سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

با سیب زمینی جوان تر و زیباتر شوید


 برای حفظ سلامتی و زیبایی خود هرگز سیب زمینی را دست کم نگیرید. سیب زمینی برای پر کردن صورت، از بین بردن جوش های صورت، از بین بردن پف زیر چشم و کاهش سفیدی موها می تواند مفید باشد. 

 

آب سیب زمینی برای پر کردن صورت

به مدت ۲ هفته بدون اینکه تغییر خاصی را در رژیم غذایی خود ایجاد کنید، هر روز، آب ۲ تا ۳ عدد سیب زمینی متوسط  را مصرف کنید. آب به دست آمده را باید خوب هم بزنید و پس از گرفتن بلافاصله مصرف کنید. متخصصان پوست، معتقدند مصرف آب سیب زمینی برای پر شدن صورت مفید است.

 

علاوه بر آن به گفته متخصصان، سیب زمینی دارای میزان زیادی آنتی اکسیدان از جمله پلی فنولز طبیعی است که نوعی ریز ماده مغذی محسوب می شود و در بسیاری از گیاهان یافت می شود. دلایل زیادی نشان می دهد که سیب زمینی نقش مهمی در عملکرد سلول و کاهش عفونت دارد. هرچه سیب زمینی تازه تر باشد، میزان مواد مغذی و ویتامین C آن بیشتر است. سیب زمینی حاوی ویتامین B6 نیز است. پوست سیب زمینی هم سرشار از ویتامین ها و موادمعدنی است، بنابراین سیب زمینی را با پوست مصرف کنید. از استفاده سیب زمینی سبز یا جوانه زده پرهیز کنید زیرا سمی هستند.

 

  

برای از بین بردن جوش های صورت

آب سیب زمینی التهاب، سوزش، خارش، جوش، زخم و کبودی را کاهش می دهد. پالپ سیب زمینی را با آب لیمو مخلوط کنید و روی قسمت های مورد نظر قرار دهید. می بینید که جوش روی صورت، کمی پس از استفاده از این روش کوچک تر می شود. قرار دادن برش های سیب زمینی به جای پالپ سیب زمینی موثر تر است.

 

ماسک سیب زمینی برای از بین بردن پف زیر چشم و خط های دور چشم

اگر به ندرت دچار پف زیر چشم می شوید اما چشم هایتان خسته است و سیاهی دور چشم و بینی شما دیده می شود، هر شب برش های سیب زمینی را روی چشم ها قرار دهید. پف چشم به علت باز شدن رگ های کوچک خونی به وجود می آید. آب سیب زمینی خاصیت تسکین دهنده و خنک کننده دارد. با خنک کردن دور چشم ها، رگ های خون در پوست منقبض می شود؛ اما به علت نشاسته ای که دارد هنگام استفاده از آن مراقب باشید داخل چشم نرود. سیب زمینی حاوی آنزیمی است که به عنوان سفید کننده طبیعی عمل می کند و باعث روشن شدن پوست می شود. به مرور زمان لکه هایی که بر اثر نور خورشید به وجود می آید و قسمت سیاه دور چشم، کم رنگ می شود. به باور متخصصان پوست برای نتیجه گرفتن از این روش، نیاز به زمان است.

 

سیب زمینی رنده شده و مخلوط شده با آب یک عدد لیمو را به صورت بمالید و اجازه دهید 10 دقیقه بماند. حس خوبی می دهد. جمع شدن پوست را می توانید احساس کنید. اما آیا واقعاً چین و چروک های اطراف چشم ها را از بین می برد؟ ویتامین C از پوست در برابر آسیب های محیطی محافظت می کند آنتی اکسیدان موجود در سیب زمینی، رادیکال های آزاد را جذب می کند و مانع فعالیت می شود. رادیکال های آزاد با آسیب رساندن به سلول ها باعث پیری پوست می شود، هر چند که شاید ویتامین C و آنتی اکسیدان به اندازه کافی اثرگذار نباشد و با این روش اگرچه ممکن است تمام مشکلات پوست برطرف نشود اما، احساس می کنید پوستتان جمع و نرم شده است.

 

 

پوست سیب زمینی برای کاهش سفیدی مو

برای کاهش سفیدی موها می توانید پوست ۵ عدد سیب زمینی را در ۲ لیتر آب به جوش بیاورید و بگذارید روی حرارت کم بجوشد؛ سپس پوست آن را دور بیندازید. پس از شستن مو با شامپو و نرم کننده، آب پوست سیب زمینی را روی موها بریزید و پس از ۲۰ دقیقه شست و شو دهید. این کار علاوه بر کاهش تراکم موهای سفید، آن ها را نرم و لخت می کند.

 

12
salamooz loading ...