سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

7 هزار مورد جدید سرطان روده بزرگ در هر سال: از سرطان روده بزرگ چه می‌دانید؟


به گزارش معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت: سرطان روده بزرگ، سومین سرطان شایع در جهان پس از سرطان ریه  و پستان و سومین سرطان شایع در ایران پس از سرطان پستان و معده است. هر سال 1.5 میلیون بیمار جدید به تعداد مبتلایان سرطان روده بزرگ در جهان اضافه می‌شود و 700 هزار مبتلا به این نوع سرطان، جان خود را از دست می‌دهند. در ایران نیز سالانه  7 هزار مورد جدید سرطان روده بزرگ در کشور بروز می‌یابد و 4 هزار نفر در ایران جان خود را بر اثر این سرطان از دست می‌دهند. تعداد بالای مرگ و میر بر اثر سرطان روده بزرگ  در جهان و ایران در حالیست که این بیماری در صورت تشخیص در مراحل اولیه تا 90 درصد قابل درمان است.

 

 

 عوامل خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ: 

تغذیه ناسالم (مصرف زیاد گوشت قرمز، گوشت فراوری شده، مصرف کم سبزیجات، میوه تازه و غلات)، کم تحرکی، چاقی و اضافه وزن، سن (90  درصد مبتلایان به سرطان روده بزرگ را افراد  بالای 50 سال تشکیل می‌دهند)، نژاد و قومیت، سابقه فردی در داشتن پولیپ روده، سابقه خانوادگی سرطان کولون یا پولیپ های پیشرفته (افراد با سابقه خانوادگی این سرطان، 2 تا 3 برابر سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.)، سابقه فردی سایر سرطان‌ها، سابقه مواجهه شکم با تشعشعات رادیویی، سابقه دریافت پیوند اعضا، ابتلا به دیابت، مصرف سیگار و الکل، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان  از عوامل خطر ابتلا به سرطان  روده  بزرگ هستند و افرادی که تعداد بیشتری از این عوامل را دارند، بیشتر در معرض خطرابتلا به این بیماری قرار دارند.

 

 

علائم و نشانه های ابتلا به سرطان روده بزرگ:

خونریزی مقعد، تغییر در عادات اجابت مزاج، کاهش وزن به دلیل ناشناخته، درد مستمر در شکم و ناحیه لگن و کم خونی از علائم سرطان روده بزرگ است.

 

 

نکته: پولیپ‌های روده بزرگ (تکه های گوشتی برآمده از پوشش داخلی روده بزرگ) که در سنین بالای 50 سال شایع ترند و در ابتدا ممکن است هیچ ناراحتی ایجاد نکنند، در صورت عدم درمان و خروج پولیپ‌ها، می توانند به سرطان روده بزرگ تبدیل شوند و هرچه اندازه پولیپ‌ها بزرگتر و تعدادشان بیشتر باشد، میزان بدخیمی آنها نیز ممکن است بیشتر شود.

 

 

سرطان روده بزرگ چطور تشخیص داده می‌شود؟

تمام افراد بالای 50 سال، افراد بالای 40 سال دارای سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ ، افرادی که در خانواده آنها نشانگان سرطان کولون (روده بزرگ) مطرح است نیازمند غربالگری دوره‌ای منظم  شامل تست خون مخفی در مدفوع، کولونوسکوپی یا سیگموئیدسکوپی، سی تی کولونوگرافی، باریم انما و ... هستند و غربالگری دوره‌ای منظم در پیشگیری از سرطان روده بزرگ و تشخیص زودهنگام آن در صورت ابتلای فرد، بسیار مهم و تاثیرگذار است. اگر سن بیش از 40 سال دارید به شما توصیه می‌کنیم در ملاقات بعدی که با پزشک خود دارید از او بخواهید که در صورت نیاز برای شما انجام آزمایش غربالگری این بیماری را صورت دهد.

 

 

نکته: مصرف روزانه  یک عدد قرص آسپرین توسط افراد بالای 50 سال بر اساس شواهد قوی علمی و نیز غربالگری دوره ای منظم از روش های مهم پیشگیری از سرطان روده بزرگ به شمار می‌آید.

 

 

 

10
salamooz loading ...