سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

ریزه‌کاریهای زبان بدن در افرادی که عینک می زنند!


اغلب وسایل ساخته شده به دست بشر،  به او این امکان را می دهد تا توسط آنها، ژست ها و حالات نمایانی را به اجرا بگذارد و این به خصوص در مورد افرادی که عینک می زنند، صحت دارد. یکی از علائمی که بسیار رایج است، قرار دادن دسته عینک در دهان می باشد.

 

  

 

به نقل از " دزموند موریس" حرکت بردن شیء به لب و قرار دادن آن در دهان، تلاشی است که برای زنده کردن امنیتی که شخص در زمان کودکی هنگام مکیدن پستان مادر تجربه کرده، از این رو حالت عینک در دهان، اساساً یک حالت اطمینان بخش می باشد. افراد سیگاری به همین دلیل از سیگار استفاده می کنند و کودک نیز به همین علت انگست شست خود را می مکد.

 

حالت ایجاد تاخیر یا تعویق در تصمیم گیری

حالت عینک در در دهان می تواند برای ایجاد تاخیر در تصمیم گیری به کار رود. مشاهده ی مذاکرات و معاملات، نشان داده است که از این علامت اغلب در پایان یک مذاکره و زمانی که از شخص  خواسته می شود تا تصمیم بگیرد، استفاده می شود. روش دیگری که افراد عینکی برای ایجاد تاخیر از آن استفاده می کنند، برداشتن عینک از چشم و تمیز کردن آن می باشد. هنگامی که این علامت پس از درخواست تصمیم گیری دیده شود، بهترین گزینه سکوت و فرصت دادن به طرف مقابل است.

 

حرکت هایی که پس از این علامت " تاخیر" نمایان می شوند، نشاندهنده ی قصد و تصمیم فرد هستند و یک معامله گر هوشیار با مشاهده ی آنها می تواند با استفاده از یک واکنش مناسب، امکان دست یافتن به نتایج مطلوب را برای خود افزایش دهد. به عنوان مثال اگر شخصی عینک خود را مجدداً به چشم گذارد، اغلب نشانه ی این است که می خواهد حقایق را دوباره ببیند، در حالی که برداشتن عینک از صورت و بستن دسته های عینک و کنار گذاشتن آن نشان دهنده ی قصد فرد براى ختم مکالمه و اینکه  او نمی‌خواهد دیگر به حرف‌های شما گوش دهد، است. اگر شخصی عینک خود را روی صورت خود به عقب بدهد، نیز می تواند نشاندهنده ی آن باشد که وی می‌خواهد حقایق را دوباره ببیند.

 

 

نگاه کردن از بالای عینک

بازیگران فیلم های سینمایی که در طی دهه های 1920 و 1930 ساخته شده اند، از علامت نگاه کردن از بالای عینک برای به تصویر در آوردن یک شخص انتقاد کننده یا کسی که عادت به قضاوت دیگران دارد، مانند مدیر یک مدرسه استفاده می کردند. اغلب اوقات شخص ممکن است عینک مطالعه به چشم داشته باشد و از بالای عینک به دیگران نگاه کند. دریافت کننده چنین نگاهی ممکن است احساس کند مورد انتقاد یا قضاوت قرار گرفته است. نگاه کردن از بالای عینک به دیگران می تواند یک اشتباه بزرگ باشد، زیرا باعث می شود شنونده به طور اجتناب ناپذیر به حالت دست به سینه شود، پاها را روی هم بیندازد و یک رفتار منفی و دفاعی از خود نشان دهد. البته گاهی افراد عینکی برای دقت بیشتر از بالای عینک نگاه می‌کنند. در واقع ممکن است فردی نزدیک ‌بین باشد و برای دیدن فاصله‌ی دورتر ناچار به نگاه کردن از بالای عینک شود.

 

 

توصیه های کلیدی:

اگر از عینک استفاده می کنید بهتر است هنگام صحبت با دیگران عینک را از چشم بردارید و هنگام گوش کردن مجدداً آن را به چشم بزنید. 

 

 

این عمل نه تنها باعث راحتی شنونده می شود، بلکه به شما نیز اجازه می دهد تا کنترل گفتگو را در دست داشته باشید و شنونده نیز به سرعت می آموزد زمانی که عینک به چشم شما نیست، نباید حرف شما را قطع کند و زمانی که شما دوباره عینک به چشم می زنید بهتر است او صحبت کند.

 

5
salamooz loading ...