سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

خودارضایی و عوارض آن

  • تیم سلامگ نویسنده: تیم سلامگ
  • نظرات: 0
  • بازدید ها: 2546
  • تاریخ : 1398/02/18

با اینکه تعداد زیادی از آدم ها با خود ارضایی درگیر هستند، به ندرت در مورد آن صحبت می شود، برخلاف تمام تابوهایی که در ادیان و فرهنگ های مختلف راجع به این عمل وجود دارد، گذر زمان ثابت کرده است به این زودی ها خود ارضایی از جوامع حذف نخواهد شد. گرچه شاید با احساس خوب زودگذری که پس از انجام خود ارضایی حاصل می شود، آشنا باشید، اما لازم است در مورد عوارض جانبی آن هم بدانید. 

 

تعریف خود ارضایی:

خود ارضایی یعنی یک فرد اندام تناسلی اش را برای رسیدن به لذت جنسی تحریک کند، که ممکن است در نهایت سبب ارگاسم شود. این عمل بین تمام مردم از تمام ریشه ها، جنس ها و نژادها اتفاق می افتد. افراد به دلایل زیادی از جمله شهوت، لذت، خوشى و رهايی از فشار و تنش، خود ارضایی می کنند. بر خلاف داستان ها و‌ عقایدی که در این زمینه وجود دارد، این کار اثر جانبی فیزیکی مضری ندارد، اما انجام مکرر آن می تواند به روابط و زندگی روزمره شما آسیبهای جدی وارد کند.  

 

خودارضایی

 

باورهای غلط درباره خود ارضایی:

خرافات زیادی در رابطه با خود ارضایی وجود دارد و با اینکه دروغین و‌ غیر علمی بودن آن ها بارها اثبات شده است، این داستان ها بارها و بارها ظاهر می شوند. بیشتر این ادعاها از نظر علمی درست نیستند و هیچ شواهد علمی وجود ندارد که ثابت کند، خود ارضایی سبب عوارض جانبی جسمی می شود. برای مثال اگر شما هم شنیدید که خود ارضایی باعث  کوری، ضعف جنسی، اختلال نعوظ، چروک شدن‌ آلت تناسلی مردانه، کج شدن آلت تناسلی مردانه، کاهش تعداد اسپرم، ناباروری، بیماری روانی و ضعف جسمی می شود، باید بدانید که تحقیقات علمی این موارد را ثابت نکرده و برای این موارد شواهد علمی قوی وجود ندارد. 

 

عوارض خودارضایی

 

حتماً بخوانید: آیا خودارضایی باعث ریزش مو می‌شود؟

 

عوارض جانبى خود ارضايى:

اما در ادامه می خواهیم در مورد عوارض و مضرات واقعی خودارضایی صحبت کنیم. همان عوارضی که خیلی وقت ها می تواند جوانب مختلف زندگی فرد را تحت تاثیر جدی قرار دهد. اول از همه اینکه اگر مردان مکررا و با فاصله زمانی کوتاهی خود ارضایی کنند، ممکن است آلت تناسلی آن ها دچار ورم خفیفی شود که به آن ادم می گویند. این تورم معمولا ظرف چند روز از بین می رود. اما مهمترین عوارض آزار دهنده خودارضایی عبارتند از: 

 

1. احساس گناهی که بعد از خودارضایی ممکن است به شما دست دهد. 

اگر جزو کسانی باشید که باورها و‌ اعتقادات فرهنگی، معنوی و‌ یا مذهبی، داشته باشید، قطعاً بعد از انجام اینکار حال روحی خوبی نخواهید داشت و به علت انجام این عمل خودتان را سرزنش می کنید. به همین دلیل ممکن است صدایی از درون‌تان بگوید که خود ارضایی کاری کثیف و شرم آور است. اگر بعد از خود ارضایی احساس گناه دارید، با کسی که اعتماد دارید، در مورد چرایی این احساس صحبت کنید. روانشناسان متخصص در حوزه سلامت جنسی می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. مطمئنناً تصمیم گیری برای ترک این عادت باعث خواهد شد در آینده نزدیک به جای احساس گناه و سرزنش، به خودتان برای مقاومت و حل این چالش ببالید. 

 

احساس گناه خودارضایی

 

2. ممکن است خودارضایی به یک رفتار اعتیادگونه تبدیل شود. 

 اگر خود ارضایی باعث شود كه

  • از وظایف و فعالیت های روزانه ی خود فرار کنید،
  • کار خود را از دست دهید و به مدرسه نروید،
  • کارها و برنامه های خود با دوستان و خانواده تان را لغو کنید،
  • و رویدادهای اجتماعی مهم زندگی تان را از دست دهید، اینها اصلاً نشانه های خوبی نیستند. 

 

این نشانه ها یعنی شما بیشتر وقت خود را صرف خود ارضایی می کنید و به انجام دادن آن معتاد شده اید. اعتیاد به خود ارضایی به روابط و دیگر بخش های زندگی روزمره شما آسیب می رساند. همچنین ممکن است به روابط احساسی و دوستانه ی شما نیز صدمه بزند، چراکه موجب می شود به اندازه ی قبل برای فردی که دوستش دارید وقت نگذارید و یا به خواسته ها و نیازهای او توجه نکنید.

 

روابط عاطفی خودارضایی 

 

اگر نگران این موضوع هستید، با یک مشاور درباره ی راه های کاهش خودارضایی مشورت کنید. مطمئن باشید این مشاوره ها می تواند به درمان این اعتیاد رفتاری کمک کند. برای مثال می توانید با جایگزین کردن فعالیت های دیگر به جای خود ارضایی، آن را کاهش دهید. دفعه ی بعد که میل به خود ارضایی کردن داشتید، سعی کنید خودتان را با فعالیتی دیگر مشغول کنید. مثلاً شروع به نوشتن کنید. از احساس و افکارتان بنویسید. یا بیرون بروید و به جای آسیب به جسم و روانتان، قدم بزنید و یک ورزش دلچسب که حال روحیتان را عالی می کند، به خودتان هدیه دهید. 

 

 راه ترک خودارضایی

 

3. خودارضایی ممکن است، حساسیت جنسیتان را کاهش دهد. 

اگر مردان خودارضايی تهاجمی (خشن) داشته باشند، باعث می شود آلت تناسلی آن ها بیش از حد کشیده شود و در نتیجه از حساسیت جنسی آن ها بکاهد. با کاهش خودارضایی و تغییر نحوه ی انجام اینکار مشکل را برطرف کنید.

 

 عوارض خودارضایی

 

به طور کلی شما نیز ممکن است مانند خیلی افراد دیگر، هنگام صحبت درمورد خود ارضایی احساس خجالت، گناه و‌ یا شرم کنید، اما همانطور که گفته شد، خود ارضایی، به جز احتمال اعتیاد به آن و دیگر مواردی که گفته شد، اثرات دیگری ندارد، اما اگراین عمل سبب اختلال در زندگی روزمره و روابط با دوستان، خانواده، همکاران و همسر شود، یک مشکل جدی تلقی می گردد. در این شرایط، صحبت کردن با یک متخصص، به ویژه یک روانشناس متخصص سلامت جنسی، در حل این مشکل به شما کمک خواهد کرد. پس اگرشما هم احیاناً با این مشکل روبرو هستید و آثار بدی برای شما به دنبال داشته است، بدانید که فاصله ی شما با حس رهایی از این مشکل تنها به اندازه یک تصمیم گیری قاطعانه است. پس زمان را از دست ندهید. 

 

 

6
salamooz loading ...