یک نقطه از دستگاه گیر کرده باشد و مدام یک چیز را تکرار کند. بر اساس تحقیقات موسسه ملی مواد مخدر، ممکن است ارتباطاتی بین استفاده از ماریجوانا و برخی از اختلالات روانی مانند افسردگی و اضطراب وجود داشته باشد. همچنین اگر اسکیزوفرنی دارید، ماریجوانا ممکن است علایم را بدتر کنند. هنگامی که اثرات ماری از بین می رود، ممکن است احساس خستگی یا کمی افسردگی داشته باشید. در برخی افراد، ماریجوانا می تواند موجب اضطراب شود. حدود 30 درصد از افرادی که ماری جوانا مصرف کردند، دچار مشکلات جدی شده اند. توجه داشته باشید اعتیاد به ماریجوانا معمول نیست، اما باز هم اتفاق می افتد و به دنبال ترک، نشانه هایی چون تحریک پذیری، بی خوابی و از دست دادن اشتها رخ می دهد. در افراد جوانتر از 25 سال، که مغز آن ها هنوز به طور کامل توسعه نیافته، ماریجوانا می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای بر روند تفکر و حافظه داشته باشد.

 

4. دستگاه گوارش

کشیدن ماریجوانا ممکن است باعث خارش یا سوزش در دهان و گلو شود. ماریجوانا همچنین می تواند باعث مسمومیت گوارشی گردد. به عنوان مثال، THC خوراکی به دلیل فرآیندهایی که کبد روی آن انجام می دهد، موجب تهوع و استفراغ می شود. این موضوع می تواند به کبد شما آسیب برساند. برعکس بعضی افراد برای  کاهش علائم تهوع یا ناراحتی معده از ماریجوانا استفاده می کنند.  مصرف ماریجوانا ممکن است موجب شود اشتهای افراد افزایش پیدا کند. این مورد برای افراد مبتلا به شیمی درمانی که دچار کم اشتهایی هستند، مزیت محسوب می شود. در افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، این اثر می تواند یک مشکل بزرگ باشد.

 

 

5. سیستم ایمنی

ماریحوانا ممکن است بر سیستم ایمنی بدن تاثیر بگذارد. مطالعات مربوط به حیوانات نشان داد که THC ممکن است به سیستم ایمنی بدن آسیب برساند و باعث آسیب پذیری بیشتر افراد نسبت به انواع بیماریها شود. تحقیقات بیشتری در این مورد نیاز است.

 

 

6. بارداری

اگر ممکن است باردار شوید، باردار هستید یا قصد دارید به نوزاد خود شیر بدهید، از پزشک خود راجع به مصرف ماری بپرسید. کودکاني که مادران آن ها در دوران بارداري از ماريجوانا استفاده کرده اند، در معرض مشکلات تمرکز، حافظه و اختلال در حل مسئله در دوران کودکی هستند. ماریجونا از شیر مادر به کودک انتقال می یابد. این دارو همچنین می تواند بر کیفیت شیر مادر و میزان تولید آن تاثیر بگذارد.

 

 

فواید استفاده از ماریجوانا:

ماری جوانا ممکن است برخی مصارف پزشکی نیز داشته باشد. ماریجوانا برای کاهش درد و التهاب و یا در درمان صرع، تشنج، اعتیاد و مشکلات روحی ممکن است مفید واقع شود. 

مطالعات نشان داده اند مصرف این گیاه در موارد زیر و برای مشکلات زیر مفید واقع شود:

 • کاهش وزن شدید
 • حالت تهوع و استفراغ
 • دردهای مزمن
 • ام اس
 • اختلالات اضطراب
 • فراموشی و مشکلات خواب
 • کم اشتهایی عصبی
 • آرتریت
 • میگرن
 • HIV
 • بیماری پارکینسون
 • آلزایمر
 • گلوکوما

 

 تداخلات با ماریجوانا:

با توجه به اینکه مصرف ماریجوانا ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد، حتماً با پزشکتان در این خصوص مشورت کنید. موارد زیر با ماریجوانا تداخل دارند:

 • داروهایی که سیستم اعصاب مرکزی را سرکوب می کنند مانند بابیتورات ها، بنزودیازپین، اوپوییدها، آرام بخش های ماهیچه ای وآنتی هیستامین ها. این داروها برای درمان تشنج، درد، افسردگی، سرفه و سرماخوردگی، مسائل خواب و اضطراب استفاده می شود. با استفاده از ماریجوانا در حین مصرف این داروها می توانید اثرات آن ها را بر سیستم عصبی مرکزی به شدت تشدید کنید و دچار خواب آلودگی شوید.
 • کوکائین و آمفتامین ها که باعث بدتر شدن وضعیت فشاخون، بالا رفتن ضربان قلب و آسیب به ماهیچه ها می شوند.

 

ماریجوانا و الکل:

ماریجوانا مناطقی از مغز را درگیر می کند که در حافظه و تمرکز تاثیر دارند و حرکت، هماهنگی و زمان واکنش را تحت تاثیر قرار می دهند. حتی یک دوز متوسط از ماریجوانا می تواند توانایی شما در رانندگی، کارکردن با ماشین آلات و یا انجام هر فعالیتی را کاهش دهد. اگر شما ماریجوانا را با الکل ترکیب کنید، این اثرات می تواند به طور چشمگیری افزایش یابد.

 

 

 

اُوردوز با ماریجوانا:

با مصرف ماریجوانا بعید است که دچار اُوِردوز شوید، اما مقدار بالای این گیاه باعث تاثیرات شدید روحی می شود. بعضی افراد ممکن است توهم، حمله های عصبی یا اضطراب شدیدی را تجربه کنند.

افرادی که به طور مداوم از ماریجوانا استفاده می کنند دچار مشکل در تفکر کردن و تمرکز می شوند، حتی اگر آن را ترک کرده باشند، این اثرات تا مدت ها ادامه خواهد داشت.

 

 

16

نظرات
ثبت نظر

 • ارش اسکندری سه شنبه 29 تیر 1400
  • پاسخ
  • 0
  • 0

  ایا گل به معده اسیب اسیب می رساند

  ارسال بستن

salamooz loading ...