سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

نوزادان را چقدر می شناسید؟ نکاتی جالب درباره آنها


شاید از نظر شما نوزادان موجوداتی نحیف و کوچکی هستند که همه چیزشان برای شما کاملاً روشن و واضح است. اما حقیقت امر آن است که این موجودات کوچک بسیار پیچیده اند و می توان گفت که بسیار شگفت انگیزند. در واقع برخی حقایقی درباره آنها وجود دارد که شاید دانستن آنها برای شما نیز جالب باشد و به شما برای شناخت بهتر از آنها کمک می کند. در ادامه 10 مورد از این حقایق را مرور خواهیم کرد. 


۱. اولین مدفوع نوزاد بدون بو است.

اولین مدفوعی که نوزاد پس از تولد دفع میکند یک مایع تیره رنگ به رنگ قهوه ای تیره است که مکونیوم نامیده می شود. ترکیب مکونیوم شامل موکوز، مایعات رحم و سایر موادی است که نوزاد طی جنینی هضم کرده است. اما اولین ترکیب مدفوع فاقد میکروب های مولد بو است. به محض اینکه نوزاد شیر خوردن را شروع می کند میکروب ها شروع به تجمع در روده نوزاد می کنند و نوزاد بعد از یک هفته مدفوعی سبز، زرد یا قهوه ای رنگ با بوی خاص را دفع می کند.

 

 

 حتماً بخوانید: استرس در دوران بارداری را جدی بگیرید! 

 


۲. گاهی اوقات نوزاد نفس کشیدن را متوقف می کند.

نوزادان در هنگام خواب ممکن است 5 تا 10 ثانیه تنفس خود را قطع کنند. هنگامی که نوزاد هیجان زده می شود یا اغلب پس از گریه کردن ممکن است بیش از ۶۰ بار در دقیقه نفس بکشد. تنفس های نامنظم در اوایل تولد طبیعی است اما اگر نوزاد برای مدت زمان طولانی نفس کشیدن را قطع کند، وضعیت خطر ناک خواهد بود. 

 

 

 

 

 

 


۳. لوزه های نوزاد دارای گیرنده های چشایی است.

اگرچه تعداد زیادی از گیرنده های چشایی نوزاد شبیه به افراد بزرگسال است اما، نوزادان دارای گیرنده های بیشتری هستند. همچنین نوزادان دارای گیرنده های چشایی در ناحیه گلو و لوزه می باشند. نوزادان از هنگام تولد می توانند طعم های شیرینی، ترشی و تلخی را تشخیص دهند اما تا ۵ ماهگی قادر به تشخیص مزه شوری نیستند. این مسئله برای کوک مفید است زیرا شیر مادر در صورت سالم بودن شیرین است در حالی که شیر تلخ و ترش میتواند مضر باشد و نوزاد قادر به تشخیص آن است. نکته دیگر آنکه زمانی که نوزاد تغذیه تکمیلی را شروع می کند تمایل به خوردن مواد غذایی دارد که مادر در زمان بارداری یا شیر دهی مصرف کرده است. 

 

 

 

۴. نوزادان بدون اشک گریه می کنند.

نوزادان تا حدود یک ماه اول زندگی، بدون اشک گریه می کنند. بعد از ظهر و در طول شب زمانی است که نوزاد تازه متولد شده بدون دلیلی خاصی شروع به گریه کردن می کند. این گریه ها گذرا می باشد. حداکثر زمان برای گریه کردن نوزادانی که نارس نیستند، معمولا ۷-۶ هفته پس از زایمان است که معمولاً بعد از سه ماه این گریه های بی دلیل کم خواهد شد. 

 

 


۵. نوزادان تازه متولد شده پستان دارند.

هر دو جنس دختر و پسر هنگام تولد برآمدگی های کوچکی در ناحیه سینه دارند که شبیه به پستان است. به هیچ عنوان نباید این برآمدگی ها را فشار داد. این برآمدگی ها به این دلیل تشکیل شده اند که نوزاد بتواند هورمون استروژن را از مادر جذب کند. این برآمدگی ها بعد از چند هفته پس از تولد ناپدید خواهند شد.

 

 

 

۶. نوزادان تمایل دارند صورت خود را به سمت راست قرار دهند.

تنها ۱۵ درصد از نوزادان هنگامی که خوابانده می شوند تمایل دارند صورت خود را به سمت چپ قرار دهند. این عمل نوزاد معمولاً تا چند ماه ادامه می یابد و می تواند توجیهی برای راست دست بودن اکثر افراد در بزرگسالی باشد.

 

 


۷. نوزادان دارای تعداد زیادی سلول مغزی خاص هستند.

هنگامی که مغز کودک رشد می کند (مثلا در یک سالگی اندازه آن به بیش از دو برابر می رسد ) اما هم چنان اکثر سلول های عصبی که مسئول انتقال پیام عصبی هستند را دارد. بسیاری از این نورون ها زمانی که از بین می روند، جایگزین نمی شوند، بنابراین افراد بزرگسال تعداد کمتری از آنها را دارند. هم چنان که نوزاد بزرگتر می شود ارتباطات بین سلول های عصبی بهبود یافته که به او کمک می کند بتواند بهتر تمرکز کند اما، همچنین م یتواند خلاقیت را کاهش دهد. 

 

 


۸. نوزادان پسر دچار نعوظ می شوند.

این اتفاق معمولاً قبل از ادرار کردن رخ می دهد. حتی ممکن است شما این پدیده را قبل از تولد نوزاد از طریق سونوگرافی مشاهده کنید. علت اصلی این پدیده در نوزادان کاملا مشخص نیست اما، جای نگرانی و شرمساری ندارد. ممکن است آلت تناسلی نوزادان پسر هنگام تولد بزرگتر از حد طبیعی به نظر برسد که این نیز طبیعی است. هورمون ها، وضعیت فعالیت مادر یا کبودی یا ورم حین پروسه زایمان میتواند در این امر دخیل باشد. 

 

 

۹. نوزادان می توانند باعث ترس خود شوند.

نوزادان معمولاً از صداهای بلند، بوهای قوی، نور زیاد و یا حرکت دادن ناگهانی می ترسند. علاوه بر عوامل بیرونی، گریه خود نوزاد هم می تواند باعث ترس او شود. شما می توانید زمانی که نوزاد به سرعت دستان خود را باز و بسته می کند و به بدن خود می‌چسباند علت این ترس را متوجه شوید.

 

 


۱۰ . نوزادان در اوایل تولد نشانه هایی در بدن دارند که بعضی از آنها محو خواهد شد.

اغلب در اوایل تولد لکه های قرمز یا صورتی (در پیشانی، بالای پلک، پل بینی یا پشت گردن)، قسمت های تیره و سایه مانند و لکه های رنگی در بدن نوزاد مشاهده می شود. لکه های قرمز می توانند بر اثر رشد سریع رگ های خونی ایجاد شده باشند اما دلیلی برای تمامی انواع نشانه ها وجود ندارد. اکثر این نشانه ها معمولا پس از چند هفته تا چند سال محو می شوند. 

 

 

13
درباره نویسنده
کارشناسی علوم تغذیه، با این اعتقاد زندگی میکنم که کل جهان طرف من است و مادامی که به آن بهترینی که در وجودم است وفادار بمانم موفق خواهم بود.

نظرات
ثبت نظر

 • نفس پنجشنبه 04 بهمن 1397
  • پاسخ
  • 0
  • 1

  بسی جالب بود...

  ارسال بستن

salamooz loading ...