سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

آقایان بخوانند: 15 نشانه ی سرطان که آنها را نادیده می گیرید!


شاید شما فردی هستید که به تغذیه خود اهمیت می دهید و حتی ورزش جزئی از فعالیت های روزانه شما به شمار می آید، اما احتمال دارد شما هم مانند خیلی از مردان دیگر، مراجعه به پزشک جزئی از فعالیت های اولویت دار شما محسوب نشود. این موضوع می تواند چالش برانگیز باشد اگر باعث شود نشانه های زودهنگام برخی بیماری های جدی مانند سرطانها را نادیده بگیرید و این بیماری ها در صورت بروز در شما، به موقع تشخیص داده نشوند. چراکه یکی از بهترین راههای مقابله و کلید موفقیت در درمان این دسته از بیماری ها، تشخیص زودرس آنها می باشد.

از آنجاکه نشانه های اولیه اغلب سرطان ها بسیار خفیف و ناچیز هستند، در نتیجه عدم آگاهی از آنها می تواند منجر به این شود که این دسته از بیماری ها گاهاً بسیار دیر تشخیص داده شوند.  

در اینجا به 15 مشکلی که برخی از آنها ارتباط قوی با بروز برخی سرطان ها در آقایان دارد، اشاره می کنیم. آشنایی با این نشانه ها می تواند برای سلامتی شما و شناسایی مشکلات سلامتی شما در مراحل اولیه بسیار سودمند باشد. 

 

 مشکل در دفع ادرار

بسیاری از مردان با بالا رفتن سن در آنها، مشکلات ادراری پیدا می‌کنند. مواردی مانند:

  •   تکرر ادرار خصوصاً در هنگام شب
  •   احساس فوریت و یا نیاز فوری برای دفع ادرار یا نشت ادرار
  •   مشکل در شروع ادرار یا کاهش جریان ادرار
  •   احساس سوزش در هنگام دفع ادرار

این علائم معمولاً در‌صورت بزرگی پروستات رخ می‌دهند ولی می‌توانند ناشی از سرطان پروستات نیز باشند. در صورت بروز این علائم به پزشک خود مراجعه کنید، او می تواند با معاینه به بررسی مشکل بزرگی پرستات در شما بپردازد و یا ممکن است برای بررسی و اطمینان از نظر سرطان پروستات، انجام آزمایش PSA را برای شما در خواست نماید. 

 

تغییر در بیضهها

اگر متوجه توده و یا هرگونه تغییری در بیضه‌هایتان شدید، در اولین فرصت برای بررسی آن اقدام کرده و به پزشک مراجعه کنید. این را به یاد داشته باشید که برخلاف سرطان پروستات که رشد آرامی دارد، سرطان بیضه می تواند خیلی سریع پیشرفت کند. جهت بررسی وضعیت شما، معاینه فیزیکی، آزمایش خون و سونوگرافی روش های تشخیصی احتمالی خواهد بود. 

 

خون در مدفوع

این نشانه می‌تواند از اولین نشانه‌های سرطان مثانه، کلیه یا کولون باشد. حتی در‌صورت عدم وجود دیگر نشانه‌های سرطان، حتماً به هر خونریزی غیرعادی توجه داشته باشید، هرچند که به احتمال زیاد این نشانه می تواند ناشی از مشکلاتی دیگر مانند هموروئید یا عفونت ادراری نیز باشد، اما یادتان باشد که بازهم، درمان علت آن حائز اهمیت می باشد.

 

تغییرات پوستی

اگر متوجه هرگونه تغییری در اندازه، شکل و رنگ یک خال یا سایر لکه‌های پوستی خود شدید و یا لکه‌های جدیدی در پوست شما ایجاد شد، حتماً به پزشک مراجعه کنید چراکه اینها نیز از نشانه‌های احتمالی و معمول سرطان پوست به شمار می آیند.

 

تغییرات در غدد  لنفاوی

بزرگی و تورم دردناک غدد لنفاوی (غدد لنفاوی در تمام قسمتهای بدن وجود دارند. این غدد معمولا بشکل گروهی در کنار هم قرار میگیرند که نمونه هایی از آنها را میتوان در گردن، زیر بغل و کشاله ران لمس نمود) نشاندهنده آن است که در بدن شما اتفاقاتی در حال رخ دادن است و اغلب بیانگر درگیر شدن سیستم‌ ایمنی بدنتان با یک بیماری جزئی (مثل یک سرماخوردگی و یا عفونت گلو) تا موارد جدی مانند سرطان می باشد.  در واقع برخی سرطان ها نیز باعث این تغییرات می‌شوند. بنابر توصیه ی متخصصین در صورت بروز هرگونه بزرگی و تورم و یا دردناکی که در غدد لنفاوی حس کردید که طی ۲ تا ۴ هفته بهتر نمی‌شوند، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

 

مشکل در بلع

این مشکل ممکن است گهگاهی در شما بروز یابد، که در این صورت جای نگرانی چندانی وجود ندارد. اما اگر این مشکل اغلب برای شما رخ می‌دهد و به ویژه اگر همراه با استفراغ و کاهش وزن بود، حتماً نیاز به بررسی دارد.

