سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

سیر تا پیاز سم زدایی بدن در هفت روز!

  • تیم سلامگ نویسنده: تیم سلامگ
  • نظرات: 0
  • بازدید ها: 8035
  • تاریخ : 1398/02/18

بدن ما انسانها مانند سایر جانداران روی زمین مانند یک ماشین فوق‌العاده پیشرفته است. ماشینی که با دریافت اکسیژن از هوا، آب و انرژی از مواد غذایی مصرفی کارکردهای پیچیده‌ای را ایجاد می‌کند. اگر بدن را مانند یک سیستم (مجموعه ای از اجزا با کارکرد و هدف مشترک) در نظر بگیریم، ورودیهای این سیستم آب، غذا، هوا هستند و خروجیهای آن شامل کارهایی که انجام می‌دهیم ( چه جسمی و چه فکری) و خروجیهای زیستی مانند حرارت بدن، تعریق، ادرار و مدفوع خواهد بود. این که ورودی‌ها و خروجیهای سیستم بدن ما چه چیزهایی هستند و چقدر در تعادل قرار دارند بسیار مهم و حیاتیست. بدن انسان به لطف خداوند یک سیستم تمام عیار برای حفظ تعادل دارد اما این که آگاهانه و فعالانه مراقب بدن خود باشیم برای حفظ سلامت ما ضروریست. در دنیایی زندگی می‌کنیم که آلودگیهای متعدد محیطی، سموم، تشعشعات رادیویی متعدد و انواع مخاطرات متعدد سلامت و تعادل سیستم بدن ما را تهدید می‌کند. برای بازگشت به تعادل و شادابی جسم و روان، یکی از راه حلهای خوب دنبال کردن یک  رژیم سم زدایی است. 

در مورد اثربخشی و لزوم انجام چنین رژیمهایی نظرات موافق و مخالف متعددی وجود دارد. نکته اساسی اینجاست که برای دستیابی به بهترین نتیجه بهتر است با مشورت یک متخصص تغذیه دست به انجام چنین رژیمی بزنید.

در این مقاله به معرفی رژیم سم زدایی 7 روزه می‌پردازیم. مبنای هر رژیم سم زدای استانداردی بر پاک سازی دستگاه گوارش بدن بنا نهاده شده است. درست مانند اینکه یک زنگ تفریح به گوارش خود داده اید. در واقع با حذف بعضی مواد غذایی و اضافه کردن جایگزین های سالم، این فرصت به سادگی محیا می‌شود.

 

 

اما چطور بفهمیم کدام روش پاکسازی را انتخاب کنیم؟

تبلیغات زیادی حول رژیم سم زدایی بدن انجام می‌شود. بعضی از آن ها کاهش وزن سریع و آسان را وعده می‌دهند و بعضی دیگر چربی سوزی را بهانه می‌کنند. تشخیص راهی صحیح که متناسب با شرایط روحی و جسمی شما باشد، واقعا سخت است. ما در این مقاله به تمامی راه‌های پاکسازی و سم زدایی بدن می پردازیم و مزایا و معایب آن ها را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

 

روش ۱: پاکسازهای خاص

۱) سم زدای "لیموناد" را امتحان کنید.

لیموناد، به لطف چندین طرفدار مشهور، یکی از رایج ترین و شناخته شده‌ترین پاک کننده هاست‌. لیموناد نوشیدنی است که از آب، آبلیمو، شربت افرا و فلفل دلمه‌ای تهیه می‌شود و شما باید آن را طی یک دوره ی زمانی ۳ تا ۱۰ روزه، مصرف کنید. پاک کننده‌ی لیمونادعلاوه بر ویژگی بسیار عالی در آبرسانی به بدن، به شما کمک می کند تا سموم را از بدن خود بیرون بکشید.

