سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

12 راهکار فوق العاده برای تقویت اعتماد به نفس


احتمالا تاکنون برایتان پیش آمده است که با افرادی برخورد کنید که اعتماد بنفس فوق العاده بالایی داشته اند. شاید با خود فکر کنید که آن ها بطور ذاتی از این ویژگی برخور دارند و با اعتماد بنفس بالایی متولد شده اند، اما باید بدانید که این باور صحیحی نیست، چراکه اعتماد به نفس اکتسابی بوده و ذاتی نیست. 

 

 

اگر به هر دلیلی احساس می کنید که اعتماد بنفس کافی برای انجام کارهای خود ندارید دلیل آن را در رفتار خود جستجو کنید. اغلب ما بخاطر اعمال اشتباهی که ممکن است مرتکب شویم به شدت خود را سرزنش میکنیم، اما اگر کاری را به درستی انجام دهیم و فعالیت های خوب و اثرگذاری داشته باشیم، آن ها را در نظر نمی‌گیریم و برایمان کم اهمیت است.

 

اگر مانند بسیاری از افراد دیگر، اعتماد به نفس پایین دغدغه ی ذهنی شما نیز هست، آشنایی با راهکارهایی جهت تقویت اعتماد به نفستان برایتان مفید خواهد بود. 12 فعالیت ساده ای که در ادامه به شما معرفی می کنیم، باعث می شود که خودتان را بیشتر بشناسید، خودتان را بیشتر دوست داشته باشید و از همه مهمتر برای خودتان ارزش واحترام بیشتری قائل شوید. این 3 مورد دقیقا همان چیزی است که افراد موفق و کسانی که از زندگی خود احساس رضایت دارند به آن دست یافته اند.

 

 • فعالیت هایی را که در انجام آنها توانایی و مهارتی خاص دارید به خودتان یادآوری کنید.

 متاسفانه افراد معمولاً بجای فکر کردن به استعدادها و توانایی های خود به اموری که در انجام آنها مهارت کافی ندارند توجه می کنند. امروزه روانشناسان می گویند باید لیستی از توانایی های خود تهیه کنید تا بتوانید مهارت های خود را بیشتر بشناسید و آن ها را پرورش دهید. انجام همین کار ساده به تقویت اعتماد بنفستان کمک می کند ضمن اینکه وقت زیادی هم از شما نمی گیرد. پس دست به کار شوید!

 

 

 • لباس هایی را که در آنها احساس می کنید، زیبا و جذاب به نظر می رسید را بپوشید.

 ممکن است بعضی روزها احساس کنید که اعتماد به نفس کمی دارید و به اندازه کافی خوب و جذاب نیستید. درچنین موقعیتی بهترین کار، پوشیدن لباس موردعلاقه تان است. انجام این کار باعث می شود که تا انتهای روز با وجود خستگی و مشغله های روزانه اعتماد بنفس خود را حفظ کنید.

 

 

 • هدف های کوتاه مدت داشته باشید.

 اغلب ما حواس خود را متمرکز بر اهداف طولانی مدت و آرزوهای دست نیافتنی می‌کنیم به همین دلیل از انجام کارهایی که به ما خیلی نزدیک هستند و توانایی لازم را برای آنها داریم باز می مانیم. اگرچه هر دو هدف برای ما قابل توجه و با اهمیت هستند، اما زمانی که تمام وقت و انرژی خود را صرف اهداف طولانی مدت می‌کنید، این خیلی طبیعی بنظر می‌رسد که به دلیل طولانی بودن مسیر دستیابی به هدف، اعتماد بنفس خود را از دست دهید. پس داشتن برنامه های ساده‌ای مانند شروع کردن یک نقاشی، تصمیم به آموختن یک هنر ساده و یا پخت یک غذای لذیذ به عنوان شام را دست کم نگیرید، این فعالیت ها به راستی به تقویت اعتماد بنفس شما کمک می کند زیرا باعث می شود که در مدت زمان کوتاهی به هدف خود برسید.

 

 

 • رفتاری محترمانه و دوستانه با خود داشته باشید.

 آیا تاکنون پیش آمده که به دوست خود بی احترامی کنید و یا به نحوی اعتماد بنفس او را تضعیف کنید؟ مسلماً شما داشتن چنین رفتاری را با دوستان و اطرافیان خود نمی‌پسندید، پس چرا گاهی اوقات با خود اینگونه رفتار می‌کنید؟ مثلا بخاطر انجام کار اشتباهی، شدیداً خود را سرزنش می‌کنید و حتی ممکن است به خودتان اهانت کنید. اینکه با خود مهربان باشید و به خود احترام بگذارید، مهمترین قدم و شاید اساسی‌ترین قدم برای تقویت اعتماد بنفس است.

 

 

 • هنگام راه رفتن و نشستن شانه و کمر خود را خم نکنید ( اصطلاحاً قوز نکنید).

 طبق گفته‌ی روانشناسان یک تغییر اندک در حالت بدن بطور قابل توجهی باعث می شود که احساس شما نسبت به خودتان در لحظه تغییر کند. خمیدگی کمر و شانه ها احساس سستی و تنبلی را در شما بوجود می آورد که این احساس سبب تضعیف اعتماد بنفس میشود. پس بطور آگاهانه در هنگام نشستن و راه رفتن حالت بدن خود را به گونه‌ای استوار و با صلابت نگاه دارید.

 

 

 • ورزش های هیجان انگیز و حرکاتی که به قدرت زیادی نیاز دارند را تجربه کنید.

