سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

کشف درمانی جدید برای ایدز، آن هم از جایی که انتظارش را ندارید!


ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی (AIDS: Acquired Immunodeficiency Syndrome)، به مجموعه علائمی گفته می‌شود که در اثر آلودگی بدن به ویروس اچ ‌آی‌ وی به ‌وجود می‌آید. در این بیماری سیستم ایمنی فرد دگرگون می‌شود و آسیب‌ پذیری او نسبت به عفونت‌ها و بیماری‌ها از حالت معمول بسیار بیشتر می شود. با پیشرفت بیماری ایدز آسیب ‌پذیری فرد نسبت به بیماری‌ها تشدید می‌شود.

 

 

در تازه‌ ترین تحقیقات انجام شده بارقه های امید برای درمان ایدز ظاهر شده و مشخص شده است که سیستم ایمنی گاوها مجموعه کاملی از آنتی بادی را تولید می‌کند که توانایی نابودی ۹۶ درصد از انواع ویروس ایدز را دارد. دکتر دنیس بورتون از انستیتوی تحقیقاتی اسکریپس آمریکا بیان می دارد که آنتی بادی‌های گاو اغلب به شکل منحصر بفردی ساخته شده‌اند و بهتر از آنتی بادی‌های مشابه انسان می‌توانند به نابودی کامل پیچیده ‌ترین ویروس‌ها بپردازند.

 

 

 

به گفته این محقق، در گذشته آزمایش‌های مشابهی برای یافتن آنتی بادی ایدز بر روی موش و میمون که ساختاری شبیه انسان دارند، انجام شد و همگی به شکست انجامید، اما مجموعه ای از چندین آنتی بادی رشد کرده در بدن گاوها، راه را برای درمان این بیماری هموارتر می سازد.  

 

حتماً بخوانید: ایدز : مهمترین نکاتی که باید درباره آن بدانید

 

علت اصلی این امر را می‌توان ساختار آنتی بادی گاو دانست که شبیه سیستم ایمنی انسان نیست و از سوی دیگر گاوها دائما مجبورند تا هنگام هضم غذا با ویروس‌ها مبارزه کنند و مانع از نفوذ میکروب‌ها به روده شوند. به همین خاطر بعضی از زنجیره‌های اسید آمینه برای از بین بردن ویروس‌ها از جمله ایدز در بدن گاوها حیاتی است.

 

 

تحقیقات دانشمندان به این موضوع کمک خواهد کرد که چگونه سیستم ایمنی بدن انسان را وادار کنند تا همانند گاوها آنتی بادی تولید کند و یا از آنتی بادی تولید شده در بدن گاو برای درمان ایدز در انسان استفاده کنند.

 

6
درباره نویسنده
کارشناس بهداشت عمومی، به باور من تلاش برای سلامت جامعه یک لذت بی پایانست.

نظرات
ثبت نظر

 • سپیده سرطا‌وی (کارشناس تغذیه) یکشنبه 28 مرداد 1397
  • پاسخ
  • 0
  • 1

  خیلی جالب بود

  ارسال بستن

salamooz loading ...