 

 پاکسازی با لیمو

 

طرز تهیه: برای تهیه ی یک لیوان لیموناد، چهار قاشق غذاخوری از آبلیموی تازه، نیم قاشق چایخوری پودر فلفل دلمه‌ای و نیم قاشق چایخوری شربت افرای طبیعی را به یک لیوان آب اضافه کنید. شما می‌توانید چهار تا پنج لیوان لیموناد در روز میل کنید. توجه داشته باشید که اگرچه این ترکیب یکی از شناخته شده‌ترین پاک کننده های بدن است اما، اکثر متخصصان این پاک کننده را توصیه نمی‌کنند، زیرا کالری زیادی داشته و کمبود مواد مغذی آن، ممکن است تاثیر منفی بر سلامتی داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است کهه هنوز به لحاظ علمی ثابت نشده است که با نوشیدن لیموناد سموم بدن به طور موثر از بین بروند. 

 

۲) پاک کننده‌ی "سیب و زنجبیل" را امتحان کنید.

این پاک کننده فقط یک روز در هفته باید مصرف شود. می‌توانید آن را همراه با برخی میان وعده های سبک و سالم مصرف کنید. به سیب و زنجبیل باید پسیلیوم نیز اضافه کنید. پسیلیوم نوعی فیبر محلول است که مواد زاید را به شکل موثری از بدن دفع می‌کند. این فیبر در داروخانه‌ها قابل خرید است.

 

 سیب و دارچین

 

طرز تهیه: برای تهیه این مایع سم زدا، یک لیوان آب سیب تازه را با یک قاشق چایخوری پوست زنجبیل و یک قاشق چایخوری پسیلیوم ترکیب کنید. با یک قاشق به خوبی آن را هم بزنید یا با مخلوط کن با سرعت پایین این مواد را به خوبی ترکیب کنید. بعد از نوشیدن این مخلوط باید روزانه مقدار زیادی آب بنوشید. این پاک کننده هم مانند لیموناد اگرچه محبوب است اما، خاصیت سم زدایی آن هنوز به طور مشخصی از لحاظ علمی به اثبات نرسیده است‌.

 

حتماً بخوانید:  رژیم سیب و دارچین برای کاهش وزن!

 

۳) "فلاش آب شور" انجام دهید.

فلاش به معنی انتقال پرفشار یک مایع است. انجام فلاش آب شور، هرچند ناخوشایند، اما یک روش محبوب برای تمیز کردن سیستم گوارش از مواد زائد و سموم است. در این روش باید یک لیوان آب شور را با معده ی خالی بنوشید‌. سپس یک تا دو ساعت منتظر بمانید تا محلول به روده برسد.

 

فلاش آب شور

 

طرز تهیه: برای تهیه‌ی محلول نمک، دو قاشق چای خوری از نمک خام دریایی غیر رقیق شده و غیر ید دار را در یک لیوان آب گرم و خالص بریزید. محلول را صبح ناشتا مصرف کنید. سپس نیم ساعت به پهلوی راست خود دراز بکشید. طبیعی است که احساس دفع داشته باشید، پس مطمئن شوید که به سرویس بهداشتی نزدیک هستید. توجه داشته باشید که اسهال شدید و گاهی اوقات استفراغ، پس از انجام فلاش آب نمک، طبیعی است و باید در عرض یک تا دو ساعت کاهش پیدا کند. فلاش آب نمک برای افراد مبتلا به مشکلات گوارشی یا کلیوی و افراد مبتلا به پرفشاری خون توصیه نمی شود. پیش از انجام این روش از پاکسازی ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنید.

 

۴)" اسموتی سبز" را امتحان کنید.

نوشیدن این اسموتی یک راه طبیعی عالی و سالم برای پاک کردن بدن شماست، بدون اینکه خودتان را از مواد مغذی ضروری محروم کنید یا گرسنه بمانید. همه ی آنچه باید انجام دهید این است که روزی یک وعده‌ی غذایی را با این نوشیدنی تقویت کننده و انرژی زا جایگزین کنید.