 

 سوزش سردل

سوزش سردل مشکلی است که در بسیاری موارد با تغییر در رژیم غذایی، عادات نوشیدن و یا کنترل استرس می‌توانید آن را برطرف کنید.اما اگر با رعایت این موارد مشکلتان همچنان باقی ماند، حتماً برای بررسی آن به پزشک مراجعه کنید. چراکه مشکل سوزش سردل که با اصلاح رژیم غذایی بهبود نمی یابد و یا حتی  بدتر می‌شود، می‌تواند نشانه ای از ابتلا به سرطان معده یا مری باشد. همچنین تداوم سوزش سردل می‌تواند به پوشش مری آسیب رسانده و منجر به ایجاد بیماری مری بارت یعنی وضعیتی که در آن بافت پوشاننده‌ی مری با بافتی مشابه بافت پوشاننده‌ی روده، جایگزین می‌شود، می گردد.  گاهاً مری بارت با افزایش خطر ابتلا به سرطان مری در ارتباط است. 

 

تغییرات دهانی

اگر سیگار می‌کشید و یا تنباکو مصرف می کنید، داخل دهان و یا روی لب های خود را از نظر وجود لکه‌های زرد، خاکستری، سفید یا قرمز روشن بررسی کنید. همچنین مراقب آفت های زبان و دهان که بیش از 2 الی 3 هفته درمان نشوند و مدت طولانی تکرار شوند نیز باشید، چراکه ممکن است نشانه سرطان دهان باشد.

 

کاهش وزن بی‌دلیل

آیا شلوارتان برایتان کمی گشاد شده است؟ این اتفاق بدون تغییر رژیم غذایی و تمرینات ورزشی، می‌تواند ناشی از تاثیرات استرس و یا مشکل تیروئید باشد. اما یادتان باشد که کاهش وزن ۵ کیلو یا بیشتر، عادی نیست و نیاز به بررسی دارد. اگرچه اکثر کاهش وزن‌های ناخواسته سرطان نیستند ولی می‌تواند نشانه ای از بروز سرطان های پانکراس، معده و یا ریه باشد. بنابراین در صورت بروز این مشکل به پزشک خود مراجعه کنید. روش هایی چون آزمایش خون و تصویربرداری داخلی مانند سی‌تی اسکن یا PET Scan برای تشخیص بکار گرفته می شود.

 

تب

تب معمولاً نشانه بدی نیست و در واقع به معنای مبارزه بدن شما با عفونت است ولی اگر تب به مدت زیادی طول بکشد و غیر قابل توجیه باشد، می تواند نشانه ی بیماری جدی مانند لوسمی و یا سرطان خون باشد. بنابراین در این صورت باید جزئیات سوابق پزشکی بیمار تهیه گردد و یک معاینه فیزیکی برای بررسی علل احتمالی انجام شود.

 

تغییرات پستانی

تنها در سال 2017، 2470 مورد سرطان پستان در مردان تشخیص داده شده است. این درحالیست که معمولاً این نوع سرطان در مردها مورد توجه قرار نمی‌گیرد و توده‌های پستانی در آن‌ها نادیده گرفته می‌شود. بنابراین تشخیص این سرطان در آنها معمولاً دیر هنگام صورت می گیرد. اما توجه داشته باشید که تشخیص زودهنگام، کلید موفقیت در درمان است.

 

 خستگی

بسیاری از انواع سرطانها باعث ایجاد إحساس خستگی عمیقی می‌شوند که با استراحت بهتر نمی‌شود. توجه داشته باشید که این حالت متفاوت از خستگی ناشی از فعالیت زیاد و یا یک هفته ی پر کار می‌باشد. بنابراین اگر این خستگی زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار داده است، باید به دنبال علت و راه درمان باشید.

 

سرفه

اگر سیگار نمی کشید بروز سرفه های جزئی چندان نگران کننده نیست و معمولاً خیلی طول نمی کشد و از بین می رود. اما اگر سرفه ی خونی داشتید و یا دچار تنگی نفس شدید، خصوصاً اگر سیگار می کشید در مراجعه به پزشک تاخیر نکنید. چراکه این نشانه ها، از علائم شایع ابتلا به سرطان ریه است.

 

درد
سرطان، علت عمده دردها نیست اما هر درد غیرقابل توضیح که بیش از یک ماه طول کشیده باشد، نباید نادیده گرفته شود و نیاز به بررسی دارد. در واقع تداوم درد می‌تواند اخطاری برای سرطان استخوان، مغز یا دیگر سرطان‌ها باشد، به ویژه برای آن‌ دسته از سرطان‌هایی که گسترش یافته اند و متاستاز داده‌اند. 

 

شکم درد همراه با افسردگی
این مورد معمولاً به ندرت رخ می دهد اما، درد شکم همراه با افسردگی می‌تواند نشانه سرطان پانکراس باشد. اگر سابقه خانوادگی سرطان پانکراس را دارید،  به این موضوع بیشتر توجه کنید.

  

 

منبع: WebMD

10
salamooz loading ...