سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

آیا رژیم غذایی در تعیین جنسیت جنین موثر است؟


امروزه یکی از موضاعاتی که بسیاری از زوج‌ها به­ دنبال آن هستند، چگونگی تعیین جنسیت فرزندشان است.  در علوم پزشکی راهکاری برای این سوال پیشنهاد شده است و در این مقاله قصد داریم با نگاهی علمی، به بررسی راهکارهای رژیمی تغذیه ‌ای برای این موضوع بپردازیم. شاید تعیین جنسیت از دیدگاهی دخالت در کار خلقت و طبیعت باشد، اما از آنجایی که انسان امروز سعی دارد همه چیز را تغییر دهد و تحت فرمان خود قرار دهد، تعیین جنسیت فرزند نیز از این قاعده مستثنی نیست. پیش از معرفی غذاهایی که می ‌توانند بر تعیین جنسیت جنین تاثیر ‌بگذارند، لازم است کمی درباره‌ی چگونگی تشکیل سلول تخم و جنین در انسان بدانید.

 

 

 

 حتماً بخوانید: استرس در دوران بارداری را جدی بگیرید! 

 

هر انسان دارای 2 کروموزوم جنسی است. همانطور که قطعا شنیده‌اید این کروموزوم‌ها هستند که جنسیت فرد را تعیین می‌کنند. کروموزوم XY برای مرد و کروموزوم XX برای جنس مونث است. احتمالا می‌دانید، سلول تخم (اولین سلولی که به وجود می‌آید) از ترکیب (لقاح) اسپرم مرد و تخمک زن تشکیل می شود. نکته‌ی مهم در این است که تخمک‌ ها و اسپرم ‌ها تنها یک کروموزم جنسی دارند و بعد از لقاح سلول تخم دارای 2 کروموزم جنسی به صورتی که توضیح دادیم، می‌شود. همه‌ ی تخمک‌ها حاوی کروموزوم X هستند، اما کروموزوم اسپرم‌ها با هم فرق دارند، تعدادی دارای X و تعداد دیگری Y هستند. پس نتیجه می ‌گیریم که این اسپرم یا بهتر بگوییم مرد است که جنسیت جنین را تعیین می کند (برخلاف باور قدیمی که خیال می‌کردند این زن‌ ها هستند که جنسیت را تعیین می ‌کنند). در ضمن در جریان لقاح، میلیون ‌ها اسپرم وارد واژن و رحم زن می‌شوند که از این تعداد، تنها یکی از آن ها به تخمک می ‌رسد و موفق به تشکیل سلول تخم می ‌گردد.

 

 

بر اساس مطالعاتی که بر روی اسپرم ‌های مختلف انجام شده است، مشخص شده که مقاومت اسپرم ‌ها با کروموزوم‌ های مختلف با یکدیگر متفاوت است و این شرایط محیط رحم و واژن است که تعیین می‌ کند، کدام اسپرم وارد تخمک شود.

 

 

چه طور رژیم غذایی بر جنسیت جنین تاثیر می گذارد؟

این مقدمه را گفتیم که به بحث اصلی برسیم. نظریه‌ های مختلفی که در مورد رژیم‌های غذایی تعیین جنسیت مطرح هستند، اساسشان به همین موضوع تغییر شرایط محیط رحم بر‌ می ‌گردند. یعنی اینکه رعایت رژیم غذایی خاص باعث شود محیط رحم طوری تغییر کند که آن اسپرم با کروموزوم مورد نظر به تخمک برسد و جنسیت جنین چیزی شود که مطلوب است.

 

 

 

 

 

2 نظریه اصلی در مورد نوع غذایی که بر جنسیت جنین تاثیر می‌گذارد، وجود دارد:

نظریه اول بیان می ‌کند زنانی که در مدت قبل از لقاح، رژیم پرکالری ‌تری دارند، احتمال به دنیا آوردن فرزند پسر در آن ها بیشتر است. با بررسی‌ ها و مطالعات زیادی که در انگلستان روی این موضوع انجام شد؛ مشخص شد، زنانی که کالری دریافتی بالاتری دارند، احتمال اینکه نوزاد آن ها پسر شود، 1/87 برابر کسانی که کالری دریافتی پایینی دارند. البته این میزان کالری در این مطالعه از روی مصرف و عدم مصرف غلات صبحانه سنجیده شد. از طرفی دیگر نتایج برخی مطالعات حاکی از آن است که هر چقدر قند خون مادر بیشتر باشد، احتمال پسر شدن نوزاد آن نیز بیشتر می‌شود، اما فراموش نکنیم که بالا بردن به عمد قند خون کار درستی نیست و می ‌تواند سلامت مادر را تهدید کند.

 

 

نظریه دوم در کنار بحث انرژی دریافتی، تمرکز بیشتری بر نوع غذای دریافتی دارد. این نظریه بیان می ‌کند که نوع غذایی که مادر در حول و حوش زمان لقاح مصرف می‌ کند با تغییراتی که در محیط رحم بوجود می‌ آورد، می‌تواند بر تعیین جنیست تاثیر گذار باشد. اما مبنای این نظریه چیست؟ با توجه به مطالعات انجام شده، اسیدی یا قلیایی بودن محیط رحم بر تعیین جنسیت تاثیر گذار می باشد. بر این اساس اسپرم‌ های حاوی کروموزوم ‌های مذکر(Y) در محیط اسیدی از بین می‌ روند و مقاومت پایینی دارند. برعکس اسپرم‌های مونث در این شرایط مقاومت بیشتری دارند و زنده می ‌مانند. این بدین معنی است که اگر شما غذاهای اسیدی بیشتری در زمان نزدیک به لقاح دریافت کنید، احتمال اینکه فرزند دختر به دنیا آورید بسیار زیاد خواهد بود. عکس این جریان نیز برقرار است، یعنی چنانچه خانمی که قصد باردار شدن دارد، غذاهای قیلیایی بیشتری در رژیم روزانه خود داشته باشد، با احتمال بالایی پسردار خواهد شد.