 

 اسموتی

 

طرز تهیه: یک فنجان گل کلم (با ساقه برداشته شده)، یک سیب کاملا خرد شده، یک موز رسیده و نیم فنجان جعفری تازه را با هم ترکیب کنید. آنقدر مخلوط کنید تا ترکیبی صاف به دست آید. در صورت لزوم برای قوام این مخلوط می توانید کمی آب به آن اضافه کنید.

 

حتماً بخوانید: رژیم لاغری اسموتی، خوشمزه اما پردردسر!

 

روش ۲: مصرف غذاها و نوشیدنی های سالم

  ۱) مقدار زیادی آب بنوشید.

افزایش مقدار آبی که می‌نوشید یکی از مهم ترین مواردی است که در پاکسازی طبیعی بدن نیاز است. شما باید حداقل ۸ لیوان آب در روز بنوشید. همچنین می‌توانید از میوه ها و سبزیجاتی که محتوای آب بالایی دارند، مثل هندوانه، توت فرنگی، خیار و گوجه فرنگی استفاده کنید. آب، با تقویت کلیه‌ها و روده‌ها برای حفظ عملکرد طبیعی شان یعنی حذف مواد زائد بدن، به خارج کردن سموم و ناخالصی‌ها از بدن کمک می‌کند.

 

آب و سلامتی

 

۲) فیبر بیشتری بخورید.

فیبر مهم ترین ماده‌ی مغذی مورد نیاز برای حفظ عملکرد مناسب گوارشی است و به عنوان یک پاک کننده‌ی طبیعی فوق العاده است. درواقع فیبرها بخش غیرقابل هضم از مواد غذایی گیاهی هستند که وجودشان در رژیم غذایی شما مزایای بی‌شماری به همراه دارد. خوردن فیبر بیشتر به بدن کمک می کند تا بدن از سموم، مواد نگهدارنده و دیگر مواد زائد مضر که در طول زمان در دستگاه گوارش ساخته شده است، خلاص شود. بهترین منابع طبیعی فیبر عبارتند از: غلات کامل، میوه‌های تازه و سبزیجات، لوبیا، عدس و بادام.

 

غذاهای فیبر دار

 

حتماً بخوانید: حبوبات را با این همه فایده، در رژیم غذایی تان بگنجانید!

 

۳) از مصرف کافئین و الکل خودداری کنید.

الکل و کافئین دو ماده‌ای هستند که در طول فرآیند پاکسازی باید از مصرف آن‌ها خودداری کنید. سموم موجود در قهوه و الکل می‌توانند عملکرد کبد و کلیه را مختل کنند. هنگامی که بدن قادر به پاکسازی خود نباشد، در معرض ابتلا به دیابت و چاقی قرار می‌گیرد. انواع الکل مانند وودکا، ویسکی، رام و شراب قرمز، حاوی سمومی هستند که به عنوان فرآورده‌ی فرآیند تخمیر تولید می شوند. علاوه بر این، الکل هنگامی که در بدن متابولیزه می‌شود، یک ماده‌ی سمی به نام استالدئید نیز تولید می‌کند.

 

مشروبات الکلی

 

۴) مصرف کربوهیدرات تصفیه شده را محدود کنید.

کربوهیدرات‌های تصفیه شده مثل برنج سفید، نان و ماکارونی، اساسا مواد مغذی، ویتامین ها و یا هر ماده ای که برای بدن خوب باشد را از دست داده اند. درست است که به سرعت باعث ایجاد احساس سیری می‌شوند، اما این سیری به دلیل افزایش سریع قند خون است. در ادامه یکباره قند خون شما کاهش می‌یابد که این موضوع فرآیند تنظیم قند خون را به هم می‌ریزد. توصیه می‌کنیم به جای استفاده از این مواد غذایی، از غذاهایی که حاوی فیبر بالا و کربوهیدرات‌های پیچیده‌ای هستند، مانند سبزیجات نشاسته‌ای (سیب زمینی)، نان کامل، پاستا و غلات کامل، برنج قهوه‌ای و حبوبات، استفاده کنید.

