سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

رژیم گیاهخواری را امتحان نکرده اید؟! این مقاله نظر شما را تغییر خواهد داد!


یک رژیم غذایی گیاهخواری صحیح می تواند به مراتب از رژیم غذایی معمول ما بهتر باشد! به دانش امروزی این نوع رژیم غذایی در پیشگیری و حتی بهبود بیماریهای قلبی عروقی و کاهش خطر ابتلا به سرطان نقش جالب توجهی دارد. رژیم غذایی گیاهی و کم چرب تاثیرگذارترین راه برای توقف روند بیماری گرفتگی عروق قلبی است. در این مقاله با 13 دلیل قانع کننده برای انتخاب رژیم غذایی گیاهخواری آشنا شوید.

 

مواد غذایی مفید بیشتری دریافت می کنید!

 

یک باور معمول اما اشتباه این است که با انتخاب رژیم غذایی گیاهی برخی از مواد مغذی لازم بدن تامین نخواهد شد. نکته اینجاست که اگر در انتخاب رژیم غذایی گیاهی خود دقت نظر کافی را داشته باشید، همه ی آنچه که بدن شما برای داشتن سلامت بهینه نیاز دارد را می توانید دریافت کنید. گیاهان دارای پروتئین های طبیعی بسیار هستند و همچنین سرشار از ویتامینها مورد نیاز بدن.

 

 از ورود مواد شیمیایی مضر به بدن خود جلوگیری می کنید!

بیش از 2000 دارو از جمله استرول ها، آنتی بیوتیک ها و هورمون های رشد وجود دارد که در تولید غذاهای بسته بندی و پرورش حیوانات بکار برده می‌شود که مصرف آنها توسط انسان باعث میشود اثرات این مواد شیمیایی در بدن برای مدتها باقی بمانند. زمانی که رژیم غذایی گیاهخواری داشته باشید از خطر این مواد در امان می مانید!

 

وزن خود را کنترل می کنید!

آیا می دانید به طور متوسط گیاهخواران حدود ۲۰ کیلوگرم  کمتر از گوشت خواران وزن دارند؟؟ بنابراین داشتن یک رژیم غذایی گیاهی و خوردن وعده های غذایی گیاهی می تواند شما را سالم نگه دارد و مانع افزایش وزن شما شود و انرژی شما را افزایش دهد.

 

دستگاه گوارش خود را پاکسازی می کنید!

مواد غذایی گیاهی به خاطر داشتن فیبر بالا به هضم راحت غذا کمک می‌کنند. مصرف رژیم غذایی پر فیبر باعث احساس سبکی در دستگاه گوارش شده و از دچار شدن به یبوست هم رهایتان می کند. در خصوص یبوست و راه حل رهایی از آن می توانید این مقاله را نیز در سلامگ مطالعه کنید: نسخه هایی ساده برای مهار یبوست

 

 گوشت و چربی عامل بسیاری از بیماری های مزمن و جدی هستند! 

تحقیقات نشان داده است که غذا های گیاهی کمتر از غذاهای گوشتی باعث ابتلا به بیماری های از جمله: سرطان، دیابت، فشار خون و بیماریهای قلبی می شود.

 

پر انرژی تر و شاداب تر می شوید! 

خوردن غذاهای گیاهی علاوه بر اینکه باعث می‌شود معده به راحتی بتواند غذا را هضم کند و احساس سنگینی بعد از خوردن غذا را تجربه نکنید؛ بدن شما را برای تحرک بیشترآماده نگه می دارد. این احساس سبکی و شادابی را نه تنها در جسم بلکه در ذهن و روان خود هم احساس خواهید کرد بطوریکه حتی کیفیت خواب شما نیز بهبود خواهد یافت.

 

کالری کمتری دریافت می کنید!

در حال حاضر غذاهای خوشمزه گیاهی، کم کالری و کم چرب هستند. رژیم های گیاهی شامل سبزیجات، میوه، غلات و حبوبات هستند و برای کاهش وزن نیز مناسبند. گیاهخوار شدن باعث می‌شود تناسب اندام خود را براحتی حفظ کنید.

 

جوانتر از سن تقویمی خود خواهید بود!

 

اخیراً یک مطب در مجله پزشکی بریتانیا منتشر شده است که در آن نوشته شده افراد گیاهخوار ۶ سال بیشتر از افراد گوشت خوار عمر می‌کنند. رژیم های غذایی گیاهی، فیبر و آنتی اکسیدان و ویتامین های ضروری و مواد معدنی بدن را فراهم می کنند. دریافت این مواد غذایی باعث خوش آب و رنگتر شدن پوست و حتی سلامت روان بهتر نیز خواهد شد.

 

کارکرد مغز خود را بهبود خواهید داد!

 

طبق مطلب منتشر شده در مجله پزشکی بریتانیا خوردن غذاهای گیاهی و گیاهخواری در کودکی باعث افزایش آی کیو (IQ) در دوران بزرگسالی می‌شود.

 

 

 به محیط زیست کمک می کنید!

حتما شنیده اید که رژیم غذایی گیاهخواری باعث حفظ محیط زیست می شود. دلیل آن بسیار ساده است. برای تولید یک پرس چلوکباب دستکم 4800 لیتر آب مصرف می شود. کافیست این عدد را با میزان آب لازم برای تولید هندوانه بعنوان یکی از پرمصرفترین محصولات زراعی مقایسه کنید که تنها 500 لیتر آب به ازای هر کیلوگرم آن مصرف می شود. به طور میانگین تولید پروتئین گیاهی 15 برابر کمتر از نوع جانوری آن آب مصرف می کند. در این دوران کم آبی همه ی ما می توانیم نقطه اثر مثبت باشیم.

 در واقع رژیم غذایی گوشتی باعث شده تا در سراسر دنیا جنگلها و مراتع بسیاری تنها برای تولید فرآورده های گوشتی تبدیل به مزارع تولید غذای دام شوند و کاملا روشن است که جنگل زدایی چه آسیبهای بی شماری برای حیات روی سیاره ی زمین دارد. آلودگیهای ناشی از حمل و نقل و همچنین تولید گازهای گلخانه ای در اثر پرورش دام را هم به این موارد اضافه کنید.

 

 به پایان یافتن گرسنگی در جهان کمک می کنید!

 

در دنیای امروز بیش از 1 میلیارد نفر در گرسنگی به سر می برند. این درحالیست که محصولات کشاورزی که می تواند غذای بیش از 6.3 میلیارد نفر از ساکنان زمین را تامین کند بعنوان علوفه برای تغذیه دام و تولید فرآورده های گوشتی مصرف می شود.

 گوشتخواری با طبیعت بدن انسان سازگار نیست. (نمونه بارز آن اینست که انسان نمی‌تواند بدون پختن، گوشت بخورد.) و از این رو موجب بروز بیماری های مختلف  از جمله بیماری های سیستم گوارش، آلرژی ها، بیماری های قلبی و عروقی و انواع سرطان ها می شود. در حالی که انتخاب یک رژیم غذایی گیاهی مناسب، می‌‌تواند سلامتی ما را تضمین کرده و ما را از بیمار شدن و مصرف دارو مصون نگاه داشته و باعث طول عمر شود.

البته همواره به خاطر داشته باشید که برای داشتن رژیم غذایی گیاهی تضمین کننده سلامتی خود، حتما با یک متخصص تغذیه گفتگو کنید.

آرزوی ما تندرستی و شادابی شماست...

5
salamooz loading ...