 شاید در ابتدا فکر کنید انجام این قبیل ورزش ها عاقلانه بنظر نمی‌رسد و افراد نادان این حرکات را انجام می‌دهند، اما باید بدانید که  تجربه‌ی این ورزش ها نوعی احساس قدرت در شما بوجود می‌آورد که حتی ممکن است باعث شود شخصیتی ابرقهرمان از خود تصور کنید که این بسیار ارزشمند است.

 

 

 • رعایت نظافت شخصی را فراموش نکنید.

 رعایت بهداشت فردی، دوش گرفتن و تر و تمیز بودن، باعث سرحالی و شادابی می شود و به سرعت احساس خوب سرزندگی و نشاط را در شما بوجود می آورد.

 

 

 • با دیگران مهربان باشید و به اطرافیان خود بیشتر توجه نمایید.

 شاید غرق شدن در دنیای شخصی خود را راحت تر از تعامل و برقراری روابط اجتماعی با دیگران بدانید، اما توجه داشته باشید که تعامل برقرار کردن با دیگران چندان هم سخت نیست و شما خیلی راحت می‌توانید با دیگران روابط دوستانه برقرار کنید و از بودن با آنها لذت ببرید. برای مثال از ارائه‌ی خوب همکار خود تعریف کنید و یا شخصیت و منش دیگران را تحسین کنید. این رفتارهای اجتماعی که بسیار ساده و سریع شکل می‌گیرند نه تنها باعث ایجاد حس دوستی در دیگران می شود، بلکه این حس خوب تعاملی و اعتماد بنفس را به شما هم منتقل می‌شود.

 

 

 • یک شعار قدرتمند برای خود خلق کنید.

 همیشه یک شعار قدرتمند، زیبا و پرانرژی در ذهن خود داشته باشید و هنگامی که احساس پوچی می‌کنید، آن را با خود تکرار کنید تا احساس جمله به شما منتقل شود. بدین صورت می توانید دوباره کنترل احساسات خود را در دست بگیرید. این جمله می تواند بسیار عمیق و سرشار از معنا باشد. نظرتان راجع به این جملات چیست؟

 

"اگر به چیزی ایمان داشته باشم، حتماً قادر به انجام آن خواهم بود"

  

  "در دل هر رنجی برای من گنجی نهفته است".

 

 

 • هم زمان به انجام چند کار نپردازید.

 درهر لحظه فقط به انجام یک فعالیت مشخص بپردازید و حواس خود را متمرکز همان فعالیت کنید. نباید از خود انتظارداشته باشید که در لحظه قادر به انجام کارهای مختلف باشید، زیرا این امری نشدنی است و درنهایت باعث ناراحتی و سرخوردگی می‌شود. این موضوع می‌تواند شامل امور ساده‌ی زندگی هم باشد، مثلا به هنگام مرتب کردن خانه، به خرید مواد غذایی مورد نیازتان فکر نکنید.

 

 

 • نفس عمیق بکشید.

 نفس عمیق چه برای مدتی کوتاه و چه در مراقبه های طولانی، نشاطی درونی ایجاد می‌کند و به محض آرام شدن در می یابید که چقدر سریع می توانید افکار خود را کنترل کنید. هنگامی که اعتماد بنفس شما تضعیف شده است، سعی کنید چند نفس عمیق بکشید تا دوباره قدرت خود را بدست آورید. حال زمانی که اعتماد بنفس کافی دارید هم این کار را انجام دهید و چند نفس عمیق بکشید، باز هم خواهید دید چه اثر فوق العاده‌ای درشما ایجاد می‌کند.

 

 

 • شخصیتی مستقل داشته باشید و برای انجام امور خود به دیگران وابسته نباشید.

 در انجام هرکاری از امور بزرگ تا کارهای ساده و امور پیش پا افتاده سعی کنید به خود متکی باشید و از دیگران انتظار کمک نداشته باشید. اگر در هر موردی بخود متکی باشید و مستقل رفتار کنید، خواهید دید که چقدر قدرتمند هستید واعتماد بنفس بالایی دارید، زیرا دراین مرحله به ارزش واقعی خود رسیده اید. البته این موضوع به معنی فاصله گرفتن و اعتماد نکردن به دیگران نیست. بلکه باید اعتدال را رعایت کنید. چرا که اگر درانجام امور، خود محور و بطور افراطی مستقل پیش بروید، احتمال خطای شما زیاد می شود و شاید در اتمام کار با شکست روبرو شوید. در نهایت باید گفت کسب موفقیتی که با اعتماد و تکیه به خود حاصل شده است در تقویت اعتماد بنفس بسیار مؤثر است.

 

 

13
درباره نویسنده
کارشناسی بهداشت عمومی، معتقدم هر شخصی استحقاق داشتن یک زندگی سالم و شاد را دارد.

نظرات
ثبت نظر

 • محمدزاده دوشنبه 12 شهریور 1397
  • پاسخ
  • 0
  • 1

  خیلی عالی بود خانم حسین پور به نکات خوبی اشاره کردید.

  ارسال بستن

  نویسنده
  لیلا شیخ حسین پور دوشنبه 12 شهریور 1397
  • 0
  • 0

  خواهش میکنم.امیدوارم مفید واقع شده باشه.

 • رزیتا سه شنبه 07 آبان 1398
  • پاسخ
  • 0
  • 1

  راهکارهایی که ارائه دادین بسیار آموزنده و کمک کننده هستن . من خودم میخوام دوره پرواز استاد محمود جولایی رو برای تقویت اعتماد به نفسم شرکت کنم و تا اون موقع از مطالب خوب سایتتون نهایت استفاده رو خواهم برد با تشکر

  ارسال بستن

salamooz loading ...