 

نان و غلات

 

۵) مصرف اَبَرغذاها را افزایش دهید.

اَبرغذاها از مزایای سلامتی فوق العاده ای برخوردارند و با سرعت بخشیدن به روند پاکسازی به شما کمک می‌کنند. چند مورد از این غذاهای فوق‌العاده را معرفی می‌کنیم.

 

سیر: سیر با تقویت عملکرد کبد، تولید آنزیم های آن را تسهیل می‌کند. همانطور که می‌دانید کبد عضو اصلی سم زدای بدن محسوب می‌شود. سیر همچنین شامل دو ماده شناخته شده به نام های آليسین و سلنیوم است که در پاکسازی کبد نقش به سزایی دارند.

 

سیر و سلامتی

 

تماشا کنید:  کبد چرب: آنچه باید بدانید!

 

چغندر: چغندر قرمز یکی دیگر از غذاهای فوق‌العاده ی این لیست است. چغندر به علت میزان بالای بتالین، اثر ضدعفونی کننده و ضد التهابی دارد. توجه داشته باشید که چغندر هنگام پخته شدن بهترین مواد مغذی خود را از دست می‌دهد، بنابراین سعی کنید آن را تا آنجا که ممکن است، خام میل کنید.

 

 لبو و چغندر

 

کلم پیچ: کلم پیچ یک سبزی برگدار بسیار سالم با مواد پاکسازی کننده‌ی طبیعی است. کلم پیچ غذایی تا حدودی قلیایی است که باعث می‌شود قندها و سموم دیگر، قبل از این که از بدن خارج شوند، خنثی شوند. به این ترتیب کلم کمک می‌کند تا خون حالت قلیایی خود را حفظ کند.

 

کلم

 

لیمو: لیمو همراه با سایر مرکبات مانند گریپ فروت به عنوان یکی از بهترین پاک کننده‌های طبیعی بدن شناخته می شود. اسید سیتریک در لیمو توانایی حل سم‌های ساخته شده در بدن را دارد و اجازه می‌دهد آن ها از طریق ادرار دفع شوند. مقداری از آبلیمو را به یک لیوان آب اضافه کنید و صبح به صبح بنوشید. زغال اخته، سیب، کرفس، هویج، پاپایا و برنج وحشی نیز در این لیست حضور دارند.

 

لیمو

 

۶) نوشیدن چای های گیاهی را فراموش نکنید.

نوشیدن چای گیاهی یک راه عالی برای افزایش مصرف مایعات است، برخی از چای های مفید عبارتند از:

  •  چای قاصدک: چای قاصدک با تحریک مثانه، کلیه‌ها و کبد، بدن را تمیز می کند، بنابراین باعث کاهش میزان احتباس آب در بدن می‌شود و ناخالصی‌ها را دفع می‌کند.
  •  چای شیرین بیان: شیرین بیان عملکرد کبد را بهبود می‌بخشد، به عنوان یک ملینِ ملایم عمل می‌کند و زباله های  روده ای را حذف می‌کند. چای شیرین بیان برای افراد مبتلا به فشار خون بالا مناسب نیست.

 

 ۷) محصولات ارگانیک را انتخاب کنید.

هرچند ممکن است گران‌تر باشند، ولی سعی کنید بیشتر میوه‌ها و سبزیجات رشد یافته به صورت ارگانیک و محصولات گوشتی و لبنی که به صورت ارگانیک تولید شده‌اند را مصرف کنید. محصولات ارگانیک به طور کلی عاری از آفت‌کش‌ها و کودهای مصنوعی هستند و برای تهیه‌ی آن‌ها فقط از هورمون‌های رشد و آنتی بیوتیک‌ها به مقدار کم استفاده می‌کنند.

