سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

روز جهانی قلب، فرصتی برای قدردانی از بزرگترین نعمت خداوند


شاید بتوان قلب را با کارکرد حیاتی که برای بدن دارد در صدر بزرگترین موهبت های خداوند برای آدمی جای داد. عضله‌ای تو خالی که هر روز بیش از 100 هزار بار می‌تپد تا از طریق خون، غذا و اکسیژن که برای زندگی تک تک سلول های بدن حیاتی هستند را به تمام بدن برساند. پمپی خستگی ناپذیر که اگر به خوبی مراقبش باشیم هر ثانیه از زندگی، کار خود را به بهترین نحو انجام می‌دهد.

 

 

به لطف و عظمت خداوند و خِرَد طبیعت، این عضو شگفت انگیز بدن آنقدر با شکوه و عالی ساخته شده است که شاید هرگز با دانش و فناوری بشر نتوان چیزی مشابهش را خلق کرد. اما بسیاری از انسانها شکوه و عظمت نعمت هایی این چنین را ساده از یاد می‌برند و تا زمانی که سلامتیشان به چالش کشیده نشده باشد به آن توجه نمی‌کنند!

 

 

داستان قلب ما کمی متفاوت از دیگر اعضای بدن است. ما با قلبمان عاشق می‌شویم! برخی دانشمندان بر این باورند که سلولهای عصبی قلب که مستقل از مغز دستور تپیدن را صادر می کنند به گونه‌ای توانایی درک و شهود را برای آدمی به ارمغان آورده‌اند. شاید به همین خاطر هم هست که در مکاتب کهن شرق نیز همیشه قلب جایگاهی والا داشته است. در مراقبه یا مدیتیشن هم قلب و چاکرای مربوط به آن جایگاه بسیار ویژه‌ای دارند؛ محلی برای دریافت های شهودی و انتشار نیروی عشق به عالم. البته سالها و شاید قرن ها زمان لازم باشد تا شناخت ما از این عضو زندگی بخش بدن کامل شود. هرچند با هر دانش و شناخت جدید دروازه‌ هایی جدید از پرسش و ابهام برای ما گشوده خواهد شد.

 

 

اما پرسشی که باید به آن بیاندیشیم این است که چقدر مراقب این نعمت بزرگ هستیم؟ مراقبت از سلامت قلب با داشتن سبک زندگی سالم میسر می‌شود. داشتن زندگی ای فعال با انجام ورزش منظم، دنبال کردن رژیم غذایی سالم و دوری از مصرف دخانیات و حتی دوری از در معرض دود آنها قرار گرفتن کارهاییست که باید همه روزه انجام دهیم. در دنیای امروز که بسیاری از مشاغل به صورت نشسته انجام می‌شوند، داشتن فعالیت بدنی منظم با شدت متوسط برای سه روز در هفته و هر بار دستکم به مدت 30 دقیقه نیازمند برنامه ریزی و اهمیت کافی قائل شدن برای این کار است.

 

 

ورزش و فعالیت بدنی علاوه بر شادابی جسمانی که به ارمغان می‌آورند، می توانند در رهایی از استرس ها و فشارهای روانی که همه روزه در معرض آن هستیم هم بسیار مفید باشند. البته برخی از افراد راحتی لم دادن روی کاناپه و تماشای تلویزیون را به ورزش کردن ترجیح می دهند، اینها همان کسانی هستند که در آینده به احتمال بیشتری باید رنج بیماری را بر روی تخت بیمارستان تحمل کنند.

 

امیدواریم و باور داریم که شما جزو افرادی هستید و خواهید بود که دشواری برنامه ریزی و تعهد برای انجام ورزش و فعالیت بدنی منظم را با آینده نگری و قدردانی از سلامت خود به جان خریده و به آن پایبند می‌مانید. برای داشتن رژیم غذایی سالم و دوستدار قلب هم باید آگاهانه آنچه را که می‌خورید، انتخاب کنید. برای دانستن بیشتر، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم "رژیم غذایی دش (Dash) راهکاری عالی برای کنترل فشار خون"

 

باید قول بدهیم، به خودمان و به قلبمان، یک قول ساده

 

من_قول_می‌دهم مراقب قلب خودم باشم. به خاطر قلب تو، به خاطر قلب خودم

 

20
درباره نویسنده
دکتری تخصصی آموزش و ارتقاء سلامت/ فلوشیپ یادگیری الکترونیک/ عضو هیئت علمی دانشگاه/ همبنیانگذار سلاموز

نظرات
ثبت نظر

 • مائده یکشنبه 08 مهر 1397
  • پاسخ
  • 0
  • 2

  تا بحال از این زاویه به قلبم نگاه نکرده بودم!

  ارسال بستن

  نویسنده
  دکتر همام الدین جوادزاده یکشنبه 08 مهر 1397
  • 0
  • 1

  خوشحالم از اینکه تونستیم زاویه‌ی دید جدیدی رو به شما عرضه کنیم.

salamooz loading ...