سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

درد قلبی یا آنژین صدری چه زمانی اتفاق می افتد؟


درد قلبی یا آنژین صدری، احساس ناراحتی یا درد در قفسه سینه است و برای چند دقیقه ادامه می یابد. این حالت زمانی اتفاق می افتد که قلب به علت تنگی عروق کرونر برای مدت کوتاهی قادر به دریافت اکسیژن و مواد مورد نیاز خود از عروق کرونر نیست. درد قفسه سینه به علت کم رسیدن خون به عضله قلب ممکن است فقط صبح ها احساس شود یا گاهی در هوای سرد یا پس از خوردن غذای سنگین ایجاد گردد.

 

 

آنژین صدری معمولا در وسط قفسه سینه احساس می شود ولی می تواند در شانه ها، پشت، فک تحتانی، گردن، بازوها و دست چپ نیز احساس شود. گاهی ممکن است آنژین صدری با علائمی دیگر نیز احساس شود. احساس سنگینی در ناحیه سر دل به هنگام فعالیت و یا تنگی نفس به هنگام فعالیت از جمله این علایم است.

 

 

در مرحله آنژین صدری، آسیب جدی به قلب نمی رسد. آنژین یک درد تکرار شونده است که در هنگام فعالیت ایجاد می شود و پس از چند دقیقه استراحت یا استفاده از دارو برطرف می شود. زمانی که فرد مبتلا به بیماری عروق کرونر (تنگی عروق) می دود یا به سرعت از سربالایی یا پله بالا می رود یا خیلی عصبانی و یا هیجان زده می شود، یا وزنه سنگین بلند می کند یا حرکت می دهد، قلب سخت تر کار می کند و اکسیژن بیشتری نیاز دارد. در این شرایط چون عروق کرونر باریک هستند، نمی توانند جریان خون مورد نیاز را به عضله قلب برسانند، بنابراین قلب دچار کمبود اکسیژن و درد ایجاد می شود. این درد به طور معمول زمانی که فرد فعالیت خود را متوقف می کند، از بین می رود.

 

 

چه زمانی باید از قرص نیتروگلیسیرین استفاده کرد؟

 گاهی استفاده از قرص های نیتروگلیسیرین مورد نیاز است. اما اکثر اوقات به محض این که فعالیت قطع شود و فرد به استراحت بپردازد، درد رفع می گردد. افراد بیمار ممکن است بدون اینکه دچار سکته قلبی شوند، برای سال ها آنژین داشته باشند، ولی اگر بعد از مدتی این آنژین با فواصل کمتر و دفعات بیشتر یا با فعالیت و کوشش کمتر یا حتی بدون فعالیت رخ می دهد، لازم است سریعا به پزشک مراحعه کنید. به این حالت آنژین نا پایدار می گویند. این وضعیت تقریبا معادل سکته قلبی است و نیاز به درمان بیشتر و جدی تری دارد. 15 درصد افرادی که دچار سکته قلبی می شوند از قبل علایمی ندارند و اولین تظاهر بیماری عروق کرونر در آنها، سکته قلبی است.

 

 

درد قفسه سینه همیشه مربوط به قلب نیست و ممکن است به دلایل دیگری هم رخ دهد. برای این که تشخیص داده شود درد قفسه سینه، درد مربوط به قلب است، نیاز به انجام آزمایشات لازم توسط پزشک دارد. این درد می تواند به علت بازگشت اسید معده به مری (ریفلاکس) ایجاد شود. در این شرایط معمولا درد به صورت احساس سوزش در پشت و پایین تر از استخوان جناغ سینه احساس می شود که با مصرف داروهای ضد اسید از بین می رود. التهاب پرده جنب که روی ریه را می پوشاند و عضلات سینه و التهاب غضروف هایی که دنده را به جناغ سینه مرتبط می کند، نیز از علت های شایع درد سینه هستند. لازم است به تمام این درد ها جدی فکر کرد و نطر پزشک را درباره آن ها جویا شد تا احتمال درد قلبی در شما رد شود.

 

در زمان بروز درد قلبی چه باید کرد؟

اگر درد قلبی در حین فعالیت ایجاد شود، فوراً باید فعالیت را متوقف کرده و استراحت کنید. افرادی که بیماری عروق کرونر قلب دارند و احتمال بروز درد یا سکته قلبی در آنها بیشتر است، باید به درد های قلبی بیشتر توجه کنند و همیشه به همراه خود داروی سریع الاثر نیتروگلیسرین ( قرص های زیر زبانی به شکل دانه های تسبیح ) داشته باشند.

 

 

این داروها دیواره عروق کرونر را گشاد و جریان خون خود به عضلات قلب را بیشتر می کنند و نیاز به اکسیژن را کاهش می دهند. هر زمان که احساس کردید که درد قلبی در حال رخ دادن است، باید یکی از این قرص ها  را زیر زبان بگذارید و اجازه دهید تا حل شود. اگر گذاشتن یک قرص زیر زبانی و استراحت کردن، درد را کاهش نداد، می توانید تا حداکثر سه قرص زیر زبانی به فاصله حداقل 5 دقیقه استفاده کنید. برای تسکین درد نباید از مقادیر بیشتر داروهای زیر زبانی استفاده کرد. در افراد با فشار خون پایین، این دارو باید با احتیاط مصرف شود، زیرا می تواند باعث افت بیشتر فشار خون در بیمار شود.

 

در صورت تجربه دردهای قفسه سینه با مشخصات زیر، فوراً به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید:

  •  درد قفسه سینه ای که بیش از 10 تا 15 دقیقه ادامه یابد.
  • درد قفسه سینه ای که شدید تر از حالت معمول باشد.
  • بعد از استراحت و یا گذاشتن قرص زیر زبانی درد ساکت نشود.

 

 

  • درد قفسه سینه ای که بدون دلیل واضح، بطور مکرر رخ دهد.
  • زمانی که همراه با درد نشانه های جدیدی مثل تعریق و تنگی نفس ایجاد شود.
  • درد قفسه سینه ای که همراه  با هر یک از نشانه های عرق سرد، رنگ پریدگی پوست، تنگی نفس، تهوع یا استفراغ، گیجی یا سنکوپ، ضعف یا خستگی بدون علت و نبض سریع رخ دهد. 

 

23
درباره نویسنده
کارشناس پیشگیری از بیماری های غیرواگیر، هدفم به ارمغان آوردن جامعه ای شاد و سالم با به اشتراک گذاشتن آنچه می دانم حتی با فردیست که فرسنگ ها با من فاصله دارد.

نظرات
ثبت نظر
salamooz loading ...