سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

روغن کنجد: شاید شما هم این راز را نمی دانید!


شاید شما هم مثل خیلی ها فکر می کنید که همه روغن های گیاهی سالم و عالی هستند، خصوصاً اگر آنها را از جایی بخرید که در حضور شما این روغن ها استخراج شوند، دیگر مهر تایید بر آن می زنید. اما باید این نکته مهم را بدانید که این سبک روغن ها می توانند مشکلات خاص خودشان را داشته باشند.

 

 

یک کارشناس کنترل کیفیت مواد غذایی عنوان کرد که عمده‌ی کارگاه‌هایی که این محصولات را تولید می‌کنند، مجهز به یک دستگاه پرس جهت استخراج روغن هستند و روغن خروجی را بدون هیچ گونه عملیات تصفیه به شما عرضه می‌کنند. این درحالی هست که این روغن قبل از تصفیه، حاوی مقادیر زیادی مواد مضر مانند رطوبت، ذرات باقی مانده دانه، صمغ، اگزالات، فیتات، فلزات سنگین و مواد حساسیت زاست.

 

 

بنابراین رطوبت و ذرات دانه موجود در این نوع روغن، منجر به رشد و تکثیر انواع باکتری‌های بیماری زا می‌شود. همچنین ذرات صمغ، اگزالات، فیتات، فلزات سنگین و مواد حساسیت زای موجود، فرایند واکنش‌های نامطلوب را در این نوع روغن تشدید می‌کنند و آن را شتاب می‌دهند، بصورتی که حتی اگر روغن تولیدی در زمان تولید قابل مصرف باشد در یک دوره کوتاه چند هفته‌ای، بدون تردید غیر قابل مصرف و بیماری‌زا خواهد بود.

 

 

در نتیجه لازم هست که هنگام خرید این محصولات خیلی دقت کنید و هنگام تهیه روغن با مطالعه برچسب، به شماره پروانه ساخت و علامت استاندارد توجه داشته باشید. حواستان باشد که محصولاتی با اسید چرب اشباع کمتر، اسید چرب ترانس صفر و ایزومتر ترانس روغن پایین‌تر و به صفر نزدیکتر را خریداری کنید.

 

 

باید توجه داشته باشید که روغن های سرخ کردنی، پخت و پز و یا سالاد، هر کدام را در جای خود استفاده کنید، چون روغن های مایع مخصوص پخت و پز، تحمل حرارت بالا را ندارند و فاسد می‌شوند.

 

 

 

8
درباره نویسنده
کارشناس بهداشت عمومی، به باور من تلاش برای سلامت جامعه یک لذت بی پایانست.

نظرات
ثبت نظر
salamooz loading ...