سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

توصیه های پیش از لقاح برای آقایان : راهکارهای افزایش و تقویت اسپرم


همیشه به زنان توصیه شده که برای اینکه زودتر باردار شوند و یا فرزند سالمی به دنیا آورند و یا برای اینکه فرزندشان پسر یا دختر شود، باید از مکمل ها و مواد غذایی خاصی استفاده کنند. بنابراین شاید شما هم تصورتان بر این باشد که برای افزایش احتمال باروری و یا داشتن فرزندی سالم، همه چیز در دستان زنان است و همسرانشان در این روند هیچ نقشی ندارند. اما باید بدانید که تغذیه مردان هم در این خصوص بسیار مهم است و باید به آن توجه نمایید. در واقع استفاده از ویتامین ها می‌تواند به کیفیت و تقویت اسپرم و همچنین یک حاملگی سریعتر و احتمال نوزادی سالمتر کمک کند.  در این مقاله می‌خواهیم شما را با انواع مواد غذایی و ویتامین هایی که برای این منظور می‌توانند بسیار کمک کننده باشند؛ آشنا کنیم. 

 

 

 

ویتامین B12

ویتامین B12 ، با قدرت باروری و سلامت جنسی مردان ارتباط مستقیمی دارد. درواقع ویتامین B12 نقش مهمی را در تولید اسپرم ایفا می کند. کمبود این ویتامین با  کاهش تعداد اسپرم و ضعیف بودن آنها مرتبط است و حتی می توان گفت که بدون ویتامین B12 تقریبا اسپرم سالمی باقی نمی‌ماند. مطالعات نشان داده اند که کم بودن سطح ویتامین B12 در پلاسمای خون مردان باعث عدم باروری می‌شود. بنابراین با مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین می‌توانید به افزایش قدرت باروری خود کمک کنید.

 

 

ویتامین C

این ویتامین نه تنها در حالت عادی و برای زندگی روزمره یک ویتامین مهم است.  بلکه می تواند از توده شدن در اسپرم شما جلوگیری کند. مطمئنا هنگامی که می‌خواهید شانس لقاح را افزایش دهید، توده شدن در اسپرم ایده‌آل نیست. شما می توانید ویتامین C را بصورت طبیعی و یا با استفاده از قرص های مکمل دریافت کنید. این مساله مخصوصا برای آقایانی که سیگار می‌کشند مهم است. زیرا اثبات شده که این ویتامین مواد شیمیایی موجود در سیگار را خنثی و بی اثر می‌کند.

 

 

ویتامین E

این ویتامین در فرآیند لقاح بسیار موثر است. ویتامین E با افزایش میل جنسی، بیشتر کردن حرکت اسپرم ها و همچنین با افزایش تعداد اسپرم ها می‌تواند احتمال باروری را افزایش دهد. فقط این نکته را به یاد داشته باشید که اگر از داروهای ضد انعقادی استفاده می‌کنید نباید ویتامین E را بدون مشورت پزشک مصرف کنید. بهترین منابع غذایی ویتامین E، انواع مغزها شامل بادام، بادام زمینی، فندق و سایر مغزها، همچنین جوانه گندم، سیب زمینی شیرین، آووکادو، تخم آفتابگردان و روغن زیتون هستند.

 

 

روی

خانم ها وهمچنین آقایان در فرآیند بارداری نیاز به روی دارند، چراکه کمبود روی، قدرت  باروری را تهدید می‌کند. پس مصرف مواد غذایی حاوی روی در مردان برای افزایش باروری و تقویت اسپرم از اهمیت خاصی برخوردار است. روی یا "زینک" به افزایش میزان تستوسترون کمک می‌کند. اگر می‌خواهید بارور شده و به قصد به دنیا آوردن فرزند با همسرتان رابطه‌ی جنسی داشته باشید، داشتن میزان بالایی از تستسترون شرایط خوبی را برای شما ایجاد می‌کند. ماده معدنی روی در افزایش تعداد اسپرم یک عامل موثر شناخته شده است.

 

 

 

سلنیوم

این آنتی‌اکسیدان ضمن اینکه ریسک داشتن عیب و نقص نوزاد در هنگام تولد را کاهش می‌دهد، از شما نیز در برابر رادیکال های آزاد محافظت می‌کند. همچنین سلنیوم یک منبع عالی برای افزایش اسپرم در آقایان با تعداد اسپرم کم است. بخاطر داشته باشید میوه هایی که مصرف می‌کنید، سبزیجات، غلات و گوشت نیز خود هر کدام از ویتامین‌های فوق را دارا می‌باشند و مصرف این مواد می‌تواند بهترین راه حل برای دریافت این ویتامین ها باشد.

 

 

اگر در خصوص ناباروری و تقویت اسپرم پرسش، تجربه و یا نگرانی‌ای دارید در اتاق تجربه‌ی سلاگپ آن را با متخصصین و کاربران سلاموز در میان بگذارید:

 

 

 

14
درباره نویسنده
کارشناس بهداشت عمومی، به باور من تلاش برای سلامت جامعه یک لذت بی پایانست.

نظرات
ثبت نظر

 • شهلا زمانی زاده شنبه 29 دی 1397
  • پاسخ
  • 0
  • 1

  سلام مطالب جالب بود ممنون

  ارسال بستن

salamooz loading ...