 

ارگانیک

 

روش 3: روزه داری

روزه داری یک روش محبوب است که با قطع کردن یا محدود کردن مصرف غذا و نوشیدن حجم زیادی از مایعات، سیستم بدنی شما را از سموم پاک می‌کند. ایده‌ی روزه داری مبنی بر این است که بدن شما می‌تواند پس از آن که همه چیز را دفع کرد، دوباره شروع به خالص سازی و پاکسازی خود کند. بعضی افرادی به روزه داری عادت دارند، ممکن است یک یا دو هفته را بدون غذا خوردن سپری کنند، اما اگر تا به حال روزه نگرفته‌اید، ففط برای یک یا دو روز این کار را امتحان کنید تا به بدنتان شوک زیادی وارد نشود. اگرچه بعضی از طرفداران روزه ادعا می‌کنند که در طول روز فقط باید آب مصرف شود، بقیه معتقدند که هم مایعات و هم قندهای طبیعی، به سیستم بدن کمک می‌کنند تا سریع تر پاکسازی شود. آگاه باشید که هنوز در مورد اینکه آیا روزه داری تاثیر قابل توجهی بر پاک کردن بدن دارد یا خیر، نتیجه‌ی نهایی گرفته نشده است و بسیاری از پزشکان بر این باورند که چنین عملی ممکن است برخی عوارض جانبی منفی نیز برای بدن داشته باشد.

 

روزه داری

 

روش 4: انتخاب سبک زندگی سالم

 ۱) سیگار را کنار بگذارید. 

سیگار کشیدن لشکری از سموم را به بدن وارد می‌کند. گذشته از نیکوتین، بیشتر مارک‌های تجاری سیگار حاوی بیش از 4000 ماده شیمیایی سمی هستند. حتی پس از ترک سیگار، این سموم تا مدت‌ها در بدن شما وجود دارند. به همین دلیل ترک سیگار باید اولین کاری باشد که برای پاکسازی بدن انجام می‌دهید.

 

 دخانیات

 

2) ورزش کنید. 

ورزش منظم یکی از روش‌های سالم و نیز طبیعی ترین راه برای پاک سازی بدن است. فعالیت بدنی منظم به شما کمک می‌کند تا وزن خود را کاهش دهید. بنابراین سمومی را که در طول سال‌ها در سلول‌های چربی انباشته شده اند را آزاد می‌کنید. تفعالیت بدنی با افزایش سوخت و ساز بدن و تعریق یکی از بهترین و طبیعی‌ترین روشها برای پاکسازی بدن از سموم است. انجام ورزش همچنین گردش خون و هضم غذا که دو عمل جسمی در فرایند پاکسازی طبیعی بدن هستند را بهبود می‌بخشد. سعی کنید چهار یا پنج بار در هفته و هر بار به مدت 30 دقیقه تمرینات متوسط ​​تا شدید انجام دهید. هر فعالیتی از دوچرخه سواری، دویدن و شنا، تا رقص یا کوهنوردی می‌تواند به شما احساس سلامتی و شادابی ببخشد.

 

 تحرک و سلامتی

 

 3) خواب کافی داشته باشید. 

اگرچه خواب به تنهایی مسئول تمیز کردن بدن نیست، اما برای حفظ عملکرد طبیعی بدن و زندگی سالم ضروری است. بدن شما پس از تنش و فشارهای زندگی روزانه نیاز به خواب دارد تا خود را بازسازی کند. خواب برای سلامت سیستم ایمنی نیز ضروری است. بدون سیستم ایمنی بدن شما قادر به مقابله با ویروس‌های مضر، باکتری‌ها و سمومی که به طور مداوم با آن بمباران می‌شود، نیست. 7 تا 8 ساعت خواب شبانه - همانطور که پزشکان توصیه می کنند - کمک می‌کند بدن شما برای روز بعد آماده شود. افرادی که خواب کافی ندارند، در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، بیماری کلیوی، فشار خون بالا، دیابت و چاقی قرار دارند.

 

 خواب کافی

 

4) استرس را مدیریت نمایید. 

