سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

به بهانه ی نامی که بر آخرین روز اردی بهشت نهاده شد...تصمیمی که شاید تو را منجی کند!


نفس می کشید و تنش گرم بود، قلبش میزد، من اما یخ کرده بودم. خون منجمد شده ام انگار که جریان نداشت.

 

به تن او روی آن تخت در محاصره تمام دستگاه ها و مانیتورها خیره شدم، حرف های تیم پزشکان در سرم می چرخید...

 

بهت آور بود. گفتند مرگ مغزی! و برای من که با علم بیگانه نبودم انگار تمام اطلاعاتم از ذهنم پرید و سعی داشتم از معنای واژه مرگ مغزی فرار کنم.

 

پزشک دیگری ادامه داد: مرگ مغزی به این معنی است که خون رسانی به مغز متوقف شده و مغز تمام کارکرد خود را از دست داده، دچار تخریبی غیر قابل بازگشت شده....اگر دم و بازدمی هست از همین دستگاه ونتیلاتور است اما تا همین جا نگفت. حرف های مبهوت کننده اش به جملاتی در باب انسانیت و عشق و مهر بی نهایت او رسید که یک سالی میشد کارت اهدا عضو داشت....بدون گفتن کلمه ای از اتاق پزشکان خارج شدم و حالا در کنار تختش نشسته بودم و کتاب شعر مورد علاقه اش در دستم بود صفحه ای را باز کردم شعری از شاملو...تو بزرگی مثِ شب ...

 

اگه مهتاب باشه یا نه تو بزرگی مثِ شب ...خود مهتابی تو اصلا خود مهتابی تو...

 

او حتی بعد از رفتن هم بود و مهر می ورزید، با تک تک سلول هایش بخشنده بود! انتخابش را کرده بود...

 

نکاتی در باب اهدا عضو:

  • مرگ مغزی حالتی است که در آن کارکرد مغز به طور کامل از بین رفته و با کما و زندگی نباتی متفاوت است. در این حالت امکان ادامه حیات وجود ندارد.

 

  • اگر فردی که  دچار مرگ مغزی شده در زمان حیات برای اهدا اعضایش رضایت داده باشد و کارت اهدا داشته باشد برای اهدا اعضا نیازی به  اخذ اجازه از خانواده اش نیست.

 

  • برای تایید مرگ مغزی و افتراق آن از سایر ضایعات مغزی، تیمی از پزشکان متخصص با نهایت دقت و بر اساس شواهد پزشکی تصمیم خواهند گرفت.

 

  • برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت اهدا  و برای ثبت نام در سامانه اهدا عضو اینجا را کلیک کنید. 
3
درباره نویسنده
متولد بهاری که دوستدار کتاب،یادگیری و آموزش دادنه.بیهوشی میخونه پس دردها رو میفهمه و برای التیام شون تلاش میکنه.شعار مورد علاقه: درسته که نمیتونیم به زندگی مون روزای بیشتری بدیم اما به روزامون میتونیم زندگی بیشتری بدیم.

نظرات
ثبت نظر
salamooz loading ...