سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

آیا مصرف بیش از اندازه ویتامین ها و مواد معدنی برای بدن عواقب بدی دارد؟


در دنیای امروزی به نظر می رسد که درون همه مواد خوراکی از بطری آب معدنی گرفته تا آب پرتقال و دیگر محصولات و مواد خوراکی، به میزان قابل توجهی از ویتامین ها و مواد معدنی وجود داشته باشد. مصرف مواد غذایی غنی شده با ویتامینها می تواند روشی کاربردی برای جلوگیری از سوء تغذیه ریز مغذی ها باشد به خصوص اگر تنوع رژیم غذایی شما در حد ایده آل و مناسب نیست.

 

 

 با این حال باید به خاطر داشته باشید که مصرف بیش از حد ویتامین ها و مواد معدنی می تواند به بدن شما آسیب برساند! بعنوان مثال مصرف بیش از حد ویتامین C و یا ماده معدنی روی می تواند باعث تهوع، اسهال و گرفتگی عضلات شکم گردد و یا مصرف بیش از حد سلنیوم می تواند به ریزش مو، ناراحتی معده و روده، خستگی و آسیب عصبی خفیف منجر شود.

 

 

با این که اکثر مردم در مصرف ویتامین ها و مواد معدنی زیاده روی نمی کنند، اما  اگر شما عادت به خوردن غلات غنی شده مثلاً در وعده صبحانه دارید و یا میان وعده های حاوی ویتامین مصرف می کنید و برای شام ماکارونی غنی شده می خورید و علاوه بر اینها یک مکمل روزانه هم مصرف می کنید،  به راحتی می توانید دریافت کننده مقادیر بیش از اندازه ای از مواد مغذی باشید.

 

 

خوشبختانه بسیار بعید به نظر می رسد که با مصرف مواد غذایی معمول و غنی نشده میزان مصرف ویتامین ها در شما از حد بگذرد. بنابراین آنچه مهم است میزان مصرف مکمل ها، غذاها و نوشیدنی های غنی شده ای که مصرف می کنید. بسیاری از مردم از این موضوع آگاه نیستند که مصرف بیش از مقادیر توصیه شده از ویتامین ها و مواد معدنی نه تنها هیچ مزیتی ندارد بلکه ممکن است برای آنها مضر هم باشد.

 

 

بنابراین اگر از قرص ها و یا شربتهای مکمل ویتامین و مواد معدنی مصرف می کنید، مراقب باشید که بیش از مقدار مورد نیاز روزانه شما نباشد. چرا که بدن انسان بر اساس سن، جنسیت و وضعیتهایی نظیر بارداری و ... نیاز به میزانهای متفاوتی از ویتامین ها و مواد معدنی دارد. 

 

 

برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، حتماً با پزشک خود درباره مکملی که مصرف می کنید، شامل ویتامین ها و مواد معدنی، و همچنین میزان مصرف خود مشورت کنید. به این ترتیب، پزشک می تواند به شما کمک کند تا به میزان لازم و در محدوده ایمن مکمل های غذایی مصرف نمایید.

 

 

اگرچه در صورتی که شما یک مولتی ویتامین ساده مصرف می کنید نیازی نیست که نگران از حد گذشتن مصرف خود باشید چرا که اکثر مولتی ویتامین ها حدود ایمنی وسیعی دارند که حتی زمانی که آنها را همراه با مواد غذایی غنی شده مصرف می کنید، باز هم آسیبی به شما نمی رسانند. با این حال هرگز بدون مشورت با یک متخصص سلامتی اقدام به مصرف مکملهای ویتامینی ننمایید.

 

6
salamooz loading ...