قرار داشتن در معرض استرس میزان و توان هورمون‌های خوب بدن را کاهش می‌دهد. بدون این هورمون‌های خوب، بدن شما سموم را نگه می‌دارد، در نتیجه احساس خستگی و افسردگی می‌کنید. این احساسات منجر به افزایش وزن و پرخوری عصبی می‌شوند. یوگا و مدیتیشن برای افراد پر مشغله که می‌خواهند استرس خود را کاهش دهند مفید است. کار سختی نیست!  تنها با تمرکز بر تنفس خود می توانید ذهن خود را پاک کنید و کنترل ماهیچه ها و اعصاب خود را به دست بگیرید. 

 

مدیتیشن

 

حتماً بخوانید: راهکارهایی ناب برای رهایی از استرس و اضطراب!

 

در رژیم سم زدایی 7 روزه چه نکاتی را رعایت کنیم؟

برای جلوگیری از واکنش‌های معمول سم زدایی از قبیل سردرد و تهوع، در روزهایی که رژیم سم زدایی را دنبال می‌کنید، از مصرف کافئین، شکر، غذاهای فرآوری شده و شیرین کننده‌های مصنوعی بپرهیزید. اگر نمی‌توانید به طور کامل مصرف کافئین را قطع کنید، به سراغ نوشیدنی های کم کافئین مثل چای سبز یا چای سفید بروید.

 

چای سبز

 

در مرحله‌ی آماده سازی، شما باید وعده‌های غذایی خود را برای یک هفته تنظیم کنید. با این کار، احتمال این که شما این رژیم را رها کنید کمتر می‌شود. همچنین باید آشپزخانه‌ی خود را از غذاها و نوشیدنی‌های نامناسبی که شما را وسوسه می‌کند، خالی کنید.

 

هیچ قاعده‌ی سخت و سریعی در مورد این که چه چیزی باید در رژیم غذایی ۷ روزه گنجانده شود، وجود ندارد. با این حال، هدف شما باید روی مصرف آنتی اکسیدان های موجود در سبزیجات و میوه‌های پاک کننده با فیبر بالا مثل غلات، آجیل و دانه ها متمرکز باشد. نکات زیر را در این 7 روز رعایت کنید:

  • رژیم غذایی سم زدای خود را با پروتئین های گیاهی و مواد غذایی غنی از پروبیوتیک‌ها، بهبود بخشید.
  • میوه‌ها و سبزیجاتی که به طور محلی رشد یافته‌اند و فصلی هستند را مصرف کنید. سالاد با سبزیجات فصلی، میوه های کامل، اسموتی ها و آبمیوه ها (مانند آب چغندر، هویج، سیب یا گوجه فرنگی) را مصرف کنید‌.
  • از وعده‌های غذایی متعادل لذت ببرید‌. سعی کنید انواع مختلفی از سبزیجات مثل سبزیجات با برگ‌های سبز تیره، چغندر، پیاز، هویج و خیار میل کنید. نخود فرنگی، آووکادو، برنج قهوه ای و سیب زمینی پخته شده، دانه‌های کنسرو شده، روغن زیتون و سایر غذاهای حاوی پروتئین، فیبر و چربی را در رژیم خود بگنجانید.

 

یک مثال از وعده های این رژیم به شرح زیر می باشد:

 صبحانه: برای وعده ی صبحانه می توانید از گوجه فرنگی، اسموتی، توت تازه، یا یک کاسه غلات صبحانه استفاده کنید.

میان وعده: لوبیای سفید، بادام هندی، سبزیجات یا ذرت بو داده انتخاب های مناسبی هستند.

ناهار یا شام: یک وعده ی کامل می تواند شامل قارچ پخته شده با روغن زیتون، سوپ فلفل قرمز، ماهی قزل آلا و لوبیا قرمز باشد.

 

 اگر پرسش یا تجربه‌ای در خصوص رژیمهای سم زدا دارید همواره می‌توانید آن را در سلاگپ با دیگر کاربران سلاموز به اشتراک بگذارید.

 

 

 

 

7

نظرات
ثبت نظر
salamooz loading ...