سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

زمان مطالعه 3 دقیقه

امگا3 می تواند از خس خس سینه ناشی از آسم در کودکان جلوگیری کند!


آسم در کودکان یکی از دلایل عمده انتقال و بستری شدن  آنها در بیمارستان و همچنین غیبت از مدرسه می باشد. متاسفانه اگرچه درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و می تواند تا بزرگسالی نیز به طول انجامد، اما خوشبختانه مطالعات جدید نشان می دهد که مادران باردار با مصرف مکمل های اسید چرب امگا3 در دوران بارداری، می توانند  از بروز و پیشرفت این بیماری در کودکان خود جلوگیری به عمل آورند.

 

 

یکی از این مطالعات که در ارتباط با آسم در دوران کودکی است توسط دانشگاه کپنهاگ و دانشگاه واترلو کانادا انجام شده است. در این مطالعه، 736 زن دانمارکی مورد مطالعه قرار گرفتند. در طول سه ماهه سوم بارداری به گروهی از این مادران روزانه مقدار مشخصی از مکمل روغن امگا3 به دست آمده از روغن ماهی و به گروهی دیگر یک دارونمای روغن زیتون داده شد. در هفته 24 ام بارداری و یک هفته پس از زایمان از این مادران نمونه خون گرفته شد و نتایج تایید کرد که  سطح امگا 3 در گروه اول افزایش یافته است.

 

 

بعد از تولد نوزادان، سلامت 695 نفر از آنان، در طول یک دوره پنج ساله (دوره زمانی که به طور معمول، آسم کودکان در آن پدیدار می شود) پیگیری شد. نتایج حاکی از آن بود که کودکان متولد شده از مادرانی که مکمل امگا 3 مصرف کرده بودند در مقایسه با کودکان متولد شده از مادرانی که روغن زیتون مصرف نموده بودند، به طور متوسط ​30/7 درصد کمتر به آسم مبتلا شدند.

 

 

بنابراین نتایج این مطالعه نشان می دهد که  یک رابطه قابل توجهی بین مصرف امگا 3 و ابتلا به آسم در کودکان وجود دارد که این پاسخ می تواند به دلیل خواص ضد التهابی اسیدهای چرب زنجیره بلند امگا3 و نقش کلیدی این ماده در تنظیم پاسخ ایمنی بدن انسان باشد.

منبع: New Atlas

7