سلآموز بیاموز تا سالم باشی

سلاموز


3 +

مصرف ماست برای آرتوروز مضر است؟

سلام می خواستم بپرسم ایا مصرف ماست برای کسانی که ارتروز دارند اشکالی داره ؟ چون من شنیدم از بعضی عطاری ها که ماست مصرف نکنند این اشخاص. ممنون

 • تیم سلامگ تیم سلامگ
  • 20 فروردین 1398
  7 +

  سلام گلی عزیز

  از اینکه یک بار دیگه هم فرصت پاسخگویی به پرسش شما برای ما فراهم شده خوشحالیم. مثل همیشه دست روی یک نکته چالش برانگیز و جذاب گذاشتید.

  موضوع خوب یا بد بدون مصرف ماست برای مبتلایان به آرتروز پرسشی هست که سوژه ی انجام تحقیقات متعددی در طول سالیان گذشته بوده. در واقع این نگرانی بخشی از پرسشی بزرگتر هست. این که آیا لبنیات برای آرتروز مفیده یا مضر؟

  از اونجا که لبنیات یکی از اجزای تقریبا جدا نشدنی از رژیم غذایی تقریبا تمام آدمهاست، این سوال رو سالهاست که متخصصین پرسیدن و در جستجوی پاسخ بودن. اما مساله اساسی اینجاست که محصولات لبنی تنوع بسیار بسیار زیادی دارن که به تبع اون خواص و ویژگیهای اونها بسیار متنوع و متفاوت میشه. حتی در مورد ماست هم این موضوع کاملا صدق می کنه. همه‌ی ماستها مثل هم نیستن! به قول یک اصطلاح که دکتر "هو" استاد اپیدمیولوژی و تغذیه دانشگاه هاروارد مطرح می‌کنه: هیچ دو تا کاسه ماستی مثل هم نیست. البته این به نظر کمی اغراق شده میاد اما کمی که تامل کنیم متوجه خواهیم شد که تقریبا همین طوره.

  هدف از بیان این مقدمه نشون دادن ابهامی بود که محققین در پاسخ به پرسش شما طرح کردن. به دانش پژوهشگران برای پاسخ به اینکه آیا ماست برای آرتروز مفید هست یا مضر؟ نمیشه پاسخ شفاف و واحدی ارایه کرد. راجع به دلیل این موضوع بیشتر توضیح خواهیم داد.

  بیماری آرتروز در دسته بندی بیماریهای التهابی قرار می گیره و التهاب دقیقاً نکته ای هست که باعث سخت شدن پاسخ به این سوال شده. چون برخی از مواد لبنی از جمله برخی از انواع پنیر و ماست ممکن هست منجر به بیشتر شدن التهاب در بدن بشن.

  پژوهشها نتایج ضد و نقیضی در این باره داشتند اما یکی از بررسی های اخیر که نتایج 52 مطالعه علمی انجام شده رو تجمیع کرده و در نشریه ی معتبر "Critical Reviews in Food Science and Nutrition" در سال 2015 منتشر شده بیان گر این موضوع بوده که به طور کلی محصولات غذایی لبنی اثر ضد التهابی دارند، مگر در افرادی که به شیر آلرژی داشته باشند. در همین مقاله محققین بیان کردند که علی رغم نتیجه بدست آمده، هنوز دانش ما در خصوص این که کدام ماده تشکیل دهنده از مواد لبنی هست که خاصیت ضد التهابی و کدام ماده خاصیت تشدید کننده التهاب رو داره کافی نیست. 

  دکتر هو در مصاحبه ای که با انجمن آرتریت آمریکا داشته بیان می کنه که بسیار سخت هست که به یک جمع بندی واحد در پاسخ به این سوال برسیم. چراکه لبنیات یک غذای واحد نیست و ترکیبات اون از نوعی به نوع دیگه بسیار تفاوت می کنه. ایشون در ادامه اضافه می کنن که در مورد ماست اما کمی شواهد بیشتر در اختیار داریم که نشون داده در کاهش التهاب و همچنین کاهش مقاومت به انسولین در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 موثر هست. اثر ضد التهابی ماست بیشتر بر می‌گرده به پروبیوتیکهای موجود در اون. البته در این مورد هم پاسخ قطعی و نهایی علمی که با قدرت بشه بیان کرد هنوز نیازمند انجام پژوهشهای تکمیلی هست.

  بعنوان جمع بندی:

  آن چه که شما شنیده اید مبنی بر مضر بودن ماست برای آرتروز هنوز پاسخ علمی مشخصی در مجامع علمی نیافته. علت به تنوع و تفاوتهای مربوط به انواع لبنیات و حتی ماست بر می‌گرده که خواص و تاثیرات مختلفی چه ضد التهابی و چه تقویت کننده التهاب می تونه داشته باشه. در مورد ماست از بین انواع لبنیات اما با اطمینان نسبتا بیشتری میشه گفت که خاصیت ضد التهابی داره و این خاصیت در ماستهای پروبیوتیک بیشتر هست. اگر با مصرف لبنیات نشانه های آرتروز ( شامل خشکی مفاصل بعد از زمان استراحت، کاهش انعطاف پذیری و درد مفاصل) بیشتر می‌شن می تونید با یک متخصص تغذیه در این خصوص برای مشورت بیشتر تماس یا ملاقات داشته باشید. در غیر اینصورت جای نگرانی نداره و می تونید لبنیات، این منبع غنی غذایی رو توی رژیم خودتون مثل همیشه داشته باشید.

  برای شما آرزوی تنی سالم و روانی آرام و شاداب داریم.

 • . goli . goli
  • 21 فروردین 1398
  4 +

  سلام ازاینکه می توانم هر سوالی که مدتها برام مسئله بود ونمی دونستم از چه سایتی سوال کنم وشما این مهم را برام فراهم کردید خیلی خوشحالم وازاینکه انقدر باعلاقه وسریع جواب می دهید بینهایت سپاسگزارم ارسال پاسخ

جهت ارسال پاسخ وارد حساب کاربری خود شوید