سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

اهدای عضو، اهدای زندگی...


 

ای آنکه رسم امانت داری میدانی!... بیا تا عادت به رسمی تازه کنیم... بیا تا از گلزار عافیت تنها گل نفس را برچینیم...و هدیه دهیم به تلخ ترین لبخند کودکی... که در زندگی رنجبارش تنها عضوی کم دارد...

 

هرگاه کسی باعث بقای نفسی شود مانند آنست که باعث نجات جان تمام انسان ها شده است. "سوره مبارکه مائده آیه ٣٢"

 

سالانه ٥ تا ٨ هزار فرد دچار مرگ مغزی مي شوند كه نيمی از آنها قابليت اهدا و بخشش عضو را دارند. در مرگ مغزی، خون‌رسانی به مغز متوقف شده، اکسیژن‌رسانی به آن انجام نمی‌شود. مغز تمام کارکرد خود را از دست می‌دهد و دچار تخریب غیرقابل برگشت می‌شود. اگرچه پس از مرگ مغزی اعضای دیگر از جمله قلب، کبد و کلیه‌ها هنوز دارای عملکرد هستند، اما به تدریج در طی چند روز آینده، از کار خواهند افتاد. بر اساس آمار موجود در حدود ٢٥ هزار نفر در ليست انتظار دریافت عضو هستند كه تنها راه نجاتشان دريافت عضو است...

 

متاسفانه اين روز ها هر ٢/٥ ساعت يك ايراني در این ليست انتظار اهدا اعضاء، جان خود را از دست می دهد!

 

در واقع تنها راه ادامه حیات برای بیماران مبتلا به نارسایی پیشرفته قلب و کبد و بهترین درمان برای مبتلایان به نارسایی کلیه، پیوند عضو می باشد و متاسفانه در هر سال تعداد زیادی از این بیماران نیازمند به پیوند عضو از بین میروند...

 

این در حالیست که هرکس و در هر سن می تواند در صورت بروز مرگ مغزی و با رضایت بستگان، اهداء کننده عضو یا بافت باشد. اعضای قابل اهدا کلیه ها، کبد، قلب، ریه، لوزالمعده، روده، هستند.

 

حتی بافت هایی چون قرنیه، استخوان، سیاهرگ، غضروف، دریچه های قلبی؛ پوست و تاندون نیز قابل اهداء می باشند.

 

هر یک بخشنده عضو مي تواند به طور بالقوه جان ٨ نفر را نجات دهد (1=8) و اين به غير از بخشش نسوج است كه ارتقاء دهنده ی كيفيت زندگي تعداد كثيری از انسان ها است.

 

 یکایک شما عزیزان می توانید در زندگی هزاران فردی که در لیست انتظار پیوند عضو قرار دارند، تفاوت ایجاد نمایید.  مهمترین اقدامی که بمنظور ارتقاء فرهنگ اهداء عضو می توانید انجام دهید این است که در مورد اهمیت اهداء عضو و تأثیر آن بر زندگی افراد گیرنده عضو با عزیزان خود صحبت کنید و آنها را نیز به اهداء زندگی تشویق نمایید. 

 

اگر تا بحال فرم اهدای عضو را پر نکرده اید، می توانید فرم رضایت از اهداء عضو پس از مرگ را تکمیل کرده و کارت اهداء عضو را دریافت نمایید.

 

تنها با ثبت نام و داشتن یک کارت ساده میتوانید در وجود دیگری بتپید و زندگی را بعد از خود به دیگری ببخشید...

 

یادمان باشد که هرکدام از ما ممکن است روزی به جای یکی از افراد نیازمند دریافت عضو باشیم. 

 

برای ثبت نام و دریافت کارت اهداء عضو، اینجا  را کلیک کنید.

 

4
درباره نویسنده
نویسنده هم اکنون در رشته ی خانوادگی(!!) علوم آزمایشگاهی در بندر زیبای بوشهر به تحصیل مشغول است، البته ساکن شیراز است. وی شدیدا دوستدار طبیعت و حیوانات می باشد. همچنين به انجام کار های جدید و نو در هر حیطه ای خصوصا علم و آزمایشگاه علاقه ای وصف نشدنی دارد!
دیگر نوشته های  سارا افشار

نظرات
ثبت نظر
salamooz loading ...