سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

نکات لازم برای اینکه چهارشنبه سوری ایمن و شاد داشته باشید!


پیشگیری از حوادث تلخی مانند حوادث چهارشنبه سوری، مستلزم ارتقای فرهنگ ایمنی است. متاسفانه بسیاری از والدین، بدون آگاه سازی و آموزش مناسب فرزندان‌شان، سعی می‌کنند با توسل به زور و اجبار، آنها را از کاری منع یا به کاری ترغیب کنند اما، این شیوه معمولاً با شکست همراه است. این در حالیست که آگاه‌سازی و آموزش نوجوانان و جوانان اهمیت زیادی داشته و نتیجه بهتری به دنبال خواهد داشت. 

 

 

شایع‌ترین حادثه‌ای که معمولا در چهارشنبه آخر سال رخ می‌دهد، سوختگی درجه یک (سطحی) است. البته سوختگی‌های درجه دو (شدید) و درجه سه (شدیدترین نوع سوختگی) نیز در حوادث چهارشنبه‌سوری، زیاد دیده می‌شوند. درد، تورم، تاول و قرمزی پوست از مهم‌ترین نشانه‌های سوختگی هستند. در میان نواحی مختلف بدن معمولا سوختگی دست از بقیه شایع‌تر است و پس از آن، سوختگی صورت و تنه. قطع عضو و عفونت ثانویه، دو عارضه خطرناک از میان عوارض زودرس سوختگی‌اند و اختلال اعصاب و روان، بویژه افسردگی، یکی از عوارض دیررس سوختگی است. اگر شدت سوختگی خیلی زیاد باشد، حتی گاهی ممکن است کار مصدوم به مرگ نیز بینجامد. اصابت ترکش‌های ناشی از انفجار مواد محترقه به چشم، باعث بروز آسیب‌هایی در ناحیه پلک و چشم می‌شود و گاهی حتی به نابینایی می‌انجامد. باید توجه داشت که مراجعه سریع به چشم پزشک، در صورت برخورد هر شیئی به چشم، شدت ضایعه را کاهش می‌دهد. در موارد خفیف، با انجام مراقبت‌های طبی یا انجام اعمال جراحی معمولا می‌توان بینایی فرد را بازگرداند، اما متاسفانه در موارد شدید، گاهی چاره‌ای جز تخلیه چشم باقی نمی‌ماند.

 

 

ترس ناشی از صدای انفجار، یکی از مشکلات رایج دیگر در چهارشنبه سوری است که گاهی می‌تواند با تظاهراتی مانند از حال رفتن یا احساس درد در بخشی از بدن، به ویژه قفسه سینه، همراه باشد. این ترس معمولا در کودکان، سالمندان و زنان باردار با عواقب جدی‌تری همراه است. همچنین افرادی که به بیماری‌های قلبی مبتلا هستند، گاهی ممکن است در اثر شوک ناشی از شنیدن این قبیل صداهای غیر منتظره، دچار حمله قلبی شوند.

 

 

با رعایت نکات زیر، می‌توان آمار تلخی‌های آخر سال را به حداقل رساند:

 • وجود یک کپسول آتش‌نشانی پودری در حوالی محوطه‌ای که در آن آتش روشن کرده‌اید، ضروری است. ضمن این که قبل از ترک محل، حتما باید از خاموش بودن آتش اطمینان حاصل کنید و توسط آب، باقیمانده آتش را کاملا سرد و جمع آوری کنید.

 

 

 • از نگهداری ترقه و سایر مواد محترقه در منزل پرهیز کنید و از آتش بازی در مجاورت وسایل نقلیه‌ای که حامل بنزین و مواد سوختنی هستند، اکیداً بپرهیزید.
 • از ریختن مواد سریع الاشتعال مانند نفت و بنزین بر روی آتش بپرهیزید و از حمل مواد محترقه و آتش‌گیر و انفجاری، حتی به مقادیر بسیار کم، در جیب لباس و کیف خودداری کنید.
 • از پرتاب فشفشه و موشک بر روی شاخه‌های درختان، پشت بام و بالکن منازل خودداری کنید و در صورت بروز هرگونه حریق یا حادثه‌ای، ضمن حفظ خونسردی، در اسرع وقت با 125 تماس بگیرید و نوع حادثه و نشانی دقیق محل حادثه را اطلاع دهید.
 • وقتی از فشفشه استفاده می‌کنید، دستان‌تان را باز نگه دارید و جلوی صورت‌تان بگیرید تا دچار سوختگی دست نشوید و از انداختن ظروف تحت فشار (کپسول‌ها و اسپری‌های حشره کش) به درون آتش اکیدا خودداری کنید؛ چراکه این ظروف به علت دارا بودن خاصیت انفجاری، ممکن است ذرات را به سمت خودتان پرتاب کنند و به چشم‌هایتان آسیب برسانند.
 • از آتش زدن لاستیک، هیزم و کارتن خالی در واحدهای مسکونی یا در معابر، کوچه و خیابان خودداری کنید؛ چرا که در چنین شرایطی، با تشدید آلودگی هوا، خودتان و اطرافیان‌تان را در معرض آسیب‌های تنفسی قرار می‌دهید.
 • هرگز مواد منفجره و محترقه را به طرف افراد دیگر پرتاب نکنید و به هیچ عنوان، این مواد را در ظروف شیشه‌ای یا فلزی قرار ندهید چون در صورت انفجار، ذرات شیشه یا فلز، به اطراف پرتاب شده و باعث آسیب‌های شدید خواهند شد. ضمنا هرگزاز ماده محترقه و منفجره‌ای که یک بار استفاده شده، دوباره استفاده نکنید.
 • هرگز آتش را در معابر باریک و در مجاورت پست‌های برق یا ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز و پارکینگ‌های عمومی بر پا نکنید و از برپایی آتش‌های حجیم و غیرقابل مهار نیز خودداری کنید.
 • ترقه بازی و فشفشه اگرچه ظاهرا بی‌خطرند، ولی اگر به نقاط خاصی از بدن (به ویژه صورت) اصابت کنند، باعث آسیب دیدگی‌های شدید و گاهی غیرقابل برگشت می‌شوند.
 • اگر خدای ناکرده دچار سوختگی شدید، از دویدن خودداری کنید و بلافاصله بر روی زمین بغلتید. یادتان باشد که پتو وسیله مناسبی برای خاموش کردن فردی است که لباسش آتش گرفته. آب هم همین طور، ولی هرگز از کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن مصدومی که آتش گرفته، استفاده نکنید.

