سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

استفاده افراطی کودکان از گوشی های هوشمند و راهکارهایی برای کاهش آن


امروزه وسایلی مانند تلفن همراه و تبلت به عنــوان يكی از مظاهر فناوری ارتباطی نوين، در زندگی فردی و اجتماعی انســان جايــگاه قدرتمندی پیدا کرده‌اند. نفوذ كاربردهای این وسایل در زندگی ما انسان ها پديده ای جهانی است و در جامعه ما اســتفاده از آن به حدی رسيده كه مضرات جدی و اساسی اين فناوری مدرن بسیار مشهود گردیده است. مدت زمان زیادی از فراگیر شدن این تکنولوژی در بین جمعیت نمی‌گذرد اما به علت ارتباط تنگاتنگی که این دسته از ابزارها با جوانب مختلف زندگی ما پیدا کرده اند، متاسفانه آسیب های متعددی برای انسان پدید آورده اند. مضراتی در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، رفتاری، روانشناســی، پزشكی، قانونی، جزايی و غیره.  یکی از مهمترین مضرات تلفن های همراه هوشمند به نحوه استفاده کودکان از آن باز می گردد. شاید شما هم روایت استیو جابز و عدم اجازه او به فرزندانش برای استفاده از تلفن همراه و تبلت را شنیده باشید! استیو جابز که به نوعی خالق تلفن های هوشمند لقب گرفته به کودکان خود اجازه استفاده از این ابزار را نداد. در ادامه این مقاله با سلامگ همراه باشید تا راهکارهایی برای کنترل استفاده کودکان از تلفن همراه را فرا بگیرید. 

 

 

استفاده افراطی از گوشی های هوشمند باعث شده است که سلامت کودکان به شدت تحت تاثیر قرار گیرد. استفاده از این وسایل توسط کودکان، سبب  شده است که آنها تحرک کمتری داشته باشند و این موضوع با افزایش وزن و سلامت کودکان ارتباط زیادی دارد و همین امر باعث شده که انجمن قلب آمریکا(AHA) هشدارهای جدیدی ارائه دهد. بسیاری از متخصصین سلامت نسبت به استفاده ی زیاد کودکان از وسایل ارتباطی هشدار داده اند و از والدین خواسته اند استفاده ی کودکان را محدود کرده و برای گذراندن اوقات فراغت در کودکان بیشتر آن ها را به گردش ببرند.

 

 

تراسی بارنت که یک اپیدمیولوژیست است و با دانشگاه مونترال همکاری دارد، بیان می کند که استفاده ی زیاد از گوشی های هوشمند در بین مردم رایج شده و افراد و خصوصاً کودکان بدون توجه به مضرات آن بطور فراگیری از این وسایل استفاده می کنند. شواهد حاکی از آن است که کودکان امروزه حدود 6 ساعت در روز را با تلفن های همراه و در شبکه های اجتماعی سپری می کنند که می تواند مشکلات جدی سلامتی از جمله چاقی و اضافه وزن را برای آن ها به دنبال داشته باشد. در این میان نقش والدین در تعدیل رفتار کودکان بسیار مهم بوده و آنها می توانند با بکارگیری راهکارهایی که در ادامه به آنها می پردازیم، رفتار کودکان خود را اصلاح کرده و مدت زمان استفاده آنها را به حداقل زمان ممکن کاهش دهند.

 

 

آمارها را جدی بگیریم!

 طبق آمار انجمن قلب آمریکا به نظر میرسد که ساعات تماشای تلویزیون کاهش یافته اما در عوض استفاده از تلفن همراه رشد بیشتری داشته و این آمار همچنان رو به افزایش است. اما چرا؟ بنابر اظهارات انجمن روانشناسی آمریکا، برخی شرکت های تولیدکننده این تکنولوژی ها با همکاری روانشناسان از روش های زیادی برای وابسته کردن افراد در سنین مختلف به رسانه های اجتماعی و بازی های رایانه ای استفاده می کنند.

 

 

شواهد نشان می دهند که افراد 13 تا 18 ساله به طور میانگین حدود شش ساعت وچهل دقیقه را صرف تماشای فیلم و سریال، بازی های رایانه ای، رسانه های اجتماعی و وب گردی می کنند. افراد زیر سنین بلوغ  نیز به طور میانگین حدود 4 ساعت از این وسایل الکترونیکی استفاده می کنند. انجمن قلب آمریکا بیان می کند که کودکان در سنین مدرسه حدود 8 ساعت در روز کم تحرک و بدون فعالیت هستند که بیشتر به دلیل استفاده از موارد مذکور می باشد.

 

 

بر اساس نتایج پژوهش ها در ایران، ۶۶ درصد کودکان ۳ تا ۵ ساله از موبایل و تبلت استفاده می‌کنند که در ۲۷ درصد موارد وسیله‌ برای خود کودک بوده و در ۶۶ درصد از آنها متعلق به  پدر و مادر و در ۷ درصد موارد  برای خواهر و برادر بوده است.

