سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

مچ بند سلامتی جدید، آزمایشگاهی تمام عیار روی مچ دستان شما!


تا به امروز در گجت های پوشیدنی مختلف که به بازار عرضه شده اند شاهد بکارگیری تکنولوژیهای متعددی بوده ایم. از جمله عمومی ترین این موارد سنسورهای گام شمار و ضربان قلب هستند که وضعیت فعالیت بدنی شما را در طول روز رصد می کنند. در انواع پیشرفته‌تر گجتهای پوشیدنی سلامت حتی کیفیت خواب شما هم قابل اندازه گیری است.

 

 

این گجت ها که بصورت مچ بند، گردنبند و حتی کمربندهای سلامتی توسط شرکت های مطرح حوزه تکنولوژی روانه بازار می شوند با بهره‌گیری از سنسورها تعبیه شده به شما کمک می کنند تا ضمن آگاهی از وضعیت سلامت خود، با کیفیت بیشتری از سلامت خود مراقبت کنید.

 

 

به تازگی طرحی مفهومی از یک مچ بند سلامتی توسط مهندسین دانشگاه Rutgers آرمیکا ارایه شده است که نسل جدیدی از حس گرهای سلامتی و محیطی را به پوشیدنی های سلامتی افزوده است. این دستگاه به صورت وایرلس به تلفن همراه هوشمند شما متصل شده و می‌تواند طیف وسیعی از نشانگرهای سلامتی از جمله شمارش سلولهای خونی را اندازه گیری و ردیابی کند.

 

یکی از پیشرفت های بزرگ در این مچ بند هوشمند جدید، بهره گیری از انواع مختلفی از نوآوری ها و اختراعات تکنولوژیکی اخیر است. مهندسین با در کنارهم قراردادن این نوآوری ها، یک پوشیدنی سلامت منحصر به فرد و مقرون به صرفه خلق کرده اند که  قادر به دریافت و پردازش اطلاعات سلامتی‌ است که قبلا تنها با استفاده از ابزارهای آزمایشگاهی گران قیمت و بزرگ ممکن بود. این مچ بند شامل یک سنسور میکروفلویدیک، یک میکروکنترلر و یک ماژول بلوتوث است. این ترکیب از سنسورها از این مچبند یک ابرقهرمان ساخته است. آزمایشگاهی تمام عیار بر روی مچ دستان شما!

 

 

مهدی جوانمرد، عضور ارشد این تیم، بیان می دارد که این مچ‌بند کارکرد همه‌ی مچبندهای پیشین را داراست، اما علاوه بر آن دارای یک حسگر زیستی ویژه تشخیص ذرات است. این ذرات شامل سلول های خونی، باکتری ها و حتی ذرات آلی و معدنی معلق در هوا می شود.

 

در نمونه اولیه این مچ‌بند اندازه‌گیری‌های سلول های خونی از طریق یک حسگر بسیار ریز انجام می‌شود. در این مرحله، نمونه های خون به صورت جداگانه از طریق یک فرایند دقیق جمع آوری می شوند، اما محققان پیشنهاد می کنند که در آینده، هر یک از سنسورهای کوچک با بهره‌گیری از سرنگ ها و یا کتترهای بسیار ریز به پایش مولفه‌های خونی بپردازد.

 

 

در تعداد زیادی از بیماریها شمارش سلول های خونی حائز اهمیت بسیار است. شمارش گلبولهای سفید خون، شاخصی از سرطان های خاص مانند لوسمی است و این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که به راحتی برای ارزیابی و شناسایی انواع مختلف نشانگرهای مرتبط با سلامتی و محیطی، قابل تنظیم است.

 

سرعت بسیار بالای توسعه تکنولوژیک موفق به کوچک سازی و بهینه سازی سیستم های آزمایش خون شده است که قبلا به تکنیک های تحلیلی بسیار و دستگاه های متعدد آزمایشگاهی نیاز داشت. در ماه ژوئن گذشته یک تیم دیگر از محققین دانشگاه Rutgers به توسعه دستگاهی پرداخته بودند که با استفاده از سیستم های سنسور میکروفلوئیدیک و یک سیستم خودکار رباتیک، نمونه های خون را می‌گرفت و بلافاصله آنها را تجزیه و تحلیل می کرد.

 

 

مچ‌بند سلامت جدید این پتانسیل را داراست که هر اطلاعات سلامتی که فرد و پزشک نیاز دارند را به صورت شخصی سازی شده جمع آوری کرده و از طریق تلفن همراه در اختیارشان قرار دهد. البته این مچ بندها هنوز روانه بازار نشده است و برای اینکه یکی از این مچ بندها را روی دستتان داشته باشید هنوز باید صبر کنید. 

منبع: Nature

 

14
درباره نویسنده
دکتری تخصصی آموزش و ارتقاء سلامت/ فلوشیپ یادگیری الکترونیک/ عضو هیئت علمی دانشگاه/ همبنیانگذار سلاموز

نظرات
ثبت نظر

 • علیرضا چهارشنبه 31 مرداد 1397
  • پاسخ
  • 0
  • 2

  خیلی جالب بود.مرسی

  ارسال بستن

  نویسنده
  دکتر همام الدین جوادزاده جمعه 09 شهریور 1397
  • 0
  • 0

 • پارمین نصر پنجشنبه 29 آذر 1397
  • پاسخ
  • 0
  • 0

  خیلی عالی بود

  ارسال بستن

 • شهلا زمانی زاده چهارشنبه 24 بهمن 1397
  • پاسخ
  • 0
  • 0

  ازمطالب جالبتون خیلی استفاده می کنم موفق باشید

  ارسال بستن

salamooz loading ...