 

نقش والدین و 5 توصیه

 والدین در پیشگیری از حوادث چهارشنبه‌سوری، نقش مهمی دارند. آنها می‌توانند کودکان و نوجوانان خود را با خطرهای آتش بازی آشنا کنند و به آنها بفهمانند که در مقابل مواد محترقه و منفجره، چقدر آسیب‌پذیرند. بیان برخی از تجربیات ناگوار گذشته می‌تواند سودمند باشد و بچه‌ها را هوشیارتر کند. این هشدارها حتی اگر تکراری باشند، خالی از فایده نیستند. والدین می‌توانند با توجه به توصیه‌های زیر و به کار بستن آنها احتمال بروز حوادث تلخ چهارشنبه سوری را کاهش دهند:

 

بیشتر کودکان، معمولا به دور از چشم والدین، مواد محترقه و منفجره را خریداری و در جیب، کیف یا کمد اتاق پنهان می‌کنند اما این مواد، به دلیل درجه آتش‌گیری پایین، معمولا زود مشتعل می‌شوند و گاهی خسارات جبران ناپذیری به بار می‌آورند. والدین باید علاوه بر توضیح عوارض این مواد آتش‌زا، با نظارت دقیق بر پول توجیبی کودکان و نحوه هزینه‌ کرد آن در این ایام، نظارت بیشتری بر رفتار و وسایل فرزندشان داشته باشند و مواد سوختنی و آتش‌زا را از دسترس آنها خارج کنند.

 

چهارشنبه‌سوری، سطحی از هیجان را در بیشتر کودکان و نوجوانان ایجاد می‌کند که برای آنها خوشایند و لذت بخش است و به همین دلیل، ممکن است شما به عنوان پدر یا مادر، معمولا به سختی بتوانید فرزندتان را به کلی از این تجربه هیجانی بازدارید اما، می‌توانید هیجان آنها را تعدیل و رفتارشان را مدیریت کنید و شرایطی فراهم آورید که چهارشنبه سوری برای آنها امن‌تر شود.

 

یکی از راه‌های امن‌سازی چهارشنبه سوری، این است که خطرهای بالقوه این ایام را به خوبی برای فرزندتان توضیح دهید. اگر کودک با شما همکاری کرد، او را تشویق کنید؛ اما اگر او را منع کردید و نپذیرفت، باید برایش شرط بگذارید و بهترین شرط این است که خودتان هم کنار او حضور داشته باشید و بر رفتارهایش نظارت کنید تا خطری تهدیدش نکند. اگر به هر دلیلی چنین امکانی برایتان فراهم نیست، باید حداقل یک فرد بالغ مورد اعتماد را همراه کودک‌تان بفرستید.

 

 

کبریت و مواد آتش‌زا مانند نفت و بنزین باید خارج از دسترس کودکان نگهداری شود و هرگز نباید به کودکتان اجازه دهید با آتش زدن بوته، هیزم و امثال آن در محیط خانه یا پارکینگ، جان خود و دیگران را به مخاطره اندازد.

 

در پایان شب، بقایای مواد آتش بازی را به سرعت جمع نکنید و حتما برای این کار، حداقل 15 تا 20 دقیقه صبر کنید و بعد از این مدت، آنها را در یک سطل آب بریزید و دور بیندازید. قبل از ترک محل، حتما از خاموش شدن آتش مطمئن شوید.

 

 

برگرفته از ایسنا

5
درباره نویسنده
پرستار و علاقه مند به آموزش سلامت.

نظرات
ثبت نظر

 • علی اکبر چهارشنبه 29 اسفند 1397
  • پاسخ
  • 0
  • 0

  واقعاً ای کاش همه والدین به این نکات دقت داشته باشند. خسته نباشید.

  ارسال بستن

salamooz loading ...