 

 

 بر اساس نتایج این مطالعات، ۴ درصد کودکان از شش‌ ماهگی از ابزارهای ارتباطی استفاده می‌کنند و ۱۴ درصد از آن‌ها از یک‌ سالگی با این ابزارها آشنا شده و از آن‌ها استفاده می نمایند. بیشترین تعداد کودکان که ۳۰ درصد آن‌ها را شامل می‌شود از دوسالگی، ۲۸ درصد از سه‌سالگی و ۲۰ درصد از چهارسالگی استفاده از این ابزارها را آغاز کرده‌اند.

 

  

افزایش استفاده از گوشی های همراه خطرات زیادی به همراه داشته که شامل کاهش کیفیت خواب افراد، کاهش مهارت های اجتماعی و افزایش مشکلات مربوط به سلامتی مانند چاقی و اضافه وزن می باشد که به دلیل نشستن های طولانی مدت ایجاد می شود.

 

 

طبق گفته محققان، کودکانی که بیشتر از 35 ساعت در هفته با گوشی های همراه خود مشغول هستند نسبت به کودکانی که کمتر از 16 ساعت در هفته از این وسایل ارتباطی استفاده می کنند، بیشتر به بیماری های قلبی و سکته مبتلا می شوند. با توجه به مضرات بسیار زیاد استفاده از تلفن همراه در کودکان، والدین عزیز باید نسبت به این مقوله و کنترل و اصلاح رفتار کودکان، توجه بیشتری داشته باشند. برای مثال شما هنگامی که اوقات خود را با کودکتان سپری می کنید نباید ازگوشی همراه استفاده کنید زیرا کودکتان اینگونه برداشت می کند که می تواند بجای تعامل و ارتباط با دیگران زمان خود را با گوشی همراه سپری نماید. همچنین در زمان غذا خوردن و خوابیدن، شما به عنوان والد و مهمتر از آن یک الگو نباید از تلفن همراهتان استفاده نمایید و همچنین نباید اجازه دهید که کودکتان سرگرم گوشی همراه باشد.

 

راهکارهای زیر در کنترل رفتار کودکان برای کمتر استفاده کردن از گوشی همراه می تواند کمک کننده باشد:

 •  برای کودکتان در سنین پایین تلفن همراه، تبلت و از این قبیل موارد تهیه نکنید.

 حتی اگر همه اطرافیان تان برای کودک خود وسایلی مانند تبلت خریده باشند، دلیلی ندارد که در سنین پایین به فرزندتان چنین هدیه ای بدهید. اگر می خواهید او را با تکنولوژی آشنا کنید، به او اجازه دهید برخی ساعات روز با تبلت یا موبایل شما بازی کند اما شخصی کردن این وسیله را از سنین پایین شروع نکنید. 

 

 

 • ساعات استفاده ی روزانه ی کودکتان را محدود کنید.

شما می توانید با وضع کردن برخی قوانین، ساعت های استفاده فرزندتان از تلفن همراه یا تبلت را محدود کنید. مثلاً به او اجازه ندهید که سر میز شام آن را همراه بیاورد. یا مثلاً به او اجازه بازی کردن با تبلت پیش از خواب را ندهید و نگذارید آن را به اتاق خوابش ببرد. 

 

 

 • شما نباید در مقابل  کودک خود از تلفن همراه زیاد استفاده کنید.

اگر می خواهید فرزندتان زندگی مجازی و کارکردن افراطی با تلفن همراه یا تبلت را جایگزین تجربه های حقیقی زندگی نکند، خودتان در رعایت چنین اصلی پیشقدم شوید. 

 

 

 • جایگزین های مناسب و جذاب تری برای اوقات فراغت کودک خود پیدا کنید.

والدین عزیز توجه داشته باشید که کودک شما خصوصاً اگر تک فرزند است و خواهر و برادری ندارد، حق دارد برای پر کردن تنهایی اش به تبلت یا تلفن همراه وابسته شود. در چنین شرایطی به جای سرزنش کردن و جنگیدن با او، خودتان برای تغییر شرایط وارد عمل شوید. بازی های دونفره پرتحرک و هیجان انگیز، هم می تواند سلامت جسم فرزندتان را تضمین کند و مهارت های حرکتی اش را تقویت کند و هم لحظات شاد و خوشی را برایش رقم بزند. یادتان باشد که اگر فرزندتان از چنین نعمتی بهره مند شود دیگر نیازی به مدام بازی کردن با تلفن همراه و یا تبلت پیدا نخواهد کرد.

 

 

حتماً بخوانید: تربیت فرزندتان به چالشی بزرگ برایتان تبدیل شده است؟ "اصل پریماک" را حتماً امتحان کنید!

 

11
درباره نویسنده
کارشناسی بهداشت عمومی، معتقدم هر شخصی استحقاق داشتن یک زندگی سالم و شاد را دارد.

نظرات
ثبت نظر

 • مائده جمعه 23 شهریور 1397
  • پاسخ
  • 0
  • 0

  مطلب خوبی بود البته بچه ها در این زمانه با تکنولوژی و دستگاههای الکترونیک چون خیلی زود آشنا میشن، یه جورایی سبک زندگیشون میشه. بعضیها میگن باعث میشه بچه خلاقتر بشه ولی من فکر می کنم بازیها و سرگرمیهای نسل ما جا رو برای خلاقیت بیشتر باز می کرد و هیچ چیز جای بازی در طبیعت و دنیای واقعی رو پر نمیکنه.

  ارسال بستن

salamooz loading ...