 

 

کدامیک از مواد غذایی محیط رحم را قلیایی یا اسیدی می کنند؟

به طورکلی آن دسته از مواد غذایی که حاوی کلسیم و منیزیم بیشتری هستند، محیط واژن را اسیدی ‌تر و خوراکی‌هایی که سدیم و پتاسیم بالاتری دارند، محیط رحم را قیلیایی‌ تر می ‌کنند. بر این اساس اگر شما میوه و سبزیجات که حاوی کلسیم و منیزیم بیشتری هستند، مصرف می‌کنید احتمال دختردار شدن شما بیشتر است. برعکس چنانچه مقدار مصرف غذاهای شور و همچنین میوه‌های غنی از پتاسیم نظیر موز را بیشتر دریافت می‌کنید، احتمالا صاحب فرزند پسر خواهید شد.

با توجه به مطالب بیان شده برای اینکه با احتمال بیشتری دختر دار شوید،  باید این موادغذایی را در مدت زمان نزدیک به لقاح بیشتر مصرف کنید: 

 • سبزیجات برگ سبز (مانند کاهو و....)
 • گوشت لخم (جهت تامین منیزیم بیشتر)
 • ذرت
 • غلات کامل (نظیر جو، گندم، برنج قهوه ‌ای و ...) (جهت تامین منیزیم بیشتر)
 • ماهی
 • لبنیات (ماست، شیر، پنیر سفید بدون نمک)، کره و تخم‌مرغ (جهت تامین کلسیم بیشتر)
 • آجیل برزیلی (جهت تامین منیزیم بیشتر)، بادام، بادام زمینی و گردو
 • شکلات تلخ (جهت تامین منیزیم بیشتر)

 

 

اما برای اینکه احتمال پسردار شدن در شما بیشتر شود، این دسته از موادغذایی را بیشتر میل کنید:

 • موز، سیب و آووکادو (برای تامین پتاسیم بیشتر)
 • کلم بروکلی، اسفناج و کلم بروکلی (برای تامین پتاسیم بیشتر)
 • مواد نشاسته‌ ای مانند سیب ‌زمینی و نان
 • بادام، تخم کدو
 • مواد خوراکی شور (مانند: انواع کراکر، سیب زمینی سرخ شده، چیپس و ...)
 • غذاهای دریایی مانند میگو و ...
 • انواع گوشت‌ ها ( برای تامین روی بیشتر)
 • غذاهای پرکالری (مانند غلات غنی شده صبحانه، سیب زمینی و .....)

در این روش انتخاب جنسیت، بهتر است حداقل به مدت دو ماه قبل از بارداری تا هنگام بارداری به رژيم غذايی توصيه شده عمل نمایید. 

 

 

 

نکاتی که باید به یاد داشته باشید: 

 •  اول اینکه در کنار رژیم غذایی، برخی از متخصصین امر توصیه ‌هایی را نیز پیرامون نحوه‌ ی زمان و حالت‌های رابطه‌ی جنسی زن و مرد بیان کرده ‌اند که می ‌توانند در تعیین جنسیت فرزند موثر باشند؛ البته این موضوع نیاز به بحث و تحقیق دارد.

 

 

 • دومین نکته این است که موارد بیان شده صرفا احتمال به دنیا آمدن فرزند با جنسیت مورد نظر را بیشتر می ‌کنند. به همین دلیل مثلا ممکن است خانمی قبل از لقاح، توصیه‌های مربوط به دختردار شدن را انجام دهد، اما فرزندش پسر شود! پس نباید فراموش کنیم که این توصیه‌ ها تنها احتمال را بیشتر می‌ کنند و هیچ قطعیتی در آن ها وجود ندارد.

 

 

 • به عنوان سومین و آخرین نکته نباید فراموش کنیم که داشتن فرزندی سالم ولو اینکه جنسیتش مورد نظر ما نباشد، بسیار با اهمیت‌تر از آن است که شما بخواهیید به خاطر داشتن مثلا پسر، سلامت خود و فرزندتان را بخطر بیندازید. زیرا مصرف بیش از حد برخی از این مواد غذایی که بیان شد، می ‌توانند سلامت مادر را تهدید کنند ( مانند موادغذایی شور که فشارخون مادر را بالا  می برند). به طور کلی استفاده از رژيم پسرزايی، در موارد فشار خون بالا، ناراحتيهای قلبی و نارسايی  های کليوی توصیه نمی شود. 

 

 

کلام و توصیه آخر ما به شما این است که ضمن پیروری از یک الگوی غذایی صحیح و متعادل و از آن مهم ‌تر مصرف مکمل فولیک اسید پیش از بارداری توسط مادر، خود را برای داشتن فرزندی سالم آماده کنید و موضوع جنسیت کودک را در اولویت‌های بعدی خود قرار دهند. زیرا  سطوح ناکافی فولیک اسید مادر در دوران بارداری  باعث بروز نقص لوله‌های عصبی درنوزادان می گردد و این یعنی خطر عقب ماندگی و صدها مشکل دیگر. پس توصیه‌های تغذیه ‌ای و پزشکی را جدی بگیرید و حتما این دوران را زیر نظر پزشک متخصص و مشاور تغذیه سپری کنید.

 

 

30
salamooz loading ...