سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز

مزایای شگفت انگیز هویج!


هویج یکی از سبزیجات است که به طور گسترده ای مورد استفاده جهانیان قرار میگیرد، هویج در رنگ های مختلف مانند نارنجی، بنفش، سفید، زرد و قرمز موجود است. ریشه هویج بخشی از سبزیجات است که اغلب خورده می شود. مزایای سلامتی هویج و طعم خوشمزه آن سبب شده است که به عنوان یکی از سبزیجات مهم در غذاهای فرهنگی سراسر جهان استفاده شود. بیشتر مزایای هویج می تواند به بتاکاروتن و محتوای فیبر آن  نسبت داده شود. علاوه بر این، هویج دارای ویتامین A، C، K و B8، و همچنین اسید پانتوتنیک، فولات، پتاسیم، آهن، مس و منگنز هستند.

 

تاثیرات مثبت هویج برای سلامتی شما عبارتند از:

 

پیشگیری از بیماری های قلبی

کلسترول بالا یک عامل اصلی بیماری های قلبی است. از آنجا که مصرف منظم هویج باعث کاهش سطح کلسترول می شود، توصیه می شود که روزانه هویج را مصرف کنید تا از مشکلات مربوط به قلب جلوگیری شود. گروهی از دانشمندان سوئدی کشف کردند که مصرف هویج  می تواند احتمال حمله قلبی را کاهش دهند.

 

فشار خون پایین

هویج ها منابع غنی از پتاسیم هستند که یک شل کننده عروق هستند و می توانند رگ های خونی و شریان ها شل کنند، در نتیجه افزایش گردش خون و افزایش عملکرد عضو در سراسر بدن و کاهش استرس بر سیستم قلبی عروقی را سبب شوند. فشار خون بالا به طور مستقیم با آترواسکلروز (هنگامي که رسوبات چربي و ساير مواد در سرخرگ‌هاي بدن شما تجمع يابد، موجب تنگي آنها مي‌شود و عبور جريان خون دشوار مي‌گردد که به اين حالت "تصلب شريان" يا "آترواسکلروز" مي‌گويند)، سکته مغزی، و حملات قلبی مرتبط است، بنابراین این یکی دیگر از مزایای هویج است.

 

افزایش ایمنی

هویج دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتری است. و منبع غنی از ویتامین C هستند که فعالیت گلبول های سفید خون را تحریک می کنند.

 

کمک به هضم

هویج، مانند بسیاری از سبزیجات، مقدار قابل توجهی از فیبرهای رژیمی در ریشه خود دارند و فیبر یکی از مهمترین عناصر حفظ سلامت گوارشی خوب است. فیبر حجم زیادی را به مدفوع اضافه می کند که به راحتی آن را از طریق دستگاه گوارش عبور می دهد و سبب  کاهش یبوست و محافظت از روده بزرگ و معده خود از بیماری های مختلف، از جمله سرطان کولورکتال میشود. فیبر همچنین باعث تقویت سلامت قلب می شود و با کمک به از بین بردن کلسترول LDL بیش از حد، از دیواره های شریان ها و رگ های خونی محافظت میکند.

 

جلوگیری از سرطان

مصرف بتاکاروتن با کاهش خطر ابتلا به سرطان های متعدد، به ویژه سرطان ریه ارتباط دارد.

 

بهبود بینایی

کمبود ویتامین A سبب کاهش بینایی می شود. از آنجا که هویج دارای ویتامین A است، برای بهبود بینایی و پیشگیری از بیماریهایی مانند شب کوری مفید است.

 

بهبود بهداشت دهان و دندان 

ترکیبات ارگانیک در هویج، و آنتی اکسیدان های معدنی  برای سلامت دهان مفید هستند و همچنین باعث تحریک لثه ها و ایجاد بزاق بیش از حد می شوند.

 

کاهش خطر سکته مغزی

خوردن هویج در هر روز خطر ابتلا به سکته را با 68٪ کاهش می دهد. مطالعات انجام شده روی بیماران سکته مغزی نشان داد که افرادی که دارای بالاترین میزان بتا کاروتن  دریافتی هستند بیشترین میزان بقا را دارند.

 

کنترل دیابت

هویج برای تنظیم قند خون با توجه به حضور کاروتنوئیدها در آنها مفید هستند. کاروتنوئیدها به طور معکوس روی مقاومت به انسولین تاثیر می گذارند و در نتیجه قند خون کاهش می یابد، در نتیجه به افراد دیابتی زندگی طبیعی و سالم میبخشد.

هویج  دارای خصوصیات ضد انعقادی هستند و بنابراین می توانند به عنوان ملین، استفاده میشود. روغن هویج برای پوست خشک مناسب است زیرا پوست را نرم تر، و صاف تر می کند. علاوه بر این، آب هویج باعث بهبود عملکرد معده و سلامت دستگاه گوارش می شود.

 بنابراین، هویج به عنوان میوه ی خام، آب میوه و یا در شکل پخته شده، همیشه برای سلامت شما یک انتخاب خوب  و مفید است!

3
salamooz loading ...